Amsterdams slib naar Engeland ZorgSaam en ziekenhuis Knokke begraven strijdbijl 7 'T BROODHUYSJE BAKKERIJ IN WINKELLOOS LAMSWAARDE In de volksmond mag Lamswaarde dan wel 't Heilig Land heten, maar voorzieningen zijn er amper nog. 't Broodhuysje van Dennis Van Bauwel (36) en zijn echtgenote Sarah Debeir (35) moet daar verandering in brengen. Zij willen een bakkerijtje beginnen in het dorp. Dennis en Sarah wo nen, met zoon Owen (11) en hond Fleur, sinds anderhalfjaar in Lamswaarde. Ze verhuisden uit het Belgische Ste- kene op zoek naar rust en ruimte. Lamswaarde was geen toevallige keuze, de oma van Dennis komt oorspronkelijk uit 't Heilig Land. Sarah: ,,We komen eigenlijk terug naar Dennis' roots." In dat ander halve jaar zijn ze verknocht ge raakt aan Lamswaarde en de be woners. Ze zijn er zo gastvrij ont haald dat ze er nooit meer weg willen, en ze willen dolgraag hun steentje bijdragen aan het leefbaar houden van het dorp. Het stel weet hoe ze dat willen doen: een bakkerijtje openen. Dennis: ,,Ik heb een bakkersoplei ding gedaan en ik werk in België voor een semi-industriële bakke rij. Ik zou graag echt ambachtelijk werken. Een eigen bakkerij is mijn droom." Volgens Sarah, vroed vrouw in het dagelijks leven, heeft het zo moeten zijn. ,,We wonen in wat vroeger de slagerij 'van Jansen' was, in de Jacobus de Waalstraat. Het bijgebouw kan ingericht wor den als broodbakkerij en atelier voor gebak. Van ons tuinhuisje willen we het winkeltje maken, dat we 't Broodhuysje noemen." Maar gaat dat lopen, een bakkerij in zo'n klein dorp? Dennis en Sa rah denken van wel. Dennis: ,,Een paar weken geleden hebben we huis aan huis in het dorp en de polder 350 enquêteformulieren verspreid. Of er behoefte is aan een bakkerswinkeltje, aan welke producten en hoe vaak ze willen dat we open zijn. De helft is nu De reacties zijn alleen maar positief. We zijn ervan overtuigd dat er behoefte is aan een bakker in het dorp ongeveer terug ingeleverd en de reacties zijn alleen maar positief. We zijn er echt van overtuigd dat er behoefte is aan een bakker in het dorp." En terecht, vindt Sarah. ,,Dennis' brood is al geweldig, maar wacht tot je zijn gebak proeft!" De respons op de formu lieren is hartverwarmend. Veel respondenten hebben een per soonlijke boodschap op het pam flet achtergelaten waarin ze het stel alle succes wensen. Elkaar versterken Het wachten is nu nog op goed keuring van de gemeente Hulst en de bank. Dan kan de verbouwing beginnen. De opening van 't Broodhuysje is dan hopelijk nog dit jaar. In eerste instantie willen Dennis en Sarah alleen op zater dag- en zondagochtend hun win keltje openen met een assortiment aan brood(jes), gebak en koffie koeken. Dennis: ,,Als het goed loopt, dan wil ik er echt mijn hoofdberoep van maken en vijf dagen in de week open zijn." Ze willen ook andere lokale on dernemers bij hun bakkerijtje be trekken. Sarah: ,,We willen zoveel mogelijk ingrediënten voor onze ambachtelijke producten halen bij lokale boeren. De melk bijvoor beeld, of de vruchten zoals appels die we in het gebak verwerken. En wij hopen bijvoorbeeld brood te kunnen gaan leveren aan restau rant State hier in het dorp, of ge bak voor bij de koffie bij café De Koning. Zo versterken we elkaar." OOSTBURG ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen en alge meen ziekenhuis Zeno in Knokke hebben de strijdbijl begraven. In Oostburg hebben bestuurders van de twee zorg instellingen elkaar onlangs voor het eerst gesproken. Tus sen ZorgSaam en AZ Knokke ontstond vorig jaar openlijk ruzie. AZ Zeno liet een promo tiekrant verspreiden in West- Zeeuws-Vlaanderen. Dat was tegen het zere been van Zorg- Saam. ,,We hadden elkaar ei genlijk nooit ontmoet", licht ZorgSaam-woordvoerder René Maas toe. ,,Het was er niet van gekomen, terwijl we elkaar wel nodig kunnen heb ben." Tijdens de recente ont moeting is het ijs gebroken. De directies van ZorgSaam en AZ Zeno onderkennen elkaars verschillen, onder meer omdat regelgeving in Nederland en België heel anders is, maar zien ook in dat ze voor de zelfde opgaven staan in een re latief dunbevolkt gebied met veel vergrijzing en weinig va caturekandidaten. 'We gaan ervan uit', aldus ZorgSaam, 'dat we elkaar en de regio een dienst bewijzen als we elkaar verder leren kennen'. Over het storten van het slib ont stond vorig jaar nogal wat onrust. Van de ene op de andere dag ver leende milieudienst RUD vergun ning, in overleg met de provincie. De gemeente Terneuzen voelde zich overvallen. Het ging om een noodmaatregel. De Amsterdamse vuilverbrander AEB waar het slib gewoonlijk wordt verwerkt, had om veiligheidsredenen vier van de zes ovens uitgezet. AEB draait inmiddels weer vrij normaal. Zo'n 20.000 ton slib is bij Beelen gestort, de helft van wat maximaal is vergund. Het mag Het slib wordt verscheept naar Liverpool, waarna het wordt verwerkt voor gebruik in de landbouw hooguit een jaar blijven. De oplos sing is: export naar Engeland. Een vergunningaanvraag loopt, meldt woordvoerder Tim Leeuwerke van waterschap Amstel, Gooi en Vecht. Het slib wordt verscheept naar Liverpool, is de bedoeling, waarna het in vrachtauto's naar een ver werker gaat voor gebruik in de landbouw. In reactie op de commotie over de opslag van het slib heeft de provin cie laten onderzoeken of dit voldoet aan de milieu-eisen. Een samenvat ting van de resultaten is deze week bekendgemaakt. Met het slib bleek niets mis. Beelen maakte bezwaar tegen publicatie van het volledige onderzoek, omdat dit media-aan dacht zou kunnen trekken en be drijfsgevoelige informatie zou kun nen bevatten. De provincie heeft het bezwaar verworpen. Media- aandacht kan in dit geval juist posi tief uitpakken, aldus de provincie, en bedrijfsgegevens staan er niet in. donderdag 30 januari 2020 'Wacht tot je zijn gebak proeft!' Sheila van Doorsselaer Lamswaarde Voorlopig bakken Dennis Van Bauwel en Sarah Debeir hun dagelijks brood in eigen keuken. foto camile schelstraete - Dennis Van Bauwel Voor augustus dit jaar zal het bij sloop- en recyclingbedrijf Bee- len op de Axelse Vlakte opgesla gen Amsterdamse zuiveringsslib weg zijn. Waterschap Amstel, Gooi en Vecht heeft een vergun ning aangevraagd voor export naar Engeland. Harmen van der Werf Westdorpe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62