Rudi stapt in rustig tempo door. Hij wijst op de bergwereld om ons heen. Juist nu er minder mensen zijn, krijgt het voormalige skigebied meer aandacht dan in tijden van drukte. We zien de toppen van het Berner Oberland, de piek van het Finsteraarhorn en de afdalingen van het Aletschgebied die als grote witte lopers van de bergen afrollen. Enige melancholie kan hij niet onder drukken. ,,Er zijn zoveel mooie herinnerin gen. Moet je die hut zien. Ik weet nog dat er tijdens een winter zoveel sneeuw lag dat de pistemachine er recht overheen is gereden. De chauffeur had het hele huisje niet ge zien.'' Na het bereiken van de top op 2285 meter, waar het bergstation van een derde sleeplift lag, dalen we af voor een bord en een bed bij Janos in Chaserstatt. De schemering legt een roze deken over de bergwereld. Diep beneden zien we het treintafellandschap van het dal. In de piepkleine huisjes gaan een voor een de lichtjes aan. Binnen brandt de kachel en heeft Janos voor de gasten gekookt. Nog twee andere tafels zijn bezet met locals. Zij zijn omhoog komen lopen en genieten van een maaltijd als beloning. Straks gaan ze op ski's terug naar het dal. Een mooi daguitstapje. ,,Ik kook zoveel mogelijk met producten uit de streek. Veel ingrediënten komen van de bioboerderij van mijn moeder en we brou wen ons eigen bier.'' ,,Die Hoffnung stirbt zuletzt", had de voor malige eigenaar van het skigebied, Heinz Seiler, vanochtend nog gezegd, toen we hem in Ernen bij toeval hadden ontmoet. 'De hoop sterft als laatst.' Het kleine skigebied uit 1981 heeft het vanaf de eerste dag moeilijk gehad en toen liften aan vervanging toe waren, ontbrak daarvoor het geld. In 2000 werd nog wel een beginnerslift gebouwd in een poging het tij te keren en er zijn wilde plannen geweest van een Britse investeerder: nieu we liften, pistes en hotels. Het was allemaal tevergeefs. In 2011 viel definitief het doek voor Ernergalen. ,,Uit tegenslag worden soms de mooiste dingen geboren'', zegt Christine Clausen, burgemeester van Ernen. ,,Dat is niet ge makkelijk, maar wel waar.'' Ze doelt op de omslag die het dorp heeft gemaakt. Van wintersportindustrie was in het beschei den plaatsje al geen sprake, maar nu is de keuze volledig gevallen op natuur en duur zaam toerisme. En dat past perfect bij het dorp met zijn eeuwenoude houten huizen en mooie ligging. Ernen hoort sinds 2011 tot het Land schaftspark Binntal, een erkend natuur gebied rondom zes kleine dorpen in Ober wallis. Binnen de grenzen van het park is nog precies één skilift te vinden, in Wilern. De bezoeker komt echter niet voor einde loze pistes, maar voor de natuur, lang- Uit thuis Een nacht in Berg- hotel Chaserstatt op 1772 meter kost vanaf 140 CHF (€130) met ontbijt. Voor goede Kaseschnitte (kaas met brood) ga je naar Amy's Schaf- stube in Mülebach. Voor huisgemaakt gebak moet je naar Bargkristall in Fald. In Sport Café in Ernen serveren ze goede koffie en kleine gerechten. 40 Reizen De reis Ernen ligt op 924 kilometer rijden van Utrecht. Voor de Zwitserse snel wegen heb je een vignet nodig (€40,95). Met de trein reis je naar Fiesch en verder met de postbus. Vliegen kan naar Zürich (swiss.com) en aansluitend met het openbaar ver voer. Kijk op my- switzerland.com/ treinreizen voor reisinformatie en voordeelpassen. Overnachten Eten drinken Reisreportages worden soms (deels) betaald door derden. Zij hebben geen invloed op tekst en vormgeving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 128