Crematorium in Middelburg wil meer inspelen op behoeften nabestaanden Leergeld helpt gezinnen die het niet breed hebben 7 TOT NUT EN BESCHAVING 170 JAAR Je ziet ze op zaterdagen door het dorp lopen. Tas met tijdschriften in de hand, boek onder de arm. Leesgezelschap Tot Nut en Bescha ving bestaat 170 jaar en elke zaterdag verhuist er leesvoer van adres. recies 26 leden telt de club. Aan dat aantal zit een uitgekiend door- geefsysteem vast. Elk lid krijgt eens in de twee weken een nieuw boek in huis en elke week een nieuwe leesmap. Met dezelfde frequentie geeft dat lid ook zijn of haar lees voer door aan de volgende persoon op de lijst. Sommige jaren is het zoeken naar nieuwe leden. Andere keren is het dringen geblazen. Tot grote ergernis van huidig voorzitter Le one van der Sar, in de tijd dat ze er nog niet bij zat. ,,Je moet blijkbaar eerst iemand doodrijden voor je erin mag", beet ze toenmalig voor zitter Henk van den Hoek met een knipoog toe. Want leuk is het, die stokoude club. Ooit een gezelschap van al leen maar mannen, door een do minee en een onderwijzer bij el kaar geroepen om het lezen te be vorderen. Zonder godsdienstige of politieke insteek. ,,Om de geesten niet te vertroebelen", leest Van den Hoek uit de oprichtingsnotu len voor. Twee keer per jaar kwa men de mannen tijdens volle maan bij elkaar. Dat laatste om een veilige thuiskomst af te dwingen in een dorp van destijds nog pik donkere, onverlichte straten. Die extra voorzorgsmaatregel was geen overbodige luxe. De heren van Tot Nut en Beschaving lustten wel een borrel of wat. Even een praatje Tegenwoordig komt het leesgezel schap nog maar één keer per jaar samen. Dan worden de boeken van het afgelopen jaar geveild, waar mee geld wordt opgehaald voor nieuwe boeken en tijdschriften. Toch heeft het leesgezelschap nog altijd een sociaal element. Even een praatje maken bij de weke lijkse uitwisseling van letters. ,,Het Op deze manier lees je weleens boeken die je zelf nooit had gekozen draagt bij aan de saamhorigheid." Zoals Tot Nut en Beschaving ook nog altijd iets doet met het leesple zier van mensen. Bibliotheek en e- books ten spijt. ,,Zelf koop je niet zo snel 26 boeken. En zeker geen actuele. Daarnaast lees je zo ook weleens boeken die je zelf nooit had gekozen", zegt Johan Goe- mans, die dit jaar een halve eeuw lidmaatschap viert. Jeannette van den Hoek en Wil lie van Schelven maken er elk jaar weer een uitje van. Samen met Anne de Jager van boekhandel De Vries in Zierikzee stellen zij, met de wensenlijst van de leden in hun hand, de stapel boeken voor het nieuwe jaar samen. Iets spannends, iets Zeeuws, Nederlandse schrij vers, een bak- of prentenboek: geen jaar is hetzelfde. Ook de tijd schriften (van Elsevier tot Donald Duck en van Landleven tot Pano rama) blinken uit in diversiteit. Meest besproken tijdschrift is nog altijd De Lach; een soort Playboy uit vroeger tijden. Bij het veilen van de oude jaargangen en boeken was het steeds dezelfde boer die De Lach van een jaar op de kop wist te tikken. Tot hilariteit van de rest. Tot Nut en Beschaving is leuk. Prikkelend. Sociaal. En ook ge woon een manier om lekker te le zen. Niet zo raar dus dat er, de dag nadat Henk en Jeannette van den Hoek in 1967 trouwden, om negen uur 's ochtends door een lid van het leesgezelschap bij het kersverse bruidspaar werd aangebeld. Met de legendarische woorden: ,,Ik zou nu wel willen lezen." Mensen willen op een zo persoon lijk mogelijke manier afscheid ne men van hun dierbaren. Het college van B en W bekijkt daarom wat er verbeterd moet worden aan het crematorium om maatwerk te kun nen bieden. Permanent toeganke lijke rouwkamers voorzien in een behoefte. In het crematorium komen mogelijk rouwkamers waar mensen 24 uur bij hun dierbaren kunnen zijn Een andere ontwikkeling is dat zelfstandige uitvaartondernemers ruimtes huren in het crematorium om overledenen te verzorgen. Ook het begeleiden van de overledene tot aan de crematie-oven is een groeiende wens van nabestaanden. Om dat goed te kunnen doen, moet het gebouw worden aangepast. Als alle ideeën worden uitge voerd, kan elke fase na een overlij den op dezelfde plek plaatsvinden. Van verzorgen, opbaren, afscheid nemen, condoleren, cremeren en de as-bestemming. De combinatie met 24 uur toegankelijke rouwka mers maakt de dienstverlening in het crematorium compleet. Dat is niet alleen belangrijk voor de nabestaanden en de uitvaartver zorgers, maar ook voor de ge meente zelf. Die is eigenaar van het crematorium en verdient daar dus ook geld aan. Marcel Modde Zierikzee Een groeiende groep ouders maak te de afgelopen jaren gebruik van de regeling. In 2018 hadden 155 kinde ren hier profijt van. Twee jaar eer der waren dat er nog 95. De cijfers over vorig jaar maakt wethouder Cees van den Bos aanstaande maandag bekend, bij de officiële ondertekening van de nieuwe over eenkomst. De stichting zorgt ervoor dat geldtekort in een gezin geen reden hoeft te zijn om kinderen weg te houden van activiteiten binnen en buiten school. De organisatie be taalt mee aan een lidmaatschap voor sport- of cultuurvereniging. Ook wordt geholpen wanneer de aanschaf van specifieke schoolspul len even niet lukt. Een criterium om voor zo'n bij drage in aanmerking te komen, is dat het inkomen van de ouders on der de 120 procent van het bij standsniveau ligt. De gemeente re serveert zelf 25.000 euro per jaar voor de kinderen uit deze doel groep. donderdag 30 januari 2020 SD Leesvoer iedere keer op nieuw adres Esme Soesman Drieschor P -Johan Goemans, vijftig jaar lid Het crematorium in Middelburg krijgt mogelijk rouwkamers waar mensen 24 uur per dag bij een dierbare kunnen zijn. De gemeente Middelburg wil on derzoeken of dit haalbaar is zodat nabestaanden voor alles rondom een overlijden bij het crematorium terechtkunnen. Volgens de gemeente is dat 'uniek in de regio'. Maurits Sep Middelburg Ouders met een krappe beurs kunnen ook de komende drie jaar weer een beroep doen op een speciale regeling voor hun kinderen. De gemeente Schou- wen-Duiveland verlengt de over eenkomst met de Stichting Leergeld Oosterschelderegio. Vlnr: Johan Goemans (50 jaar lid), Leone van der Sar (voorzitter), Henk van den Hoek (archiefspitter en oud-voorzitter, bekleedde die functie 44 jaar) en Jeannette van den Hoek. Zij koopt samen met Willie van Schelven elk jaar 26 nieuwe boeken in. Penningmeester Han Leloux en secretaris Adri Geelhoed van het leesgezelschap Tot Nut en Beschaving ontbreken op de foto. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 58