Woensdrecht: Geef ons ook een paar nieuwe windmolens 7 DE KREEFT YERSEKE GELUIDSWAL Bewoner Niels Sentse van de Kreeft in Yerseke vreest dat de alternatieve weg voor de Zanddijk pal voor hun neuss komt. Met een metershoge geluidswand als gevolg. Niet als het aan hem ligt. Welke Zanddijk-va riant het ook wordt, voor be woners van de Kreeft op bedrij venterrein Olzendepolder in Yer seke maakt het volgens bewoner Niels Sentse allemaal 'geen zak' uit. In alle tekeningen komt de weg pal voor hun neus. Hij zet nu alles op alles om te voorkomen dat een metershoog geluidsscherm vlak langs de gevels wordt ge bouwd. ,,Het dreigt hier onleef baar te worden." Wonen op het bedrijventerrein was ruim 20 jaar geleden voor de gemeente Reimerswaal het ideale lokkertje om grond te verkopen, weet Niels Sentse van de Yerseke Group. ,,In 1996 waren wij één van de eersten. Daarna ging het heel snel met de verkoop." Nu de provincie en de gemeente bezig zijn met plannen voor een nieuwe toegangsweg ter vervan ging van de Zanddijk/Molendijk, moeten maatregelen worden ge nomen om de twaalf bedrijfswo ningen te beschermen. ,,Als de weg wordt aangelegd, moeten ze zorgen dat de geluidsbelasting binnen de wettelijke normen blijft", legt Sentse uit. Tuin Officieel is er nog niks besloten, maar hij vreest dat gekozen wordt voor de goedkoopste oplossing: de bouw van een geluidsscherm op de vijf meter brede strook ge- meentegrond die bij bijna alle be woners -met toestemming van de gemeente- in gebruik is als tuin. In december kreeg iedereen een brief dat ze er rekening mee moeten houden dat ze de grond moeten inleveren. Volgens Sentse is de bouw van een geluidsscherm op die plek in strijd met een afspraak die in 2008 bij de uitbreiding van het industrieterrein is gemaakt. Toen was nog de bedoeling dat de toegangsweg van het nieuwe deel naast het bestaande polderwegge tje annex fietspad zou worden aangelegd. Om de bewoners van de Kreeft tegemoet te komen, vond de gemeenteraad dat er tus sen de weg en het fietspad een grondwal moest komen. Zonderoverleg Het zou nog tot 2016 duren voor dat de aanleg van het nieuwe be drijventerrein begon. ,,Zonder overleg met de bewoners begon de aanleg van de toegangsweg. Die kwam op de plaats van het polder weggetje, zodat de weg opeens tien meter dichterbij kwam dan in de tekeningen uit 2008 stond." De bewoners spanden gezamenlijk een kort geding aan tegen de ge meente, maar verloren de zaak. Sentse: ,,Omdat in het bestem mingsplan zowel de bermen, het toen geplande fietspad als de toe gangsweg onder de noemer 'ver keer' stonden, was de gemeente Als de weg wordt aangelegd, moeten ze zorgen dat de geluidsbelasting binnen de wettelijke normen blijft vrij om de weg op te schuiven en een middelvinger op te steken richting de bewoners en de ge meenteraad." Na het verloren kort geding heb ben veel buren geen zin meer om te procederen. Niels Sentse pro beert het nog wel. Volgens hem kan de weg alsnog worden opge schoven. ,,Nu is nog niet gebouwd en kan de gemeente de benodigde ,,Zo hebben we niet alleen de las ten, maar ook de voordelen van het nieuwe windpark", vindt wethou der Jeffrey van Agtmaal. Coöperatie Zeeuwind, energie bedrijf Eneco en agrarisch onder nemer Chris Hopmans willen een nieuw windpark in de meest zuid oostelijke punt van Reimerswaal bouwen. De 16 tot 18 veel grotere windturbines moeten drie verou derde parken vervangen. Het idee is om de windmolens in een dubbele rij tussen het bestaande windpark langs het Schelde-Rijnkanaal en het windpark Kabeljauwbeek op de grens van Brabant en België neer te zetten. Antwerpen Woensdrecht liet onlangs aan de buurgemeente weten niet blij te zijn met de plannen. Ze verstoren het open zicht vanaf de Brabantse Wal richting Zeeland. Van Agtmaal wil nu in gesprek met Eneco en Reimerswaal om een aantal wind molens in de buurt van de Kabel jauwbeek te plaatsen. ,,Tegen de in dustrie van Antwerpen vallen ze in het niet", vindt de wethouder. Bo vendien draagt Woensdrecht daar mee een steentje bij aan de Bra bantse opgave om duurzame ener gie op te wekken. En kan bijvoor beeld de bouw van extra zonnepar- ken worden voorkomen. Niet iedereen is het met van Agtmaal eens, bleek deze week tij dens een debat. Zo vinden PvdA en D66 de geplande opstelling op Rei- merswaals grondgebied wél passen in het polderlandschap. En als het aan Alle Kernen Troef ligt, komt het windpark er helemaal niet. De lo kale partij is ook tegen het 'eigen' windpark Kabeljauwbeek omdat de windmolens het zicht vanuit Zee land op Ossendrecht en omgeving zou verstoren. Wethouder Jaap Sinke wil niet inhoudelijk ingaan op de zaak. Volgens hem is het nog niet eens zeker of de weg er komt. ,,Er is nog niet eens een definitief besluit ge nomen. Zodra die zekerheid er is en de provincie een variant heeft gekozen, kunnen we naar op lossingen zoeken, rekening houdend met eenieders belang. Als er een toezegging zou zijn, bekijken we pas na het definitieve be sluit of die aan de orde is." strook grond nog makkelijk aan kopen." De ondernemer stuurde onlangs een brief aan de raadsleden. ,,Daar heb ik nul reactie op gekregen. Blijkbaar is een toezegging niks waard." Als de plannen niet wor den aangepast, neemt hij juridische stappen. ,,Dan moet de Raad van State er maar een uitspraak over doen." donderdag 30 januari 2020 BE 'Het dreigt hier onleefbaar te worden' Joeri Wisse Yerseke - Niels Sentse Om het open polderlandschap tussen Zeeland en Brabant te sparen, neemt Woensdrecht graag een aantal windmolens over van buurgemeente Rei merswaal. Joeri Wisse Woensdrecht Bewoners van de Kreeft in Yerseke moeten een strook grond van vijf meter (links van het hek) wellicht weer teruggeven aan de ge meente Reimerswaal. De grond rechts van het hek is een onderhoudsstrook, daar mag het geluidsscherm niet worden geplaatst. FOTO'S MARCELLE DAVIDSE Niels Sentse zet alles op alles om een meters hoge geluidswal voor de huizen in de Kreeft te voor komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60