Veel kleine skigebieden hebben de afgelopen jaren hun liften noodgedwongen stopgezet. Vaak liggen de verlaten pistes er troosteloos bij. Maar er zijn ook lichtpuntjes: in het Zwitserse Ernen draait het nu om de natuur. TEKST EN FOTO'S HANS AVONTUUR 1 Het is stil op de parkeerplaats net buiten het dorp Ernen met zijn eeuwenoude hou ten huizen. Er staat een handvol auto's op een plek die ik mij moet herinneren van skitrips in het vorige millennium. Met veel moeite herken ik in het vervallen huisje de kassa van het kleine skigebied Ernergalen. Op de gevel hangt een vergeelde poster van een snowboarder. Verderop stond het dalstation van de stoeltjeslift. In 2008 bracht deze voor het laatst wintersporters naar boven. Alles is verdwenen; het gebouw, de pilaren, de stoeltjes. Alleen het spoor dwars door de bossen is nog zichtbaar. Wie de berg op wil, doet dat nu op toerski's of sneeuwschoe- nen. Of met het rupsvoertuig van Janos Schweizer, die op de parkeerplaats staat om twee gasten op te halen. De jonge kok uit Ernen nam samen met zijn vriendin Jessica en enkele vrienden het berghotel en restaurant Chaserstatt over. Ooit was dit de drukke kantine van het ski gebied, nu een droomplek voor rustzoekers op 1772 meter hoogte. „Jammer dat het ski gebied gesloten is'', zegt Janos, terwijl hij de motor even afzet. ,,We hebben hier als kin deren allemaal geskied. Boven zul je zien hoe mooi deze plek is.'' Ik rijd niet met Janos mee omhoog, maar volg op sneeuwschoenen het spoor van Rudi Julier. Rudi was vroeger eigenaar van de skischool, nu is hij berggids. ,,Het waren mooie tijden. Iedereen kende elkaar. De Einheimischen en de gasten. Toen hetski- gebied sloot was ik de helft van mijn inko- men kwijt. Gelukkig kon ik aarndeoverkanE;: in het Aletschgebied 'als~ skileramaan de slag. Anderen hadden mïüdergeïuk.^ i£ Stap voor stap gaat het rustigbergSp ove!^ een bospad waarover vroeger de skiërs om- laag kwamen. Alleen het knisperen van de sneeuw onder onze skischoenen doorbreekt de stilte. Als we boven de boomgrens komen, bevinden we ons op een zonnig plateau. Twee sleepliften bedienden er ver schillende pistes. Behalve het verderop gelegen berghotel van Janos is er niets meer. !v V-. S RUST ZOEKEN in failliet skigebied ZATERDAG 1 FEBRUARI 2020 39 - - Jfc. -w - -«NU**

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 127