II 10 ZEELAND LUISTERCOLLEGES KLASSIEKE MUZIEK Klassieke muziek leeft in Zeeland. De animo voor de luistercollege's van musicus en Radio Ab Nieuwdorp is overweldigend. De beoogde locatie blijkt te klein. Meer dan 200 mensen hebben zich inge schreven voor de volledige serie 'luis tercolleges' die Ab Nieuwdorp de komende weken in de Zeeuwse Concertzaal in Mid delburg verzorgt. Dat zijn er veel meer dan verwacht. Aanvankelijk zouden de colleges in de salon van de concertzaal worden gehouden. Gezien de animo zijn ze nu ver plaatst naar de grote zaal. ,,Ik ben blij verrast", zegt Nieuwdorp. ,,Het is mooi om te maken en voor mij betekent het nog meer druk op de ketel. Het moet wel goed worden." Nieuwdorp groeide op in Ka- pelle-Biezelinge en studeerde tuba aan het conservatorium in Utrecht. ,,Ik vind het bijzonder om nu weer even terug naar Zeeland te gaan, waar ik zoveel heb meege kregen als het gaat om de liefde voor klassieke muziek. Vanaf mijn negende speelde ik in muziekver eniging Ons Genoegen Kapelle en had ik les van docenten van de Zeeuwse Muziekschool. Dat zorgde voor een mooie basis, waar ik met veel plezier aan terugdenk." Regelmatig verzorgt de Radio4- presentator inleidingen bij con certen, zoals vorig jaar tijdens het Kamermuziekfestival Middel- burg. Voor de Zeeuwse Concert zaal was dat de aanleiding om hem te vragen voor een reeks luis tercolleges, die aansluiten op con certen die de komende tijd op het programma staan. ,,Ik vind het altijd leuk om men sen te gidsen en andere werelden te laten ontdekken", zegt Nieuw- dorp. ,,Die inleidingen die ik doorgaans doe, zijn incidenteel. Het is een uitdaging om nu een hele serie te maken, want dan kun je er een langere adem in aanbren gen. Omdat veel mensen een passe-partout hebben gekocht, heb je steeds hetzelfde publiek en bouw je ook een band op." Nieuwdorp wil de luistererva- ring van de bezoekers verdiepen. Hij wijst op het imago dat klas sieke muziek nog vaak heeft. ,,Het lijkt een gesloten wereld. Ik pro beer die open te trekken. Compo nisten waren genieën op hun ge bied, maar tegelijkertijd mensen van vlees en bloed. Bach heeft ook een keer in een donker steegje een fagottist het mes op de keel gezet, omdat die niet de goede noten speelde. En hoe ga je ermee om als je, zoals Beethoven, weet dat je doof wordt en er is geen sociaal vangnet zoals tegenwoordig?" ,,Ik laat zien dat de componisten heel bijzondere, maar ook gewone mensen waren met eigenaardig heden die relevant kunnen zijn Bach heeft ook een keer in een donker steegje een fagottist het mes op de keel gezet, omdat die niet de goede noten speelde voor de muziek die je hoort", zegt Nieuwdorp. ,,Dan merk je dat de afstandelijkheid die klassieke mu ziek kan hebben voor sommige mensen, langzaamaan weggeno- men wordt. Het ontsluiten van die wereld, die anders is dan de onze maar toch nog steeds herkenbaar, is een prachtige reis. Zeker om die samen met het publiek te maken." BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Stoplicht Super hoe de krant op 16-1 in drie artikelen de luchtkwaliteit bij de Australian Open verslaat 'Ten nissen in de rook ongezond'. Ben benieuwd of in Nederland wat meer begrip, liever een oplos sing, komt voor de bij een stop licht wachtende fietsers. Deze ademen de uitlaatgassen in van de ook wachtende scooters en van de auto's die optrekken. Eén keer zal geen kwaad kunnen maar hoe is dat bij meerdere ke ren per dag jaren aanéén? Dan is fietsen niet (meer zo) gezond! Willem Osterman, huisarts De Kempenaerst 2Vlissingen Oostelijk poldertracé De keuze om een ontsluitings- weg van en naar Yerseke te ont werpen lijkt in een mediasoap te verzanden, lezen we de afgelo pen weken in de krant. Er wordt niet meer gedacht aan de beste oplossing maar aan een verlies- verlies-, in plaats van een win- winuitkomst. Het laatste wordt vaak gebruikt door politici en lo kale overheden. De provincie en de gemeente Reimerswaal hebben zich met een 'nee' af laten bluffen door Den Haag, alhoewel er geld gere- serveerd is voor onveilige wegen. De Deltaweg wordt verbreed naar aanleiding van meerdere ongevallen. Hopelijk komen er op de Zanddijk/Molendijk niet dit soort aanleidingen maar zege viert het gezonde verstand. Kruispunt Drie Klauwen in de Sloeweg was de duurste maar de beste oplossing, laat dat voor het oostelijke poldertracé een voor beeld zijn. Koos van Gastel, Hoofdstraat 14, Kruiningen Glinten Waarom zijn er zoveel glinten in Westkapelle (18 januari)? Waren ze functioneel? Volgens mij wel. Vroeger hielden veel mensen in Westkapelle enkele koeien in een schuurtje achter hun huizen, sommigen meerdere in een stal. De koeien graasden op een ge meenschappelijke weide, 'het vroon'. 's Morgens liepen ze hier zelfstandig heen waarna ze op het eind van de dag zelfstandig terugkeerden. Om de koeien uit de 'voortuintjes', die bij de hui zen hoorden, te houden had men glinten. Waar geen glinten ston den zoals bij moe Berre en Moe Mie, onder de molen aan de Mo lenwal, poepten de koeien regel matig op de schoon geschuurde tegels. J.W.Minderhout Vredehoflaan 326, Vlissingen Rente Als eerste bank komt de ABN- AMRO (56 procent eigendom van de Nederlandse staat 24 ja- nuari) met nul procent rente per 1 april 2020. En dat is geen grap. De volgende stap is rente gaan betalen. In het verleden heeft mi nister Hoekstra gemeld dat als het nodig is er een verbod zou komen op een negatieve rente voor alle spaarders. In hoeverre is de overheid nog betrouwbaar wat afspraken betreft? Als we de ontwikkelingen bijvoorbeeld rond de marinierskazerne mogen geloven zou de kleine spaarder straks ook gewoon rente moeten betalen! Andere landen (België) hebben al wel een verbod op negatieve rente. Het geld van de staatskas 'klotst op deze manier tegen de plinten'. G.M. de Jonge G. Borgesiusstraat 17Vlissingen donderdag 30 januari 2020 In de rij voor Ab Nieuwdorp Rolf Bosboom Middelburg Ab Nieuwdorp: „Componisten waren genieën op hun gebied, maar tegelijkertijd mensen van vlees en bloed." foto michel snater avrotros - Ab Nieuwdorp Ab Nieuwdorp geeft op vier dins dagavonden luistercolleges in de Zeeuwse Concertzaal in Middel burg: op 4 februari over Beetho ven, op 18 februari over koormu ziek, op 3 maart over Monteverdi en op 17 maart over Mahler. Aan vang telkens 19.30 uur. De colle ges zijn ook afzonderlijk te vol gen. Losse kaarten zijn te reser veren via de Zeeuwse Concert zaal en De Drvkkery en te koop aan de zaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38