Van wie is die grond? OM eist 18 maanden tegen frauderende ex-topman ziekenhuis Langer groen licht op nieuw kruispunt A58 Eetbaar 2 NOORD-BEVELAND LANDJEPIK Staat jouw boom al vijftig jaar op gemeentegrond? Dan moet je in Noord-Beveland betalen of de grond teruggeven. Eindelijk duidelijkheid. Commentaar Van wie is die grond? In alle Zeeuwse gemeenten zijn strookjes grond te vinden die door particulieren worden beheerd, maar die eigenlijk van de gemeente zijn. Beter bekend als snippergroen of reststroken. Van tijd tot tijd zetten gemeenten deze zaken recht. Noord-Beveland doet het nu. De eilandbewoners die zo'n reepje hebben, moeten kiezen: kopen of teruggeven. Dit is verstandig van de gemeente. Want hoe langer burgers het feitelijke gebruik hebben, hoe onredelijker het wordt de grond op te eisen. Noord-Beveland voert terecht aan dat het bij verkoop, on derhoud of herinrichting beter is geen 'niemandsland' te heb ben. Bewoners zullen zeggen dat het al vele jaren goed gaat. Ook juist. Als de gemeente al decennia toestaat dat iemand een stukje grond gebruikt, dan is het nu een hard gelag. Toch kan de gemeente de ogen niet blijven sluiten. Opgeteld gaat het om duizenden vierkante meters grond van de belastingbe taler. De verkoop ervan komt ten goede aan alle inwoners van Noord-Beveland. Dat is eerlijk. Gelukkig treft de gemeente een soepele regeling met de 'landjepikkers'. Zij kunnen de grond voor een zacht prijsje kopen of huren. Is deze kwestie hiermee voorbij? Nee. In de toekomst zal wel weer eens een paar vierkante meter tussen wal en schip vallen. Het is helemaal niet erg als burgers zich er dan opnieuw tijdelijk over ontfermen. Als het verschil tussen mijn en dijn maar voortdurend duidelijk is. Hard gelag voor alle mensen die al decennia een stukje gemeentegrond gebruiken Nadat hij in februari 2009 vertrok als directeur ontving Zomer wachtgeld. In de ogen van het OM verhulde hij daarna bijna vier jaar lang de inkomsten uit een nieuwe baan, terwijl hij de verplichting had dit nieuwe salaris te verreke nen met zijn wachtgeld. Het door de verdachte verkregen voordeel ALMANAK Op Twitter waart een hype rond: #HoeEetDitLiedje. De op dracht is om een titel van een nummer tot een 'eetbare' tekst te verbasteren. Tot de toppers behoren 'Annie, hou jij me nasi effe vast', 'Kleine kroketten, Ka- tinka' en 'Zeg me dat het schnit zel is'. Dat kan vast ook met bedraagt volgens het OM tussen de twee en drie ton. In deze zaak stond ook een 45-ja- rige man uit Arnhem terecht. Hij is veroordeeld voor het opzetten van de fiscale constructies met behulp van valse documenten. De rechtbank in Arnhem veroor deelde de voormalige ziekenhuis directeur op 29 maart 2018 tot een gevangenisstraf van twaalf maan den, waarvan zes voorwaardelijk. Zijn financieel adviseur kreeg een gevangenisstraf van twee jaar, waarvan eveneens zes maanden voorwaardelijk. Deze laatste zaak is niet voorgelegd aan een hogere rechter. In de andere zijn zowel Zo mer als het OM in hoger beroep ge gaan. Het gerechtshof in Zwolle doet over twee weken uitspraak. Zeeuwse artiesten, dacht men bij het Vlissingse bedrijf. Dat bleek. 'Rollade coaster', zei de een. 'Feel like frying', riep de an der. De smakelijkste band bleek Bl0f, met onder meer 'Frites uit Londen', 'Blauwe druif' en 'Aanzoek zonder uienringen'. Kortom: 'Schransen aan zee'. Chauffeurs TCR wachten op salaris Oud-café moet zes maanden dicht Het gebouw waarin voor malig café Smerdiek zat, moet zes maanden dicht, omdat er in november meer dan 400 hennep planten zijn gevonden. De politie vond een wer kende wietkwekerij in het oude café aan de Markt in Sint-Maartensdijk. Sinds 2018 was het café gesloten, en sinds juli uit geschreven bij de Kamer van Koophandel. Ook een woning aan de Oudelandsedijk in Tholen moet een half jaar op slot. De politie vond er tij dens een inval in novem ber ongeveer een kilo gram gedroogde hennep. VEERSE MEER Vermiste persoon in het water blijkt surfplank te zijn Peinzend kijkt Danny de Groen naar buiten. ,,Die leilinde staat dus op grond die eigenlijk van de ge meente is. En een deel van de oprit. En dat muurtje, bij de buren." Dijk- straat nummer 29 in Kats is één van de adressen waar binnenkort een brief van de gemeente in de bus valt: betalen of grond teruggeven. Want die hebben de bewoners 'in gepikt'. In Noord-Beveland ligt in totaal 27.081 vierkante meter 'oneigenlijk verkregen' grond. Kats is het eerste dorp dat aan de beurt is. In de Katse Dijkstraat, Dorpsstraat, Kreekepad, Kerkstraat en Noordlangeweg zijn stukken gemeentegrond door be woners beplant, bestraat of be bouwd. Ze mogen de grond voor 16 tot 36 euro per vierkante meter - af hankelijk van de ligging - van de ge meente overkopen. Of die huren, voor 1 euro per vierkante meter per jaar. Vaak gaat het om grond die al ja ren in gebruik was. Soms weten de bewoners wel dat het kadastraal niet klopt, soms ook niet. Maar nu moet het afgelopen zijn: de ge meente wil de eigendomssituatie duidelijk hebben, zodat in de toe komst onderhoud, herinrichting of woningverkoop eenvoudiger is. ,,En er ontstaat eenheid", liet wet houder Adrie van der Maas weten. Raar straatbeeld Op Dijkstraat 29 moet Linda de Groen daar wel om lachen: ,,Stel je voor dat de éne buur de grond koopt en de andere niet. Dan krijg je een heel raar straatbeeld. Jmst geen eenheid. Want dan kun je geen rechte lijn trekken." Binnen kort kunnen ze een brief verwach ten. Danny de Groen wijst naar de hoek: ,,Zie je, de straat gaat met een flauwe bocht naar de hoek. Dat moet eigenlijk een rechte lijn zijn. Alles wat binnen die bocht valt staat op gemeentegrond. Ook mijn leilinde. Die staat er al twintig jaar." De Groen kocht het huis van de eerste eigenaar. ,,Die liet dit huis in 1933 bouwen. Ik wéét dat het kadas traal niet klopt, dat er officieel een strookje af moet. Maar we hebben het hier over een situatie die al ne gentig jaar gedoogd wordt. Eerst maar eens zien of het wettelijk kan, wat ze nu willen." Danny's vrouw Linda werkt bij een woningbouwcorporatie. ,,Daar hebben we wel vaker met zoiets te maken gehad. De vraag is altijd: als de gemeente het stuk terugneemt, voor wie zijn de herinrichtingskos ten dan? Die boom zal er wel uit moeten. Vaak zegt de gemeente dan: wij betalen wel." Zo gekocht! Buurman Dick Willebrands heeft er de kadasterkaart bij gezocht. ,,Daar staat het precies op." Vóór zijn huis, aan de Dijkstraat 27, is een strook van zo'n dertig centimeter breed die volgens de kaart niet van hem is. ,,Maar zo heb ik het wel ge kocht! Daar hebben ze 52 jaar gele den niets van gezegd. Daar stond een hek op de plaats waar nu een keienmuurtje staat. ,,Ze mogen het terug hebben", zegt Willebrands kordaat. ,,Ik ga het niet kopen. Ik woon hier nu vijftig jaar en het is nooit anders geweest. Trouwens: als je verderop kijkt, bij nummer 33, gaat het om wel 90 centimeter. Het huis op de hoek met de Dorpsstraat De verkeerslichten op de kruising van de A58 bij de entree van Vlis- singen staan sinds kort wat langer op groen en zijn beter op elkaar af gestemd. Automobilisten hebben nu de tijd om af te slaan en/of de kruising veilig over te steken. In opdracht van Rijkswaterstaat bekeken deskundigen of de 'ontrui mingstijden' op het kruispunt goed op elkaar waren afgestemd. Op hun advies blijven de verkeerslichten voor diverse rijrichtingen wat lan ger op groen staan om een redelijk aantal verkeersdeelnemers de kans te geven veilig over te steken. Tot voor kort konden soms slechts één of twee auto's bij groen licht door rijden. Ook zijn de diverse regelinstalla- ties beter op elkaar afgestemd. ,,Be- halve verlenging van de 'groentij den' en betere afstemming van de lichten op elkaar adviseerden de onderzoekers wat aanpassingen in de detectielussen. Bij de aanleg van een nieuwe verkeersregelinstallatie wordt rekening gehouden met de aanbevelingen", meldde een woordvoerder. Zomer Rijkswaterstaat streeft ernaar de nieuwe verkeerslichten nog vóór de zomer te laten plaatsen. donderdag 30 januari 2020 II Het Openbaar Ministerie (OM) heeft in hoger beroep een ge vangenisstraf van achttien maanden geëist, waarvan zes voorwaardelijk, tegen oud-di recteur van Ziekenhuis Walche ren Rob Zomer. Hij wordt ver dacht van het sjoemelen met zijn wachtgeldregeling. Maurice Steketee Zwolle Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Onder de ruim 1300 per soneelsleden van de TCR Group is onrust ontstaan over achterstallige sala rissen. De vervoerder, die gevestigd is in Middel burg maar in heel Neder land actief is, heeft geld problemen. 'Wij willen onze achterban via deze weg laten weten dat we hier bovenop zitten en zo snel mogelijk een reactie van het management team willen krijgen', schrijft OR-voorzitter Karlien Büttner in een brief aan de medewer kers. Zij kon gisteren geen toelichting geven op de ontstane situatie. De directie was niet be reikbaar voor commen taar. SINT-MAARTENSDIJK De Kustwacht is gister middag uitgerukt voor een melding van een persoon in het water van het Veerse Meer. Het bleek uiteindelijk om een surfplank te gaan. De Veiligheidsregio Zeeland kreeg rond 15.00 uur een melding binnen over een per soon die mogelijk in het water lag ter hoogte van vakantiepark De Schotsman. De Kustwacht stuurde een reddingsboot. Die concludeerde dat het loos alarm was. Strookje Ondine van der Vleuten Kats René Hoonhorst Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30