IN DE REGIO 6 Duinzoom krijgt budget gemeente om groen bij te houden HBS Indonesische ambassadeur bij herdenking MIJN DORP, MIJN STAD Daarmee maakt Duinzoom gebruik van het Right to Challenge, waarbij inwoners of organisaties een ge meente 'uitdagen' een gemeente lijke taak uit handen te geven, in clusief het budget. Want dat budget voor bijvoor beeld het groenonderhoud op Duinzoom, daar kan hovenier Theo Nieuwenhuizen veel meer van doen dan de gemeente tot dusver laat zien. ,,Ik zit hier met mijn be drijf, ik heb geen reiskosten, dat scheelt echt al veel. En ik weet pre cies wat er moet gebeuren." Geen A-locatie Het bedrijventerrein heeft heggen rond de parkeerplaatsen, grasveld jes en een oprijlaan met waterop- vang (wadi). Allemaal heel eenvou dig aangelegd. ,,Een bedrijventer rein is natuurlijk geen A-locatie", zegt Nieuwenhuizen. ,,Dat snap pen wij ook wel. Maar voor dat geld kan ik zorgen voor mooiere en duurzamere beplanting. Die uitda ging durf ik wel aan." Bovendien, zegt buurman Mark Lemsom van Praxis en nog twee za ken op de Duinzoom, is de hove nier altijd in de buurt. ,,Als wij zien dat er iets aandacht nodig heeft, hoeven we hem maar even te bellen en het is diezelfde dag nog geregeld. De gemeente doet het goed, begrijp me niet verkeerd. Maar het duurt wel veel langer, omdat er meer --.rr T" - hX schakels tussen zitten. Wat ons be treft gaan we zo snel mogelijk aan de slag." Experimenteren Dat geldt ook voor de gemeente, zegt groenwethouder Ankie Smit. ,,Wij begrijpen heel goed dat een lokale hovenier het beter kan dan wij, dus we staan hier heel positief in. We moeten alleen wel nog goede afspraken maken over alle randvoorwaarden. Als het niet goed blijkt te gaan, dan moet de taak toch terug bij ons komen. Dat soort din gen." Right to Challenge is een landelijk concept dat in steeds meer gemeen ten neerstrijkt. Ook in Sirjansland loopt op dit moment een traject. Ik zit hier met mijn bedrijf, dus ik weet precies wat er moet gebeuren Daar komen inwoners zelf met een dorpsplan en een voorstel hoe de openbare ruimte in het dorp beter kan. Weer iets heel anders dan in Renesse. ,,Maar voor ons goed om mee te experimenteren", aldus Smit. ,,Als die uitdagingen blijken te bevallen, kunnen we er mis schien wel meer aannemen. Alleen, niet alles kan. Openbare veiligheid zal bijvoorbeeld altijd onze taak blijven. Wegen aanleggen doen we zelf. Maar er zijn genoeg andere dingen die bewoners beter kunnen dan wij. Wij moedigen hun eigen initiatieven graag aan." OUWERKERK De Indonesische hoofdstad Jakarta zinkt in hoog tempo onder zeeniveau. Over stromingen worden steeds hef tiger en eisen meer doden. Tij dens een mini-symposium, za terdag in het Watersnoodmu seum, gaat de Indonesische am bassadeur in Nederland, I Gusti Agung Wesaka Puja, in op de si tuatie in de miljoenenstad. De bijeenkomst sluit aan op de centrale herdenking bij het nati onaal monument van de ramp van 1 februari 1953. Daarbij gaat het vooral over de bewustwor ding van de gevaren die nu op ons afkomen, onder meer door stijging van de zeespiegel. Er komt specifiek aandacht voor overstromingen wereldwijd. Jakarta was rond de jaarwisse ling weer het toneel van extreem hoog water. Zeker 53 mensen kwamen daarbij om het leven. Tienduizenden mensen moes ten hun huizen verlaten, omdat ze onder water kwamen te staan. De overstromingen waren de ernstigste sinds 2013. Moerasgrond In de Indonesische hoofdstad wonen ruim tien miljoen men sen. De stad is gebouwd op moe rasgrond. Onder meer door het op grote schaal oppompen van het grondwater ontstaan verzak kingen. Het ontbreekt aan een goed drinkwatersysteem voor de inwoners. Ook bestaat Jakarta voor 97 procent uit beton en as falt. Wanneer het regent, zorgt dat al snel voor overstromingen. Met name in het noordelijk stadsdeel is de situatie ernstig. Delen in dit gebied zijn de afge lopen tien jaar al 2,5 meter dieper komen te liggen. Als er niet snel iets aan wordt gedaan, ligt 95 procent tegen 2050 onder water, voorspellen wetenschappers. De Indonesische ambassadeur kwam drie jaar geleden ook naar Ouwerkerk. Hij verrichtte toen de officiële opening van een foto-expositie over het zinkende Jakarta. Eerbetoon aan Foo Fighters Reünie Signeersessie in De Drvkkery 4 donderdag 30 januari 2020 SD 'Onderhoud van groen, dat kunnen we zelf doen' Groen onderhouden, dat kunnen ondernemers op bedrijventer rein Duinzoom in Renesse toch zeker zelf wel. En beter ook. Zeker aangezien er een hove nier bij zit. Met de gemeente is afgesproken dat hij het perkje voortaan zelf bijhoudt. Wendy Wagenmakers Renesse - TPS., I s r?' ifiiV '''./A Theo Nieuwenhuizen van Habo gaat de groenstroken op bedrijventerrein Duinzoom onderhouden. De 'sloot' rechts is de wadi die bij heftige regenbuien het water moet opvangen. foto marieke mandemaker -Theo Nieuwenhuizen, Habo Hoveniers ZIERIKZEE In Brogum Zierikzee wordt zaterdag 1 fe bruari een concert ge houden als eerbetoon aan de band Foo Fighters. Zes Antwerpse muzikanten - onder de naam In Your Honer - hebben een playlist van meer dan dertig num mers. De aanvang is om 21.00 uur. Kaarten zijn te be stellen via brogum.nl. 'S-HEERENHOEK SVRZ Theresiaplein in 's-Heerenhoek houdt op zaterdag 1 februari een reünie vanwege het tien jarig bestaan van de groepswoningen. Medewerkers, vrijwilli gers en contactperso nen van bewoners van nu en de afgelopen tien jaar zijn welkom om el kaar te ontmoeten. Van 15.00 tot 17.30 uur worden herinneringen opgehaald. Aanmelden kan via 088-8872760 of theresia10jaar@svrz.nl. MIDDELBURG Antoinette Kalkman, Ta mara Onos en Barbara Sevenstern signeren op zaterdag 1 februari van Barbara Sevenstern is één van de schrijfsters die komt signeren. foto henriëtte guest 13.00 tot 16.00 uur hun boeken in De Drvkkery in Middelburg. De au teurs zijn lid van het schrijverscollectief de Schrijfjuffers (schrijfjuffers.nl) en zijn allen succesvol gedebu- teerd in het thrillergenre. Tijdens de signeerses sie presenteren zij een moordspel, waaraan be zoekers gratis kunnen meedoen. Dit moordspel heeft Middelburg als plaats delict. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.30-21.45 uur: Drumband Apollo, 20.00-22.30 uur: Boogschieten heren Zodiak; BRUINISSE Dorpshuis de Vanger, 09.30-12.30 uur: Thuis in je Dorpshuis; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 10.30 uur: Yoga; 14.00-18.00 uur: Bridge, 19.30 21.30 uur: Zangver eniging Zilt; Pelgrims- kerk, 10.15 uur: Yoga; DREISCHOR Dorpshuis, 18.45 uur repetitie CresKids muziekvereniging Crescendo, 19.45 uur repetitie Fanfare mu ziekvereniging Cres cendo; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00 uur: Meditatie; GOES Bibliotheek, 14.00 uur: Wandeling in groepsverband; De Mythe, 20.00 uur: Optreden Tineke Schouten; KERKWERVE Dorpshuis 't Zuud- ènde, 13.30 uur: Schilderen, 13.30 uur: Sporten voor Oude ren; NIEUWERKERK Dorpshuis, 19.00 22.00 uur: Dansen; NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.30 uur: Klaverjas/jokeravond; OUWERKERK Dorpshuis, 13.30 15.30 uur: Koersbal- middag van d'Antilo- pen; RENESSE Dorpshuis, ochtend Schilderclub, 20.00 uur: Biljartclub, 19.30 uur: Klaverjasclub; Yoga; ZIERIKZEE FiZi, 15.00 uur: Mees Kees in de Wolken; Havenplein, 9.00 16.00 uur: Week markt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57