voor hetzelfde loon 'Wij moeten ook staken, dan ligt alles plat' 19 Hoeveel verdien je? Verdient Lean genoeg? is altijd hetzelfde gebleven. Maar ooit, in de jaren 60, zijn we terug gegaan van een werkweek van zes naar vijf dagen. Dat was toen een hele schok, nu vinden we dat vanzelf sprekend." Applaus De werknemers van Loyals hadden het nieuws niet aan zien komen. ,,We maakten ons idee eerst bekend aan het kernteam van managers. We hadden applaus verwacht, maar dat kwam niet'', zegt Lieberton. ,,Ze waren vooral sceptisch, wilden weten hoe we dat praktisch gingen regelen. En vooral: hoe gingen we er dan voor zorgen dat alles afkwam? We hebben ons best moeten doen om hen te overtuigen dat dit een goede stap voor het bedrijf kan zijn.'' Robles: ,,Toen we het eenmaal aan iedereen binnen het bedrijf bekend hadden gemaakt, zagen we dat mensen actief gingen meedenken over hoe ze hetzelfde aan taken gedaan zouden krijgen in minder tijd. Kan die ene vergadering niet korter, bijvoorbeeld. We hadden dat niet gevraagd of verwacht, dat gevoel ontstond spontaan.'' Data Loyals heeft volgens Lieberton een goede basis om aan de proef te kun nen beginnen. ,,Wij hebben de afgelopen jaren geïnvesteerd in data. Wij kunnen precies bijhouden wat de productie is en of daar deze maand iets in veranderd is. Dat je het effect objectief kan beoordelen, is voor ons noodzakelijk. Anders baseer je de beslissing om het te doen of niet alleen op gevoel.'' Loyals kiest niet voor een vaste vrije dag - zoals bijvoorbeeld Micro soft Japan dat deed door de kantoren op vrijdag te sluiten - maar laat de keuze aan de werknemers. Lieberton: ,,Een dag helemaal dichtgaan is voor ons geen optie. Wij hebben klanten waarvoor we de hele week bereikbaar moeten blijven. Met het team beslis sen werknemers welke dag ze vrij nemen.'' De enige dag die niet vrij genomen mag worden, is de vrijdag. ,,Die is heilig. Dan sluiten we met el kaar de week af bij de vrijdagborrel." Hobby's Wat gaan de partners zelf eigenlijk doen met hun nieuwe vrije dag? Robles: ,,Ja, dat vind ik lastig. In de zomer kan ik genoeg bedenken om te doen, maar in de winter? Waar schijnlijk eindelijk de boeken lezen waar ik niet aan toekom.'' Ook Lieberton weet het nog niet zeker. ,,Ik heb erover nagedacht en ben tot de conclusie gekomen dat ik eigenlijk geen hobby's heb'', lacht hij. ,,Maar dat is juist een goede reden voor die dag vrij. Het is belangrijk om iets naast je werk te vinden wat ener gie geeft, ook voor ons tweeën.'' II ,,Mijn bruto salaris is 1690 euro per maand, daar komt een persoonlijke toeslag bij van bruto 272 euro. Maandelijks krijg ik ongeveer 1800 euro op m'n bankrekening gestort." Blij mee? ,,Nee, eigenlijk niet. Door de persoonlijke toeslag valt het mee. Ik ben 60 jaar en werk al 41 jaar in deze branche. Ik ben een alleenstaande vrouw en dan merk je dat het heel weinig is. M'n zus werkt bijvoorbeeld in de psychiatrie, het loon dat ik krijg kan zij sparen. Natuurlijk, dat is ook een uiterste. Maar toch: in de detailhandel moeten we er ook hard voor werken. Als ik iedereen zie staken, denk ik: dat moeten wij ook doen. Als wij staken, dan ligt het hele land plat." Hoe kom je aan je persoonlijke toeslag? ,,Ik werkte altijd bij een particuliere parfumzaak, een paar jaar geleden is die overgenomen door een grote parfumketen. Mijn vorige baas heeft de persoonlijke toeslag kunnen regelen, eigenlijk liggen de salarissen in dit bedrijf lager. Hij zei: 'Dit verdienen mijn meiden, anders gaat het feestje niet door'." ,,Nee, eigenlijk niet. Ik ben ooit gevraagd om eerste verkoopster te worden, maar dan zou mijn persoonlijke toeslag vervallen en zou ik erop achteruitgaan, dus dat heeft geen zin." ,,Ja, die schalen staan op het internet. Af en toe hebben we het er met elkaar over. Iedereen vindt het weinig. Ik zeg altijd tegen jonge meiden: 'Ga studeren en blijf hier alsjeblieft niet werken, want je verdient echt niet goed." ,,Toen ik 40 werd, dacht ik: ik ga wat anders doen. Maar je komt er niet tussen. Nu doe ik een nieuwe poging. Ik word veel afgewezen vanwege mijn leeftijd, maar ik hou hoop. Wie weet kan ik die laatste paar jaar nog wat anders doen." donderdag 30 januari 2020 Werknemers van Loyals beslissen binnen hun team welke dag ze vrij nemen. foto marlies wessels Vandaag: Lean (60). Ze werkt 41 jaar in een parfumerie. Ze doet dit dertig uur per week. Wat verdien je? Heb je ooit met succes onderhandeld? Weet je wat je collega's verdienen? Er ooit aan gedacht om ander werk te doen? BABETTE RIJKHOFF Leeftijd60 jaar Aantal jaar werkervaring: 41 Aantal werkzame uren per week: dertig Functie: winkelpersoneel Branche, detailhandel Leidinggevend: nee Volgens het Salariskompas is het gemiddelde salaris voor haar functie 1869 euro per maand. ,,Ik had het wel verwacht. Dan zit ik vanwege mijn toeslag niet zo slecht. Maar het is weinig." O Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19