Bezeten van zwarte diamant Laaghangende dreiging in beeldige vorm 7 van het boek is anders dan het einde van mijn film.'' Een ander cruciaal verschil is de leeftijd van Jonathan (vertolkt door Tijmen Govaerts, bekend uit de film Girl). In het boek is hij een dertiger, bij Toye is hij 23 jaar. ,,Ik denk dat dit uit dramatisch oogpunt beter werkt'', verduidelijkt de regisseuse. ,,Zelf keek ik naar Jonathan alsof hij mijn eigen zoon kon zijn. Dat verhoogt de kans op empathie die hij op den duur moet oproepen.'' Ingrijpend was de casting voor de rol van het 10-jarige buurmeisje. Toye kwam het kind, Julia Brown (Vlaamse moeder, Schotse vader), op straat wandelend met haar moeder tegen. ,,Ik voelde intuïtief dat zij deze rol aankon. Ze is ook helemaal zich zelf in haar vertolking. Maar ik heb wel voor adequate begeleiding ge zorgd. Een kinderpsychologe heeft diverse keren met haar gesproken. Zodat ook zij begrijpt waar de film over gaat.'' Geen expressie Een derde hoofdpersoon is de vis naar wie de film is vernoemd. Een muidhond behoort tot de familie van de karperachtigen. ,,Het dier geeft Jo- nathan troost, want ook hij zit gevan gen in een omgeving die hem niet bevalt. Het heeft ons wel veel moeite gekost om een paar van die vissen te pakken te krijgen. Ik vervloekte de schrijfster soms. Waarom gunde zij Jonathan geen ander dier? Zo'n vis heeft ook helemaal geen expressie.'' Inmiddels heeft de auteur ook de verfilming van haar werk bekeken. „Gelukkig was zij het wel eens met mijn aanpassingen. Ze zei dat haar boek toch haar kindje was. En die film is nu mijn kindje. We hebben dus maar mooi twee kinderen op de wereld gezet.'' Truffelliefde Gretel and Hansel Zitten we werkelijk op een nieuwe variant te wachten van die twee verdwaalde kinderen, het snoephuisje en die akelige oude heks? Niet per se. Toch blijkt deze horrorfantasy verrassend, vooral visueel gezien. In een onduidelijk ver verleden trekken een tienermeisje en haar kleine broertje hongerig door het bos. Via een vriendelijke jager, mysterieuze paddenstoelen en donkere verschijningen komen ze terecht bij een huisje met een ge dekte tafel en een oud besje dat hen maar al te graag wil voeden. Naast uitermate gelikte live- actionversies van Disney - waar heus niets mis mee is - oogt deze bewerking van een klassiek Grimm-sprookje kunstzinnig en behoorlijk origineel. Het camera werk is oogstrelend en middels kleurgebruik en belichting wordt een mooie gothic sfeer neergezet. Het kostuumontwerp geeft bo vendien een heel eigen draai aan de klassieke indrukken die we collectief in het geheugen gegrift hebben staan. Schrikeffecten zijn weliswaar aanwezig, maar dit sprookje, waarin juist zuslief han delend en verstandig is, serveert vooral laaghangende dreiging. - M.N. Truffels zijn bijna niet te betalen, maar de kostbare zwam is voor veel mensen een passie die zijn weerga niet kent. In hun documentaire Truffelliefde belichten Jascha de Wilde en Ben Hendriks alle as pecten van de truffelcultuur. Het zoeken naar deze zwarte diaman ten, het kweken, de handel, de be reidingswijze, de illegale praktij ken, de religieuze elementen en zelfs de poëzie rond de truffel ko men aan de orde. De makers laten een heel regi- ment betrokkenen aan het woord. Stuk voor stuk hebben zij een in teressant verhaal te vertellen. Vooral de mannen die met een twijgje op zoek gaan naar truffels zijn fascinerende persoonlijkhe den die vol passie over de lekker nij kunnen vertellen. D e andere kant van het spec trum wordt gevormd door de koks, onder wie de Franse drie sterrenchef Jacques Marcon, die de truffel in hun gerechten verwer ken. Voorzien van fraaie beelden uit de Provence stelt deze film één duidelijke vraag: hoe lang zijn truffels nog te vinden? De klimaat verandering slaat ook hier toe. - A.Z. donderdag 30 januari 2020 GO j«mark«(Oj ï«JtcUc vrifUien Jonathan woont samen met zijn moeder. De hoofdpersoon, Jonathan, ontwikkelt een sterke band met zijn 10-jarige buur meisje. FOTO'S IMAGINE FANTASY Regie: Osgood Perkins. Hoofd rollen: Sophia Lillis, Alice Krige. In de filmversie is Gretel (Sophia Lillis) de verstandigste. FOTO CINEMA DELICATESSEN DOCUMENTAIRE Regie: Jascha de Wilde en Ben Hendriks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51