0) \^m PSYCHOLOGELD 16 ECONOMIE DAAR GAAN ZE. De toekomst van Londen na de brexit oogt zonniger dan de angstaanjagende doemscenario's voorspelden. Het financiële hart van Europa valt volgende week niet in een peilloze diepte. De tarieven in mijn branche staan al jaren stil, soms dalen ze zelfs Wereldhave Het zou een mooi jaar moeten worden voor mij. De koopkracht voor werken den met kinderen - dat ben ik dus - stijgt dit jaar met 1,5 tot 2,5 procent. Sommige gezinnen gaan er zelfs 3,5 tot 4,5 procent op vooruit. Maar de kans is groot dat de champagne bij ons thuis niet opengaat. Het Nibud rekent met een gemiddelde loonstijging van 2,8 pro cent. Maar ik ben freelance journalist en de ta rieven in mijn branche staan al jaren stil. Bij sommige media dalen ze zelfs. Koopkracht plaatjes zeggen weinig. Zeker niet voor de groeiende groep zelfstandigen en flexwerkers. Veel concreter en veelzeggender zijn de cij fers van De Nederlandsche Bank: 1 miljoen ge zinnen hebben te weinig spaargeld om tegen slag op te vangen. Eén op de zeven Nederlandse huishoudens is niet in staat om binnen een maand 2000 euro bij elkaar te krijgen bij een onverwachte financiële tegenvaller. Ruim de helft van die groep kan zelfs geen 500 euro op hoesten. Dat kan tot schrijnende situaties leiden. Zo zijn veel Nederlanders ongewild onverzekerd vanwege financiële problemen, schreef ik zater dag in deze krant. Bij brand, waterschade of diefstal heb ben zij geen vangnet. Hoe groot die groep precies is, weet niemand. Wellicht veelzeggend: tijdens een grote portiekbrand in Vlaar- dingen moesten 27 gezin nen hun huis uit en vijftien werden er dakloos. Het bleek dat er maar vier gezin nen een inboedelverzeke ring hadden, een verzeke ringsgraad van vijftien pro cent, om maar eens wat cij fers te noemen. Hoog tijd dat iemand uitrekent hoeveel ongewild onver- zekerden er in Nederland rondlopen. ondanks meerdere jaren met een gunstig eco nomisch tij en een dalende werkloosheid, nog altijd een substantiële groep financieel kwets baar is bij onvoorziene gebeurtenissen'. Dat werkenden er een paar procent op vooruitgaan in een tijd van economische voorspoed, vind ik niet echt een verdienste van dit kabinet. Maar dat zo'n grote groep Nederlanders achterblijft, vloeit wel degelijk voort uit keuzes van de hui dige regering. De keuze bijvoorbeeld om de ver antwoordelijkheid voor financieel kwetsbare huishoudens voortdurend terug te duwen naar de gemeentes. Terwijl de kennis om structurele armoede aan te pakken daar vaak ontbreekt. beloftes gepresenteerd. En wanneer ze goed uit vallen, zijn het redenen om zichzelf op de borst te kloppen. Hoeveel een fictief huishouden erop voor- of achteruit gaat, zegt echter heel weinig. Prima dat we politici afrekenen op cijfers. Maar dan wel graag op de juiste. Laten we stoppen met die koopkrachtplaatjes. En politici beoor delen op wat Nederlanders daadwerkelijk in hun portemonnee hebben. Dat levert op dit moment 1 miljoen onvoldoendes op. ASML Philips KPN Plumtree Court komt nauwelijks tot op enkelhoogte van wolken krabbers als the Cheesegrater, the Gherkin en the Walkie-Talkie. Het Europese hoofdkantoor van Gold man Sachs maakt een gebrek aan hoogte ruimschoots goed met vo lume. De 'groundscraper' behoort met een oppervlakte van meer dan 26 voetbalvelden tot de reuzen in het financiële district van Londen. Van leegstand in het splinter nieuwe gebouw in de Square Mile is geen sprake. De sportscholen, de rustruimtes voor uitgeputte ma nagers, de kinderdagverblijven, de peuterscholen, de kolfruimtes met beveiligde ijskasten, de weelderige tuin op het dak, de auditoria en de ontelbare kantoren krijgen geen kans om stof te verzamelen. Angst voor de brexit heeft niet tot een exodus van personeel ge leid. Sinds het EU-referendum in 2016 maakten slechts 500 van de 6500 werknemers uit voorzorg de overstap naar het Europese vaste land. Bij andere financiële dienst verleners sloeg de paniek evenmin toe. De onzekerheid over de gevol gen van de aanstaande breuk met Brussel weegt niet op de tegen voordelen. Londen verandert niet plotsklaps in een spookstad. Drie jaar geleden schetsten de consultants van Oliver Wyman een apocalyptisch beeld. In het slechtste geval zouden 75.000 ba nen in The City op de tocht komen te staan. Gouverneur Mark Carney van de Bank of England kwam met vergelijkbare cijfers. De brexit ging Weinigen zouden tegen Londen durven wedden als wereldleider voor een kaalslag zorgen. Elke zichzelf serieus nemende finan ciële instelling zou de deuren in Londen achter zich dichttrekken. Dit doemscenario moet volgens een enquête van Ernst Young onder 222 grote bedrijven flink worden bijgesteld. In totaal zijn ongeveer duizend personeelsleden naar locaties in de EU verplaatst. Dit aantal kan na de uittreding uit de EU oplopen tot zevenduizend. Zelfs toen onder voormalig pre mier Theresa May kortstondig werd uitgegaan van een super- zachte brexit, lag de bovengrens flink hoger (12.500). Daarbij stemde de keuze van de locaties in Europa achterblijvers gerust. Bedrijven openden met name (kleine) vestigingen in Dub lin en Luxemburg, weliswaar ont luikende markten, maar geen di recte concurrenten van Londen. Een explosieve groei van finan ciële bedrijven in Frankfurt of Pa rijs had een dominoeffect kunnen veroorzaken, maar Mainhattan en La Défense kunnen zich nog lang niet meten met The City. Anders dan de Britse regering zaten de tycoons aan de Theems niet stil. Om zich te wapenen te gen de mogelijk negatieve gevol gen van de brexit, investeerden ze honderden miljoenen euro's. Mocht onverhoopt een werkbaar handelsakkoord met de EU uitblij ven, dan worden de vangnetten opgehangen. The Wall Street Journal om schreef de ontwikkelingen met een goedkeurende knik. ,,Londen heeft de storm van onzekerheid doorstaan door zijn kosmopoliti sche sfeer en de harde kern van Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. O donderdag 30 januari 2020 GO DNB noemt het 'weinig geruststellend dat De koopkrachtcijfers worden door politici als Reageren? economie@dpgmedia.nl Eergisteren was het vastgoedbe drijf nog een van de grootste verliezers op de beurs. De chipmachine maker hoorde tot de grootste stij- gers bij de hoofdfondsen. Klein verlies voor de zorgtechno- loog. De jaarcijfers vie len bij de beleg gers niet in goede aarde. o Londen stroomt niet leeg door de brex Geert Langendorff Londen - The Financial Times mmmmmmi maan 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16