Prins Bernhard zei 'sorry' met zelfgemaakt schilderijtje NIEUWS 3 Dreigende gedwongen inkrimping bedrijf leidt tot groei melkveestapel Sectorberaad op de Veluwe over stikstofplannen De stijging zette in rond de periode dat boeren massaal de straat opgin gen om te protesteren tegen een door D66 voorgestelde halvering van de veestapel. Doordat in Neder land te veel stikstofwordt uitgesto ten, moet de veestapel kleiner wor den, vindt het kabinet. Tot april 2019 was er nog sprake van een daling van het aantal melkkoeien met zo'n 30.000 ten opzichte van het jaar ervoor. Dat er daarna juist een flinke stijging is ingezet, komt volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) doordat er in het laatste kwartaal ineens veel koeien bij kwamen. Waarom dat zo is, weet land bouweconoom Cor Pierik van het CBS niet. ,,Maar het is wel opmer kelijk, je ziet in het laatste kwartaal een heel duidelijke plus.'' En die was er in de laatste kwartalen van voorgaande jaren niet. Een verklaring voor de stijging kan zijn dat melkveehouders spe culeren op kabinetsplannen om de veestapel in te krimpen. Door nog snel uit te breiden, vallen de gevol gen van een eventueel gedwongen inkrimping van de bedrijven mis schien mee. Onzekerheid Bestuurslid en woordvoerder Sieta van Keimpema van boerenactie- groep Farmers Defence Force denkt dat de overheid het zelf over zich heeft afgeroepen dat het aantal koeien weer groeit. ,,Omdat bij alle maatregelen tot dusverre degenen die de meeste koeien op stal had den het beste af waren. Nu de over heid weer onzekerheid creëert, gaan boeren koeien bijkopen om te voorkomen dat ze failliet gaan als ze straks beesten moeten inleveren.'' Voorzitter Harm Wiegersma van de Nederlandse Melkveehouders Vakbond wil daar niet aan. ,,Ik kan het niet plaatsen. Ik kan me niet voorstellen dat boeren koeien bij kopen omdat er een reductie zit aan te komen.'' Toch ging ook de prijs van fos faatrechten, nodig om meer koeien te mogen houden, aan het begin van het laatste kwartaal plots om- hoog doordat er meer vraag naar was. In Nederland zijn nu zo'n 1,6 mil joen melkkoeien, een gemiddelde boer heeft er een kleine honderd. De toename met 30.000 koeien is dus vergelijkbaar met de veestapel van zo'n 300 melkveeboeren. Minder fosfaat Volgens het CBS zorgde de veesec tor als geheel over heel 2019 wel voor een daling van de uitstoot van stikstof met 2,6 procent, omdat de veestapel als geheel kleiner werd. De hoeveelheid fosfaat die de sector uitstoot, kromp nog meer: met 3,7 procent. Prins Bernhard maakte in 1982 met een zelfgemaakt schilderijtje een ruzie goed met de paleiskok van Soestdijk over de bereiding van een portie shaslick. Het werk dook onlangs op en de echtheid ervan is onlangs vastgesteld. Iris van den Boom Baarn De grilligheid van de prins kon de paleiskok, Henk Foks, soms tot wanhoop drijven wanneer Bern- hard vlak voor etenstijd toch liever iets anders geserveerd kreeg, ver telt dochter Saskia Foks. ,,Dat was echt de beroepseer van mijn vader te na. Dus soms weigerde hij ge woon. En dat kon de prins dan slecht hebben'', vertelt dochter Foks. Op een onbekende dag in 1982 krijgen prins en kok het onver wacht aan de stok over een portie shaslick. ,,Het is banaal, maar het ging dus om de volgorde van het vlees en de paprika's op de spies. Daar hadden ze een stevig me ningsverschil over'', vertelt Foks. ,,Om het bij te leggen, maakte prins Bernhard een schilderijtje en bood dat mijn vader aan. Het hing jaren bij mijn ouders aan de muur.'' Foks, die nooit eerder met het werkje in de openbaarheid trad, deed haar verhaal aan de au teurs van Op de Stoep van Soestdijk. Het boek van Eugene Leenders en Hanneke Kiel verscheen eind vo rig jaar ter herinnering aan de ge wone mensen die in de tijd van Bernhard en Juliana ten paleize kwamen. De auteurs besloten met toestemming van Foks het doek te laten onderzoeken door een ex pert. Begin deze maand stopten ze het schilderij in een papieren tas en legden het werk voor aan kunstrestaurateur Johanneke Ver- have van restauratieatelier Rotter dam. Onder fel ultra-violet licht kwam een tekst tevoorschijn onder aan het schilderij, die door de tand des tijds volledig was vervaagd. In sierlijk handschrift stond geschre ven: 'Met de beste wensen - deze ruzie behoort tot het verleden! Om over te lachen!' Om zeker te weten dat prins Bernhard echt zelf de auteur en schilder moet zijn ge weest, vergeleken Kiel en Leen- ders zijn handschrift. Schrijfster Hanneke Kiel: ,,Het was zonne klaar. De handtekening was iden tiek en ook de manier waarop 'met de beste wensen' was geschreven. Dat konden we vergelijken met een oude wenskaart van hem.'' Volgens dochter Saskia Foks deed het haar vader zeer deugd, dat hij het excuus-schilderij mocht ontvangen. ,,Het schilderij tje heeft al jaren een plekje op mijn bureau. Als eerbetoon aan mijn vader.'' donderdag 30 januari 2020 Boeren kopen meer koeien Boeren hebben de afgelopen maanden massaal extra koeien gekocht. De melkveestapel is eind 2019 met 30.000 dieren gegroeid na jarenlange daling. Uit angst voor een gedwongen inkrimping lijken de boeren hun bedrijf nog snel te willen uitbrei den. Eric Reijnen Rutten Nijmegen Premier Rutte en land bouwminister Carola Schouten (midden) brach ten gisteren een bezoek aan een melkveebedrijf op de Veluwe. Daarbij kwam onder meer de stikstofpro- blematiek aan de orde. Na een rondetafelgesprek met de sector lieten Rutte en Schouten weten dat land bouw en natuur straks per gebied moeten bekijken hoe ze elkaar kunnen on dersteunen met oplossin gen voor het stikstofpro bleem. Samenwerking in de regio is van groot belang om tot de noodzakelijke re ductie te komen. Het kabi net komt binnen enkele weken met een nieuw plan voor het stikstofprobleem. FOTO ANP Het eenvoudige werkje blijkt een echte 'Bernhard'. foto saskia berde nis VAN BERLEKOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3