Bouwend Nederland verwacht dat groei in Zeeland afneemt Marten Klop herdenkt Ramp met duik in zee Tim van Dijke wil schitteren op WK veldrijden Kamperlander denkt aan wat zijn opa en oma meemaakten Zwitsers parkoers is Zeeuwse coureur op het lijf geschreven De groei deed zich vooral voor in de gemeenten Goes en Reimers- waal. In Goes kregen volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek maar liefst 292 bewoners de sleutel van hun nieuwbouwwoning. In Reimerswaal groeide het aantal huizen naar verhouding het hardst, dankzij 181 nieuwe woningen. Het totaalaantal van 1355 opgele verde huizen is veruit het hoogste van de afgelopen jaren. In 2018 ging het nog om 1251 woningen. In de periode 2012-2017 liep het aantal nieuwbouwhuizen uiteen van 857 tot 1163. Zorgen De bouwsector heeft uitstekende jaren achter de rug, zegt Joost de Goffau, verenigingsmanager Zee land bij Bouwend Nederland. ,,Dat neemt niet weg dat we voor de toe komst - en dan spreek ook al over dit jaar - wel wat zorgen hebben. Het is nog niet zo dat we op dit mo ment in crisistaferelen terechtko men. Maar als ik om me heen kijk, verwacht ik wel dat de hoogste piek inmiddels is geweest en dat het vanaf nu gaat afvlakken." Een van de zorgen is de stikstof- problematiek, die roet in het eten kan gooien bij bouwprojecten in de buurt van natuurgebieden. Dat speelt vooral bij de Manteling van Walcheren en de Kop van Schou wen, zegt De Goffau. ,,Zeker voor kleine lokale bedrijven die daar ac tief zijn, is dat een grote zorg. Die werken vaak alleen in hun eigen gemeente. Als je daar langere tijd niet kunt bouwen, is dat echt pro blematisch. Grotere bedrijven heb ben meestal projecten in heel Zee land. Daarvoor speelt dat minder." Conjunctuur Ook is de vraag hoelang de econo mie nog blijft bloeien. ,,De bouw is nu eenmaal conjunctuurgevoelig", zegt De Goffau. ,,Op het moment dat het internationaal minder gaat, zie je dat uiteindelijk ook terug in onze productiecijfers. Er is wel een grote verduurzamingsopgave, die in elk geval werk oplevert, onge- acht of het goed of slecht gaat met de economie. Maar ik verwacht toch dat we een zekere afvlakking zullen zien van het bouwvolume, in de komende twee jaar." Ik verwacht toch dat we een zekere afvlakking zullen zien van het bouwvolume De verschillen tussen de Zeeuwse gemeenten zijn aanzien lijk. Goes bouwde bijvoorbeeld de afgelopen acht jaar in totaal 1275 huizen, terwijl Vlissingen bleef steken op 621 en Middelburg op 815. ,,Goes had heel veel projecten die lange tijd in de kast stonden en die de afgelopen vijf tot tien jaar tot ontwikkeling zijn gekomen, zoals Mannee, Goese Diep en Aria", zegt De Goffau. ,,Dat zie je goed terug in de cijfers." Waterbedeffect Middelburg heeft te maken met re latief veel bezwaarprocedures te gen bouwplannen, constateert De Goffau. ,,Dat heeft erin geresul teerd dat zij ook komend jaar bijna niets kan bouwen. Daar kunnen we als bouwsector weinig aan doen. Maar mensen die daar naar een nieuw huis willen, gaan uiteinde lijk toch uitwijken naar andere ker nen in Zeeland. Dan zie je een soort waterbedeffect ontstaan." It donderdag 30 januari 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl al SE'AM^J VÉT MNOfBES „NUlSÉlE" leEStERMUF! <AP HET1 - ANDE*5 pKHf EHEIO Jf jtKW»0". 20 N 20 SCHATJES DENKEN DAT JU DE slimste van de WERELD BENT ELKE DAG een nieuwe UITDAGING GOES - Elke dag een nieuwe uitdaging. Leerkracht Joerie Boonman van basisschool De Tweern in Goes legt het nog maar eens uit aan een ouder en leerling op het plein. Je blijft zo lekker op de hoogte door het Jeugdjournaal. Je mag lekker meedoen aan de sinterklaasgekte. En de blije snoeten bij een krul, sticker of smiley. Met deze en nog zo'n 25 leuzen wilden leraren van De Tweern gisteren op het schoolplein laten zien dat werken in het onderwijs heel leuk is. De actie werd juist gisteren gehouden om een positieve voorzet te geven op de stakingen van vandaag en morgen. Maar ook op de school voor speciaal basisonder wijs merken ze het lerarentekort. Bijna maande lijks moet er een klas thuisblijven. Daarom leggen de leraren ook op De Tweern deze twee dagen het werk neer. Directeur Theo Quaak: ,,Er staan weinig nieuwe mensen in de rij. De nood is hoog." ZEELAND8 ZEELAND12 Nieuwbouw heeft piek bereikt Vorig jaar werd een recordaan tal nieuwe woningen in Zeeland opgeleverd: 1355. Volgens de bouwsector is daarmee waar schijnlijk de piek bereikt. Rolf Bosboom Goes - Joost de Goffau, Bouwend Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29