staat hoog op verlanglijstje van Ajax 21 volgende voorbeeld van de veranderde transferpolitiek in de Kuip J0rgensen is twijfelgeval BLESSURES In het recente verleden draaiden de beleidsbepalers van Feyenoord niet om hun behoudende aanpak heen. De club zocht, ook toen er volop geld in kas was, altijd in Ne derland, België of Scandinavië. Oké, de Colombiaanse tiener Luis Sinis- terra kwam wel van Once Caldas, maar de voormalige technisch di recteur Martin van Geel haastte zich destijds wel om te zeggen dat er 'echt sprake was van een uitzon dering die ook nog eens betaalbaar was'. Er werd door Feyenoord vaak veel liever ervaring binnengehaald, denk bijvoorbeeld aan Eric Botteg- hin en Kenneth Vermeer, in de we tenschap dat die spelers nooit meer transfergeld zouden opleveren. Met het aantrekken van bijvoorbeeld Sam Larsson en Ridgeciano Haps speelden de Rotterdammers voor hun gevoel op 'safe' maar hun transfersommen waren hoger dan die van Senesi en Bozenik. Geld uitgeven aan jonge en bui tenlandse spelers loont vaak, denkt Frank Arnesen. „Mensen moeten zich realiseren dat het binnenhalen van een speler gewoon een investe ring is'', zegt Arnesen. ,,We hebben het hier niet over het weggooien van geld. De toekomst zal uitwijzen of we veel voor Bozenik hebben be taald of juist weinig. Soms is een miljoen achteraf heel duur geble ken. Soms is tien miljoen neerleg- gen een koopje. Maar onze filosofie is dat we een speler halen die toe komst heeft'', zegt de technisch di recteur van Feyenoord. Een andere aanpak dus in de Kuip. Een meer zakelijke. Eentje waarbij de angst om risico's te ne men ook meteen overboord gaat. ,,Anders dan voorheen? Ik ben zelf gewend om zo te werken'', zegt Ar- nesen. ,,In mijn tijd bij PSV werkte ik niet anders. We haalden daar jonge spelers van over de hele wereld, werden er vaak kampioen mee en verkochten ze dan voor veel geld weer door aan andere clubs. Maar we nemen het risico, want het is al tijd een risico. Voor ons is een paar miljoen euro gewoon heel veel geld.'' Pareltjes En de scouts jubelen deze dagen in de Kuip. Vaak werden ze extern zwaar bekritiseerd, omdat ze zel den met verrassende namen op de proppen kwamen. Zelf stelden ze volgens ingewijden vaak genoeg dat ze de pareltjes 'echt wel hadden gezien', maar dat de leiding van Feyenoord ze simpelweg niet haalde, niet kon halen en vooral niet wilde halen. Nu blijkt dat zij Bozenik in Slowakije hebben ont dekt. En dan is er nog 'het verhaal' dat Feyenoord opeens veel meer met statistieken en data wil doen. Mar cos Senesi kwam in elk geval niet op die manier binnen, die naam werd gewoon door de zaakwaarne mers Henk Timmer en Henk van Ginkel bij Feyenoord onder de aan dacht gebracht. Maar ook Bozenik is niet op die manier gescout, stelt Arnesen. ,,Je moet namelijk erg uitkijken met statistieken'', stelt de Deen. ,,Data zijn belangrijk, maar scouting is echt iets anders. We verzamelen zoveel mogelijk informatie over spelers, daar horen dan ook statis tieken bij. Maar die data vertellen niets over de mentaliteit van een speler. Het oog blijft bij ons het al lerbelangrijkste.'' TADIC handtekening bij Ajax, maar bij Be- tis Sevilla. Mocht Ajax erin slagen om Antony naar Amsterdam te ha len, dan betekent het vrijwel zeker een nieuw transferrecord. Ajax be taalde vorig jaar voor Daley Blind de hoogste transfersom in de club geschiedenis (16 miljoen, met bo nussen oplopend tot 20,5 miljoen). Dat het vizier van Ajax is gericht op Zuid-Amerika is inmiddels een gegeven. Zo struinen de scouts van de Amsterdamse club ook deze maand weer de velden in dat conti nent af. Zoals in de voorbije weken in Brazilië en deze week in Colom bia, waar het pré-Olympisch voet baltoernooi plaatsvindt. Hoofd scout Henk Veldmate, die onlangs zijn contract opengebroken zag worden en verlengd tot medio 2024, houdt daar alle verrichtingen van onder meer Antony nauwlet tend in de gaten. Het past binnen het nieuwe be leid van de club, waar sinds de zo mer van 2016, bij de komst van de Colombianen Davinson Sanchez en Mateo Cassierra, op is ingezet. In de afgelopen vier jaar leverde het Ajax zowel sportief als financieel veel op. Natuurlijk waren er mis kleunen als Luis Orejuela en Lisan- dro Magallan, maar daar tegenover staan behalve Sanchez en Neres ook aanwinsten als Nicolas Tagliafico en Lisandro Martinez. Spelers die voetballend, maar ook qua menta liteit het nodige toevoegen aan Ajax. En die in navolging van San chez vrijwel zeker met flinke win sten zullen worden doorverkocht. Róbert Bozenik 4 miljoen euro Beoogde verkoopprijs Marcos Senesi 6 miljoen euro Beoogde verkoopprijs 15 miljoen euro donderdag 30 januari 2020 GO M Frank Arnesen hoopt Senesi en Bozenik straks met winst door te verkopen. illustratie ad ROTTERDAM De liesbles sure, die Nicolai J0rgensen dinsdag tegen Fortuna Sit- tard opliep, is volgens de medische staf van Feyen- oord niet ernstig. Toch blijft het afwachten of de Deen de thuiswedstrijd tegen Emmen zaterdagavond haalt. Spits Robert Bozenik trainde gisteren op de vrije dag van de selectie wederom, maar trainer Dick Advocaat verwacht niet dat hij al fit ge noeg is om tegen Emmen in actie te komen. Dat denkt hij wel van middenvelder Orkun Kökcü, die tegen Fortuna Sit- tard naar de kant ging met hamstringklachten. De club zal aanwinst Oguzhan Özyakup vermoede lijk vrijdag aan de pers pre senteren. De 27-jarige mid denvelder, in het verleden nog actief voor AZ, wordt tot het einde van het seizoen ge huurd van Besiktas. Opeens was daar dinsdag het gerucht. De Italiaanse journa list Gianluca Di Marzio van Sky Sports, doorgaans goed geïnformeerd, meldde dat Barcelona zijn pijlen had ge richt op Dusan Tadic. De Ser vische aanvaller moest als spits de Catalaanse club aan doelpunten en beter spel hel pen. Tegelijkertijd haalde in Amsterdam de clubleiding zijn schouders op: Het zal wel, Ajax laat geen basisspelers vertrekken. De houding past bij de nieuwe status van Ajax en de uitgezette koers. Dit seizoen eerst afmaken en prij zen pakken, daarna kan er eventueel met een speler worden meegedacht. Antony als speler van Brazilië onder 23 jaar in actie tegen Bolivia afgelopen dinsdag. foto bsr agency

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21