ALLEEN BIJ BELISOL 20 JAAR GARANTIE 8 ZEELAND DE RAMP MARTEN KLOP HERDENKT WATERSNOOD MET DUIK IN ZEE Hartje winter de Noordzee inplonzen klinkt niet heel aanlokkelijk. Maar Marten Klop (51) uit Kamperland doet dat zaterdag met een speciale reden. Hij duikt het ijskoude water in als steunbetuiging aan iedereen die de watersnoodramp meemaakte. In het bijzonder zijn grootouders uit Kats, die op die februaridag in 1953 een hachelijk avontuur beleefden. „Ik wil voelen hoe zij zich voelden." Het contrast kan bijna niet gro ter", zegt Mar ten Klop. Zijn blik dwaalt af naar de tuin van zijn ouderlijk huis in Kort gene, waar de zon schijnt. Een vo gel baddert in de dakgoot en kale boomtakken wiegen zachtjes in de wind. „In 1953 was het weer alles behalve vriendelijk. Het was guur, koud en donker. De meeste men sen hadden geen auto of telefoon. Ze waren vooral op elkaar aange wezen in die onheilsnacht. Dat is waar ik zoal bij stilsta als ik zater dag in het water lig." Het idee om zijn grootouders en andere slachtoffers van de Ramp te herdenken met een duik in de Noordzee, ontstond vorig jaar. Marten loopt een paar keer per week hard met een groepje vrien den en als het even kan, sluiten ze hun training af met een nat pak. „Vorig jaar trainden we toevallig op 1 februari. Voor mij een dag die onlosmakelijk verbonden is met de Ramp en het verhaal van mijn ou ders en grootouders. Het leek mij een mooie gedachte om vanuit het water te herdenken. Dat doen we dit jaar weer, en hopelijk nog veel vaker." Bezinning Marten maakte speciaal voor zijn oma een gedicht, maar aan de her denking is verder geen ceremonie verbonden. Het is vooral een mo ment van bezinning. Liggend in het koude water komt de angstige ervaring van opa en oma Steendijk tot leven. ïfebruari ik lig in de zee ik voel de stroming de golven de wolken kijken mee ik voel de kracht het zoute water het prikken van de kou en ik denk aan mijn oma waar ik zoveel van hou je vertelde over toen over de dijk, in het donker, een gat over de sterke stroming de beslissing samen met opa je allerliefste schat het moest hand in hand dreven jullie mee de kracht van overleven waarnaartoe, je had geen idee de golven, het zoute water het prikken van de kou een huis, natte kleren warm onder de dekens opa, samen met jou 1februari ik lig in de zee ik voel de stroming de golven misschien kijk je mee Hij heeft het verhaal vaak genoeg gehoord. Van zijn (inmiddels over leden) grootouders zelf, maar ook van zijn moeder, Lydia Klop- Steendijk (76), die zich weer even dat 9-jarige meisje van toen voelt wanneer zij vertelt over de ramp nacht. Haar stem breekt al na één zin. „Ik kan er helemaal niet over praten joh, dan ga ik huilen. Die sfeer van toen... Alle spanning en zorgen voel ik weer." Ze veegt haar tranen weg en haalt een dikke ordner tevoor schijn. 'Watersnood 1953' staat erop. De map zit vol met persoon lijke verslagen en foto's van de rampnacht op Noord-Beveland. Veel van die verhalen tekende Ly- dia zelf op om ervoor te zorgen dat de herinneringen aan die tijd niet verloren gaan. Lydia pakt een brief van 8 februari. Het is het epistel dat haar vader schreef aan de eige naar van het land waarop hij boerde. Hierin doet Kees Steendijk uitgebreid uit de doeken wat hem en zijn vrouw Marie in de vroege ochtend van 1 februari is overko men. Ongerustheid Kees Steendijk (44) en Marie Steendijk-de Regt (35) wonen in 1953 in een boerderijtje aan de Kerkstraat in Kats, samen met hun kinderen Bram (15), Lydia (9) en Piet (7). „De ongerustheid sloeg toe op het moment dat mijn vader 's ochtends vroeg ontdekte dat de Leendert Abrahampolder vlakbij ons dorp was ondergelopen", ver telt Lydia. Haar hand zoekt die van Marten en hun vingers strengelen zich ineen. Kees belt naar zijn ouders en zus in Kamperland om te vragen of zij ongedeerd zijn, maar krijgt geen gehoor. Hij vreest voor slecht nieuws en stapt de auto in. Marie staat erop met hem mee te gaan. Lydia en haar broers blijven achter bij het 17-jarige dienstmeisje. „Ik weet nog goed dat Sientje huilde vanwege de zorgen om haar twee broers op zee", zegt Lydia. „Ze was altijd heel flink, dus we hadden wel door dat er buiten iets vrese lijks aan de gang was. Ik ben sa men met mijn broertje Piet bij de schoorsteenmantel geknield om aan God te vragen of hij papa en mama alsjeblieft veilig wilde thuisbrengen." De Oost Westweg is er in die tijd nog niet, dus Kees en Marie rijden met hun Hillman over pol derdijken richting Kamperland. Daar zullen ze nooit aankomen, want op de Prinsendijk doemt in het schemerdonker plotseling een Belisol. Al meer dan 40 jaar kozijnen en deuren zonder zorgen. BELISOL donderdag 30 januari 2020 'Ik wil voelen hoe mijn o Ellen Smaardijk-Jobse Kortgene De Hillman van Kees Steendijk wordt uit het dijkgat getakeld. 'Dit verlies is niets vergeleken bij dat van duizenden anderen', schrijft Steendijk in zijn brief aan de eigenaar van het land waarop hij boert. foto privécollectie lydia klop-steendijk De familie Steendijk in 1948 met vader Kees, moeder Marie en hun drie kinderen Piet (links), Bram en Lydia. FOTO PRIVÉCOLLECTIE LYDIA KLOP-STEENDIJK Nieuwe kozijnen en deuren koopt u niet dagelijks. En die moeten lang meegaan. Wij plaatsen met trots al meer dan 40 jaar kwalitatieve en innovatieve kozijnen en deuren. En omdat we zeker zijn van die kwaliteit, krijgt u maar liefst 20 jaar garantie op onze kunststof en aluminium kozijnen en deuren. Maak een afspraak voor een vrijblijvend adviesgesprek op www.belisol.nl. Belisol Goes - Nobelweg 2-24,44Ó2 GK Goes, T 0113-211.811

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36