Speurhonden helpen bij jacht op rat Historische lezingen in Zeeuws Museum 9 kinderen maal op de dijk blijkt het water de weg richting Kats te hebben afge sneden, maar Kees en Marie laten zich niet tegenhouden. Verderop de dijk zien ze een trekker staan, die een boer daar heeft gezet om zijn dure investering uit handen van het water te houden. De Steendijkjes lenen het voertuig en rijden dwars door het kolkende water over de provinciale weg richting Geersdijk. De telefoonpa len langs de weg geven wat rich ting en houvast. Ze weten weer een boerderij te bereiken en de ei genaren brengen Kees en Marie naar huis, waar ze hun kinderen aantreffen in een huis dat gespaard is gebleven voor het water. 'Hoewel we natuurlijk zeer dank baar zijn voor ons behoud, onze auto zijn we wel kwijt', laat Kees zijn landeigenaar weten. 'Maar dit ver lies is niets vergeleken bij dat van dui zenden anderen'. De familie van Kees in Kamperland blijkt uitein delijk ongedeerd. Aan de kant van Marie loopt het minder goed af. Haar broer (de oom van Lydia) komt ook met de auto in een dijk- gat terecht wanneer hij samen met zijn vrouw en drie kinderen voor het water vlucht. Twee verdrinken. mogen om het goede te zien en samen weer wat van het leven te maken. Die kracht gebruik ik straks ook als ik het koude water in ga. Op dat moment draait het niet om denken, maar om herdenken." zwart gat op. De duiker in de dijk is zojuist bezweken onder druk van het oprukkende water en Kees kan de auto niet meer op tijd stop pen. Als een slee glijdt de Hillman in het zwarte gat. 'We stortten over de rand, wel vier meter naar beneden in een woest kolkende waterstroom', schrijft Kees in zijn brief. 'Aan mijn kant konden de portieren niet open door de druk van het water, maar bij Marie lukte het een deur open te krij gen'. Poedelnaakt De twee weten de auto uit te ko men en zoeken houvast bij een boompje, maar de modderstroom sleurt het voor hun neus mee. Nu hebben Kees en Marie alleen nog elkaar om vast te houden. Ze be sluiten om zich met de stroming te laten meevoeren en spoelen uit eindelijk aan bij een boerderij, waar ze - verkrampt van de kou - op handen en knieën naar binnen kruipen. „De eigenaren waren ge vlucht, maar in het huis schuilden mensen van elders op het eiland", weet Lydia. „Mijn ouders zijn poe delnaakt in een bed op de zolder gekropen. Dat was voor die tijd nogal wat hoor." Een uur en vier dekens verder zijn Kees en Marie aardig opgewarmd. In droge kledij van de boerenfamilie beraden ze zich op een manier om thuis te ko men. Kees maakt één van de paarden in de stal los en jaagt hem richting de dijk om te zien waar ze veilig kunnen lopen. Een- De watersnoodramp is 67 jaar la ter nog altijd sluimerend aanwezig in het leven van Lydia. „Al heb ik er nu veel minder last van dan vroeger. Toen mijn man Michiel in de jaren 60 aan de Oosterschelde- kering ging werken, hebben we een tijd op Schouwen-Duiveland gewoond, bij de Plompe Toren. Ons huis stond midden in de pol der en nadat ons derde kind gebo ren werd, wilde ik per se een boot. Ik dacht: als het water nog eens komt, kunnen wij allebei een kind dragen, maar dan is er nog eentje over. Heel beangstigend vond ik die gedachte. De boot is er uitein delijk niet gekomen, maar het te kent wel de impact van de Ramp." Kracht Toch is het verhaal van de familie Steendijk niet alleen een verhaal over angst, zorgen en verdriet. In tegendeel. „Voor mij staat het juist symbool voor kracht", zegt Marten. „De wil om te overleven, het ver- MIDDELBURG Het Zeeuws Mu seum in Middelburg houdt dit voorjaar één Isaac Beeckman- en drie Hurgronje-lezingen over Zeeuwse wetenschappers en schrijvers. Sinds 2016 bieden de Hurgronjelezingen een podium aan onderzoekers die zich bezig houden met het Zeeuws verleden. Klaas van Berkel houdt 5 februari de negende over de historicus/so cioloog P.J Bouman. Hij was leraar geschiedenis in Middelburg en dook tijdens de oorlog onder in Colijnsplaat. Eerder flirtte hij nog met het nationaalsocialisme. Op 4 maart vertelt Lotte Bergen over de in Middelburg geboren Joodse schrijfster Etty Hillesum, die in 1943 werd vermoord door de Duitsers. Een maand later, op 1 april, wordt in samenwerking met de Isaac Beeckman Academie door Frank van der Pol de eerste Beeck- manlezing gehouden over deze in Middelburg geboren natuurfilo soof. Op 6 mei vertellen Lieke van Deinsen en Geert-Jan Janse over de Middelburgse handelaar Pieter de la Ruë om het populaire 18- eeuwse schrijversoverzicht Pan- poëticon Batavüm wat Zeeuwser te maken. De lezingen beginnen om 15.00 uur, toegang met een kaartje voor het museum. ,,We doen dit om te testen of hon den een aanvulling kunnen zijn op bestaande vangmethodes. Op die manier hopen we een gebied nog beter uit te kunnen kammen en het aantal muskusratten verder rich ting nul te brengen", zegt een woordvoerster van het water schap. Waar en wanneer de proef wordt gehouden, is nog niet be kend. Vorig jaar zijn opnieuw minder muskusratten gevangen in Zee land. Medewerkers van waterschap Scheldestromen kwamen tot 2286 exemplaren (gemiddeld negen per werkdag), ruim honderd minder dan in 2018. Afname Het aantal gevangen muskusratten neemt de afgelopen jaren gestaag af. In 2015 ging het nog om 3172 dieren. ,,Dat geeft aan dat er steeds minder muskusratten in de provincie zijn, dus dat is een positieve ontwikke ling", aldus het waterschap. De situatie in Zeeland komt over een met het landelijke beeld. Alle waterschappen samen vingen afge lopen jaar 50.319 muskusratten. Dat is 6 procent minder dan in 2018. Muskusratten worden als een ge vaar gezien, omdat de dieren holen en gangen in oevers en dijken gra ven. Die raken daardoor verzwakt, met alle risico's van dien. Het uit eindelijke doel is om de rat hele maal uit Nederland te verjagen. Behalve op muskusratten wordt er op beverratten gejaagd. In Zee land komen die hoogstzelden voor. Afgelopen jaar werd geen enkel exemplaar aangetroffen. Wel weet het waterschap van twee bevers die zich in de provincie hebben gevestigd, zowel Zeeuws- Vlaanderen als op Tholen. Die mo gen niet worden gevangen. Ze wor den zo goed mogelijk in de gaten gehouden. donderdag 30 januari 2020 pa en oma zich voelden' Klop-Steendijk zoon Marten. FOTO MARCELLE DAVIDSE Lydia en haar zoon Speurhonden gaan helpen bij het opsporen van muskusratten. Waterschap Scheldestromen doet daar later dit jaar een proef mee. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37