Tijd dringt voor testcentrum getijden Geen landjepik ZEELAND 3 is er overheen gebouwd. Dan moe ten ze dat afbreken." Op nummer 49 is de situatie wel heel bijzonder. ,,Als ik het goed zie, heeft de gemeente een stukje van mijn grond ingepikt. Dat hebben ze al een jaar of vijftien in gebruik", zegt de bewoonster geamuseerd. Ze wijst op de kaart van het kadaster. ,,Zie je wel: dat is een strook van zo'n dertig centimeter die eigenlijk van mij is. Ga ik toch eens even naar informeren!" Op dit moment is er niets te zien bij de Grevelingendam. De bouw put is eind september onder water gezet, omdat in het stormseizoen (van oktober tot en met maart) in Nederland niet aan waterkeringen mag worden gewerkt. Eigenlijk had in de Flakkeese Spuisluis al een centrum moeten liggen waar fabrikanten van turbi nes die met water stroom opwek- ken, hun apparaten kunnen testen. Maar nog voor het huidige storm seizoen begon werd het werk stil gelegd, omdat initiatiefnemer BT Projects niet over al het benodigde geld beschikte. Dat is nog steeds niet zo. ,,Voor de financiering is nog bijna 9 mil joen euro nodig", zegt directeur Menno Broers van BT Projects. ,,Voor de afbouw van het centrum is 7 miljoen nodig en voor de aan schaf van eigen turbines 1,5 mil joen euro." Vertrouwen BT Projects heeft deskundigen in geschakeld om de financiering rond te krijgen. Broers heeft er ver trouwen in dat het werk op 1 april kan worden hervat. Dat is ook nodig om 1 juli te ha len. Met Rijkswaterstaat en de pro vincie Zeeland is afgesproken dat Voor de financiering is nog bijna 9 miljoen euro nodig het TTC dan klaar moet zijn, zodat de spuisluis zijn werk weer kan doen. ,,We weten dat BT Projects naarstig op zoek is naar finan ciers", beaamt woordvoerder Ed win de Feijter van Rijkswaterstaat. Maar ook hij zegt: ,,De intentie is nog steeds om in juli klaar te zijn." Ook gedeputeerde Jo-Annes de Bat gaat er van uit dat de stroom- goten voor de getijdenturbines in juli worden opgeleverd. De pro vincie heeft 4,1 miljoen euro aan rijksgeld beschikbaar voor het pro ject, dat in totaal ongeveer 30 mil joen euro kost. De laatste tranche - enkele tonnen, aldus De Bat - wordt overgemaakt als het cen trum klaar is. Het meeste geld moet komen van private investeer ders. Aandelen Broers bevestigt dat een aantal ini tiatiefnemers van het eerste uur, Piet Akkermans en Ferdinand Dees, recent hun aandelen van de hand hebben gedaan en dat inte- rim-manager Pieter Bloemendaal een stapje terug heeft gedaan. Vol gens hem betekent dat niet dat BT Projects op omvallen staat. ,,We zijn nu in een nieuwe fase terecht gekomen waarin we met een sterk klein team de realisatie van TTC Grevelingendam willen bereiken. Dat zich wijzigingen in de struc tuur hebben voorgedaan gebeurt wel vaker bij bedrijven in ontwik keling." Hij erkent dat de tijd dringt. ,,We begrijpen en respecteren de strakke deadlines die de provincie Zeeland en Rijkswaterstaat heb ben neergezet. We hebben con structief overleg met hen over de planning. Wij doen er alles aan om de financiering en daarna de bouw van het centrum te realiseren." donderdag 30 januari 2020 afsnoepen is voorbij In Kats gaat het om 37 per celen grond van in totaal 720 vierkante meter. De gemeente Noord-Beve land laat weten niet uit te gaan van 'landjepik'. „Eer der dat mensen bewust, minder bewust of onbewust onze gronden in gebruik hebben of genomen heb ben, zonder een huurover eenkomst met de gemeente te hebben gesloten", laat een woordvoerder weten. Op de vraag wat de ge meente doet als een eige naar niet wil kopen of huren, of helemaal niet re ageert, is het antwoord: de bedragen zijn zo gunstig (voor huren zowel als voor kopen) dat de gemeente ervan uitgaat dat de betrok kenen er graag op ingaan. Zo niet, wordt naar een op lossing gezocht. Danny de Groen (r) en buur man Dick Willebrands op het gewraakte stukje grond voor hun huis. fotos marcelle davidse De Dijkstraat in Kats. Hier zijn ongemerkt al tientallen jaren stukjes grond in gebruik die van de gemeente blijken te zijn. M Verrassing: ook de gemeente lijkt een stukje grond 'oneigen lijk in gebruik' te hebben. Het wordt spannend op de Gre- velingendam. Uiterlijk 1 juli moet het testcentrum voor getijden- centrales (TTC) dat nu in aan bouw is af zijn, maar de financie ring is nog niet rond. Ernst Jan Rozendaal Bruinisse - Menno Broers, directeur van BT Projects

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31