'Daar stond die koedoe, het arme dier, te midden van de waanzin van Berlijn' „Onderlinge verbondenheid is het grond beginsel van de Afrikaanse filosofie'', zegt Krog. ,,Oude Afrikaanse teksten gaan alle maal uit van het principe dat mens en natuur één zijn. In het Westen zijn die twee gescheiden: de mens staat tegenover de natuur, de mens héérst over de natuur. De belangrijkste ziekte waar homo sapiens aan lijdt, is individualisme. Die gespleten denk wijze is een vergissing; als mens zijn we afhankelijk van elkaar en van de natuur.'' De relatie met de aarde was altijd al een thema in Krogs werk, maar Broze aarde is misschien wel een van haar meest zintuige- lijke bundels. Zeker als je de teksten als het ware 'hardop' leest in je hoofd, voel je ze gonzen en knisperen van leven. Krog knikt instemmend. ,,Het voelde alsof in deze bundel alles samenkwam. Ik ben opgegroeid op een boerderij, een plek waar ik dagen in het veld speelde. Als je als kind veel tijd doorbrengt in de natuur, krijg je vanzelf het besef van iets groters. Die zintuiglijkheid wilde ik terugvinden. Toen ik op een boerderij kwam waar ze gewonde roofvogels verzorgen, vertelde de eigenaar me dat een uil de hartslag kan horen van een muis onder de grond. Dat is toch fan tastisch? Een berg praat, de bomen maken geluiden. Alles wat leeft, zendt boodschap pen uit, vibraties. Maar we merken er niets meer van, we zien zelfs elkaar nog maar nauwelijks. Waar zijn onze zintuigen heen? Wij mensen zijn blind en doof geworden.'' Ze vertelt over een ontmoeting met een koedoe, een prachtige Afrikaanse antilope, die ze zag staan toen ze langs de dierentuin van Berlijn kwam. ,,Daar stond hij, het arme dier, te midden van de waanzin van Berlijn. Koedoes kunnen honderden meters ver horen. Ik dacht: hij weet vast dat ik hier sta en uit Afrika kom, hij móét dat voelen en draait zich om.'' Ze lacht, schudt haar hoofd. Nee, de koe doe draaide zich niet om. ,,Om te kunnen overleven in de drukte van de wereldstad had hij vermoedelijk zijn zintuigen uitge schakeld en was het dier net zo doof en blind geworden als de mensen die aan hem voorbij schuifelen. De koedoe en ik zijn ons vermogen met elkaar te communiceren verloren.'' Als om te benadrukken dat we eerbiedi ger met de aarde moeten omgaan, ons als mens nederiger zouden moeten opstellen, gebruikte Krog voor Broze aarde de blauw druk van kerkelijke missen. Dat geeft de bundel een bijzondere sfeer en ritme. Ook wie niet kerkelijk is (of is geweest) zal er delen van herkennen. ,,Als je het over de natuur hebt, wordt het al snel newage- achtig. Het gebruik van oude Bijbelse gezangen voorkwam dat. Boetedoening, Antjie Krog: Alles wat leeft, zendt boodschap pen uit. Maar we merken er niets meer van.' ZATERDAG 1 FEBRUARI 2020 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 121