EENS EEN ZEEUW... ZEELAND 11 Jan Hage (1964) is organist van de Domkerk in Utrecht, waar hij het majestueuze Batz-orgel bespeelt. Als tiener fietste hij langs de orgels van Schouwen-Duiveland om ze te bespelen. En zijn eerste instrument kwam van Disco Jansen uit Zierikzee. ,,Ze weten in Zeeland wel dat ik een Hage ben.'' Kunnen we je een Zeeuw noe men? ,,O, zeker. Mijn roots liggen daar. Vanaf mijn vierde woonde ik met mijn ouders en twee overgebleven zussen in Zeeland. Toen ik klein was woonden we in Sint Anna- land en toen ik zeven jaar was ver huisden we naar Zierikzee. Mijn vader was een echte Zeeuw. Hij kwam uit Sint Maartensdijk. Mijn moeder niet, die komt uit Zuid Holland. Ze zit nu in zorgcentrum Hebron in Nieuwerkerk. Of ze daar weten dat ik veel met orgels doe weet ik niet. Nou ja, ze weten in Zeeland wel dat ik een Hage ben. Een tijdje terug speelde ik in Scherpenisse en na afloop vroegen ze: van wie bin jie d'r eene? Van Hoage, van 'ier toch?'' Jan schatert. Voel je je ook van daar? ,,Met mijn verfijnde voorliefde voor kunst en muziek heb ik een beetje een gespannen verhouding met Zeeland. Ik heb me met die gevoeligheid vaak een vreemde gevoeld.'' ,,Mijn moeder speelde harmo nium. Begin jaren zeventig kwam het elektronische orgel in de mode. Ook mijn ouders kochten er een, bij Disco Jansen in Zierikzee. Een Mark 2000, ik was zeven jaar oud. Daar hoorden gratis lessen bij volgens het Riha-systeem. Je speelt dan gelijk de eerste les al een deuntje met twee handen en pedaal. Ik speelde zo'n tachtig les sen uit. Ik ging naar de Jan Wouter van den Doelschool in de Raam straat. Daar heb ik het heel erg naar mijn zin gehad. De beste school en de leukste tijd van mijn leven. De Mark 2000 betekende voor mij om zes uur 's ochtend naar beneden, het orgel aanzetten en de klanken uitproberen. Het waren leuke liedjes, die gratis les sen. Maar geen psalmen, conclu deerden mijn ouders. Dus kwam de wat oudere meneer Westhoeve uit Ouddorp thuis lesgeven. Ik was een gretige speler. Al snel daarna kreeg ik ook les van Mar van der Veer, een Zierikzeese organist." ,,Ik werd, zestien jaar oud, organist in allerlei dorpjes. Ik ging er op de fiets heen. Ik herinner me nog de mooie vergezichten. Een lage hori zon en daarboven heel veel lucht. Ik speelde in Dreischor en Noord- gouwe en 's avonds Kerkwerve. Ik speelde verder voor de Cornelia- stichting en het Rode Kruis Zie kenhuis. Dreischor was een vrij zinnige gemeente. Mijn moeder zei als ik daar speelde: luister maar niet te veel naar wat de dominee zegt.'' ,,Mijn ouders gingen naar Sirjansland, naar de Gerefor meerde Bond. Je had daar toen dat Rampenfondsorgeltje, een een voudig neobarok instrument." ,,Na de Watersnood werd Schou- wen-Duiveland een neobarok pa radijs. Met de donaties van na de Ramp zijn bijna alle orgels vervan gen. Sommige instrumenten hoef den niet vervangen te worden, maar zijn toch vernieuwd. Ro- mantiek was uit. Neobarok klinkt een beetje fel en licht. Het contra punt, de stemmen kun je heel Ik denk dat ik het orgel in de Nieuwe Kerk in Zierikzee nog weleens wil bespelen goed horen in plaats van dat het blubbert. In de Nieuwe Kerk in Zierikzee had je wel nog een don ker, romantische orgel. Meneer Visser, politieagent en organist, onderhield het instrument. Het was in de tijd dat de ramen er wa ren ingegooid en wind en regen er vrij spel hadden. Op bepaalde plaatsen moest je vanwege de slechte staat van de vloer snel doorlopen, om bij het klavier te komen. Er doken vogeltjes op en de helft van het orgel deed het niet. Maar ik vond het een fascine rend instrument met emotionele klank. Het is nu gerestaureerd." ,,Mijn stijl is avontuurlijk en licht. Stilistisch heterogeen: het gaat alle kanten op. Je hoort Frans, dat is de invloed van André Isoir bij wie ik studeerde in Parijs. Het lichte in mijn spel zou wel eens te maken kunnen hebben met water en lucht, zo aanwezig in Zeeland. En je hoort een beetje Kees van Eer- sel, voormalig organist van de Ma ria Magdalenakerk in Goes. Hij werd mijn orgelleraar toen ik naar het Goese Lyceum ging en is van grote invloed geweest.'' Op welk Zeeuws orgel zou je nog weleens willen spelen? ,,Ik speel natuurlijk nog weleens in Zeeland. In Goes heb ik meer maals gespeeld. Onlangs was ik nog bij het afscheid van Van Eer- sel." Jan wikt en weegt. ,,Ik denk dat ik het orgel in de Nieuwe kerk in Zierikzee nog weleens zou wil len bespelen. Iets Frans, een ro mantisch programma. Misschien iets met vogeltjes." donderdag 30 januari 2020 'Zeeland is voor mij een lage horizon met heel veel lucht' Liesbeth Labeur Hoe begon het orgelspelen? En toen? Neobarok? -Jan Hage, organist Hoe klinkt jouw orgelspel? Jan Hage achter zijn Batz-orgel: „Mijn moeder zei als ik in Dreischor speelde, 'luister maar niet te veel naar wat de dominee zegt' FOTO MARCO VAN DER WERF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39