Eet en drink of het uw laatste maaltijd is 111») GIPHARTS KOOKEILAND Ronald Giphart kookt een soepje en drinkt vier glazen rode wijn op zijn afscheid. Schrijvend over politiek stuitte ik in mijn research op een beroemde foto uit 1977 van de toenmalige VVD-leider Hans Wiegel en CDA-leider Dries van Agt. De locatie was het Haagse restaurant Le Bi- stroquet, waar de twee politici aan een tafeltje zaten om in het diepste geheim een nieuw kabinet te bekokstoven. Op de foto zien we een grote peper molen en een fraaie fles wijn. Wat de mannen tijdens hun drankgelag bespraken, had decennialang gevolgen voor Nederland. Zo belangrijk kan een etentje zijn. Deze foto daagde mij uit na te denken over andere belang rijke diners. Al snel kwam ik op het Laatste Avondmaal, een gebeurtenis uit de Bijbel die met recht de beroemdste maal tijd uit de wereldgeschiedenis mag worden genoemd, al zijn er historici die eraan twijfelen of het diner ooit heeft plaats- gevonden. De meeste lezers zullen nu denken aan de iconi sche muurschildering van Leo nardo da Vinci, een van de vele schilderijen en beelden die in de loop der eeuwen over het beruchte etentje zijn gemaakt. Jezus zit in het midden van een lange tafel, waarbij al zijn apostelen aan één kant zitten, omdat dat voor de compositie beter uitkwam. Een van de aanzitters zal hem drie keer verraden voor de haan heeft gekraaid, kondigt Jezus aan, ter verhoging van de feestvreugde. gezelschap in het echt niet heb ben gezeten maar gelegen. Ook waren de maaltijden op de schilderijen vaak kariger dan tijdens traditionele Joodse seideravonden (wat het Laatste Avondmaal was). Wat ook niet klopt is dat Jezus op de afbeeldingen maar één glas wijn drinkt, terwijl dat er volgens de Joodse regels vier zouden moeten zijn. Enfin, ik kom hier op, omdat dit ook mijn eigen Laatste Avondmaal is. Vanaf augustus 2016 heb ik met veel plezier mijn zondagen vrijgemaakt om voor deze rubriek te schrijven en te koken. Bij mijn afscheid zou ik enkele lieden willen noemen: Shody Careman (die mij 180 keer heeft gefotografeerd), Charlotte van Genderen (die mij behoedde voor veel fou ten), mijn bazen Anniek van den Brand en Mark Roos (die me bij deze krant haalden) en mijn vrouw Mascha (die recep ten schreef en meea Tot slot wil ik de lezers bedan ken die mij ideeën tipten, mij op straat aanspraken of vertel den over de gerechten die ze hadden uitgeprobeerd. Ik hoop dat we elkander elders nog eens treffen. Tot die tijd: eet en drink alsof het uw laatste maaltijd is. Ik neem ondertussen vier glazen rode wijn. 36 Eten FOTOSHODYCAREMAN Volgens historici zou het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 124