II Niet speeltuin, maar het hek eromheen doelwit van vandalen In het geweer tegen verkoop van Westkapelle Herrijst 7 PLAN LEEFBAARHEID GEMEENTE VEERE 'Praat zo snel mogelijk met ons over het toerisme en de leefbaarheid' luidt de smeekbede uit drie Veerse kernen. Wethouder Bert van Halderen hield de boot een beetje af. ,,We gaan eerst op het gemeentehuis een plan maken." Het waren niet de min sten die dinsdag avond hun rol en plek opeisten: de dorps raad van Oostkapelle, de stadsraad van Veere en de stadsraad én de ondernemersver eniging van Domburg. Nu er een rapport ligt over de gevolgen van het toerisme voor de leefbaarheid in de Veerse dorpen, zien zij hun kans. Want aan dat onderzoek de den bijna 2100 inwoners mee. ,,We zetten niet de hakken in het zand maar willen juist graag meepraten", benadrukte Marion van Stiphout van de dorpsraad Oostkapelle. ,,Open, eerlijk en ge lijkwaardig. Waarbij alle opties be spreekbaar zijn." Want de zorgen zijn groot over het verplaatsen van sportaccommodaties naar de rand van het dorp. „Daarmee snijdt u de ziel uit ons dorp." De stadsraad Veere wil graag praten over illegale woningver- huur, parkeren, verkeer in het stadje en fietsenstallingen. ,,We moeten samen tot goede oplossin- gen komen", drong Nico van Rijs wijk aan. ,,Want we hebben niks tegen toerisme, maar hebben wel hinder van het gedrag van toeris ten. Als we daartegen optreden, valt ermee te leven." Grenzen Domburg was met twee voor mannen vertegenwoordigd, maar ze spraken met één mond. Zowel Simon de Visser van de stadsraad als Frans Provoost van de onder nemersvereniging wees erop dat het rapport Leefbaarheid en Toe risme bevestigt wat zij al jaren zeggen: de grenzen zijn bereikt in de badplaats. De Visser: ,,Een her- inrichting van het centrum is no dig." Provoost: ,,Maar begin nu al snel met kleine maatregelen, want als er niks verandert en het toe risme blijft groeien, dan explode ren de problemen." Bij alle fracties in de gemeente raad kwamen de smeekbedes voor Eerst gaan we zelf op het gemeentehuis een plan van aanpak maken goed overleg duidelijk over. ,,Dit is een unieke kans op breed draag vlak", constateerde CDA'er Leen Meijers. ,,Het gaat om de balans tussen prettig wonen en fijn re creëren. Niet elke kern is hetzelfde, dus gebruik de onderzoeken die daar al zijn gedaan", adviseerde Stijn van Kervinck van DTV. ,,We gaan goed praten met de inwoners", beloofde wethouder Van Halderen (VVD). Hij maakte daarna wel meteen pas op de plaats. ,,Eerst gaan we zelf op het gemeentehuis een plan van aan pak maken. Want er leven nu al lerlei vragen waarop ik nog geen antwoord heb." Dat antwoord deed het ergste vrezen bij Chris Maas van PvdA/ GL. ,,Het gaat te langzaam. De in woners wachten op maatregelen. Over twee jaar zijn er alweer 200.000 tot 400.000 overnachtin gen bij, want het toerisme blijft groeien. Het gouden ei vertoont barstjes: de gevolgen voor leef baarheid, natuur, landschap en wegen zijn groot en de woning markt is oververhit." Van Halde ren liet zich niet tot meer spoed dwingen. ,,Ik laat me niet vastleg gen op een moment waarop we iets gaan doen. Maar we zien de urgentie heus wel, dit rapport zal niet in een la belanden." WESTKAPELLE Westkappe- laar René van Gellekom is een online petitie begonnen tegen het plan van het Veerse ge meentebestuur om vereni gingsgebouw Westkapelle Herrijst te verkopen. De peti tie was gistermiddag ruim 500 keer getekend. Vooral door inwoners van het dijkdorp, maar ook door an dere Walchernaren, al dan niet anoniem. De gemeente Veere wil het gebouw overdoen aan een ondernemer die vereni gingen ruimte aanbiedt voor activiteiten. Westkappelse verenigingen hebben daar geen vertrouwen in. Zij gelo ven dat een ondernemer com merciële belangen voor laat gaan op maatschappelijke be langen. Met de petitie, te vinden bij petities.nl onder de noemer 'Westkappelaars willen hun Herrijst behouden', wil Van Gellekom bewerkstelligen dat de gemeente het gebouw aan houdt en opknapt. Het is niet de eerste keer dat Van Gellekom in actie komt voor zijn woonplaats. In 2014 hield hij een facebookactie te gen te lichte, wegwaaiende af valcontainers. VLISSINGEN Vandalen knipten het gaas van een hek rond speeltuin de Oude Stad in Vlissingen de afge lopen week diverse keren stuk. Vrij willigers vlochten het grote gat gis termiddag weer met ijzerdraad dicht. De speeltuigen in de tuin aan de Paardenstraat werden gespaard en er werd ook niet ingebroken in het bijbehorende buurthuis. Maar ver velend is de vernieling van het gaas wel, zegt beheerster J olanda van der Broek. ,,Raparatie van het draad kost toch altijd weer een paar tien tjes. En het is niet zo dat we geld overhouden." Eind vorige week werd het hek al eens stukgeknipt. Toen werden de gaten nog provisorisch met tie- wraps gedicht. ,,Maar vervolgens is het hek verder opengeknipt. Geluk kig is er niets in de speeltuin zelf vernield." Omwonenden hebben wel wat jongeren zien rondscharrelen in de brandgang bij de speeltuin, maar of die verantwoordelijk zijn voor de vernielingen, weet Van der Broek niet. In de winter staan alleen wat ac tiviteiten (dansen, peuterochtend, knutselmiddag, bingo en kaarten) in het naastgelegen buurthuis op het programma. Het opknappen en 'seizoensklaar' maken van de speel tuin begint tijdens de landelijke dag van NL Doet in maart. donderdag 30 januari 2020 De een wil tempo, de ander nadenken Maurits Sep Domburg Marion van Stiphout van de dorpsraad Oostkapelle. M Voorzitter ondernemersvereniging Domburg Frans Provoost (foto boven) en voorzitter van de stadsraad Domburg Simon de Vis ser (foto onder). Nico van Rijswijk van de stadsraad Veere (foto boven) en wethou der Bert van Halderen van de gemeente Veere (foto onder). FOTO'S (IN VOLGORDE ONDERSCHRIFTEN) ZIGGY MARLISSA, EMILE CALON, LEX DE MEESTER, DIRK-JAN GJELTEMA, GEMEENTE VEERE - Bert van Halderen, wethouder Vandalen vernielden het hek van speeltuin Oude Stad in Vlis- singen diverse keren de afgelo pen week. foto jolanda van der broek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35