Schotten willen naar stembus na brexit Geld voor uitkoop van vissers FLY DRIVE IN PORTUGAL NIEUWS 13 VIJF VRAGEN OVER VREDESPLAN MIDDEN-OOSTEN A of bel 010-2452555 primaverareizen.nl De Schotten stemden in 2014 in meerderheid (55 procent) te gen onafhankelijkheid en in grote meerderheid (62 procent) tegen de brexit in 2016. Juridisch gezien kan de Schotse regering niet op eigen houtje een referendum houden. De Britse regering moet daar ook voorstander van zijn en die is dat niet. Het Schotse parlement be sloot ook dat de EU-vlag na de brexit mag blijven wapperen bij het parlement in Edinburgh. Het Noordzeeakkoord is het resultaat van overleg tussen vis serij, natuur- en milieuorganisa ties, energiebedrijven en over heid. Een deel van de Noordzee wordt de komende jaren volge bouwd met windmolenparken. Trumps initiatief bevat zes I hoofdpunten. Allereerst willen de VS de soevereiniteit van Israël over grote delen van de Westelijke Jordaanoever erkennen, inclusief de Joodse nederzettingen. De bouw van Israëlische nederzettin gen zou vier jaar moeten worden bevroren. De VS stemmen in met een Palestijnse staat die bestaat uit de Gazastrook en gebied op de Westelijke Jordaanoever. Die twee delen zullen met wegen en tun nels met elkaar worden verbon den. Volgens Trump zal de opper vlakte van Palestijns gebied op basis van de nieuwe afspraken 'verdubbelen'. De Palestijnen krij gen een hoofdstad in Oost-Jeruza- lem, maar Jeruzalem blijft de on gedeelde hoofdstad van Israël. Trump borduurt voort op de tweestatenoplossing van zijn voorgangers Clinton, Bush en Obama. In zijn voorstel houden de VS echter veel meer rekening met de belangen van Israël dan met die van de Palestijnen. De veiligheids garanties voor Israël overschadu wen het recht op zelfbeschikking voor de Palestijnen. Bepaalde pas sages lezen als tekst uit Israëlische regeringsverklaringen. Dat Trump overhelt naar Israël wordt ver sterkt door de aanwezigheid van premier Benjamin ('Bibi') Netan yahu bij de presentatie. Netanyahu noemt Trumps plan 'de deal van de eeuw'. ,,Israël laat deze kans niet lopen'', aldus de premier. ,,U bent de allereerste wereldleider die de rechten van Israël op Judea en Samaria erkent.'' Niemand kijkt er daarom van op dat Netanyahu enthousiast is. Het Amerikaanse plan erkent expliciet de Israëlische soevereiniteit over illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Niet al leen de Palestijnen zijn daar mor dicus tegen, ook de internationale gemeenschap is dat. De erkenning ondergraaft de belangrijke VN-re- solutie 242, die verovering van ge bied met oorlogsgeweld veroor deelt, en internationale wetgeving die de vestiging van eigen burgers in bezet gebied verbiedt. De Palestijnen zijn furieus en verwerpen het plan. ,,Na alle onzin die we vandaag hebben ge hoord, zeggen we duizend keer nee tegen deze zogeheten 'deal van de eeuw''', zegt president Mahmoud Abbas. Volgens andere Palestijnse leiders roept de Pales tijnse staat die Trump in gedach ten heeft herinneringen op aan de 'bantoestans', de thuislanden onder de apartheid in Zuid-Afrika. Op de Westelijke Jordaanoever zal het Palestijns gebied als snippers tussen Israëlische nederzettingen liggen, aan elkaar geregen door wegen en tunnels. De Palestijnen weigeren voorts genoegen te nemen met een eigen hoofdstad die is 'verstopt' in de buitenwijken van Oost-Jeruzalem. Bovendien houdt het plan geen enkele rekening met de claims van alle Palestijnse vluchtelingen op eigendommen waar zij door Israël uit zijn verdreven. ,,In de geschie denisboeken zal Trump straks vooral te boek staan als de man die Israël in de verkeerde richting heeft gedreven'', zegt de Pales tijnse vertegenwoordiger Husam Zomlot. Nee. Trumps 'deal van de eeuw' is geen deal. Het is een verklaring met voorwaarden op basis waarvan de Palestijnen zich moeten overgeven aan de VS en Israël. Dat is mede te danken aan de 'valse start' van Trumps advi seur voor het Midden-Oosten, zijn schoonzoon Jared Kushner. Zijn uitgangspunt was de politieke as piraties van de Palestijnen onder geschikt te maken aan de econo mische ontwikkeling van een eigen staat. Met de 40 miljard dol lar die hij aan de Palestijnen wil geven voor economische weder opbouw zal Trump het Palestijnse verzet niet breken. Behalve de Pa- lestijnen keren ook belangrijke Arabische spelers zich tegen Trumps plan, waaronder Jordanië, Egypte en Saoedi-Arabië. Zelfs li beraal Israël reageert laatdunkend: ,,Trump werkt niet alleen aan een nieuw Israël, maar aan een nieuwe wereld. Een wereld zonder inter nationaal recht of eerbied voor in ternationale resoluties, zonder de schijn van rechtvaardigheid'', aldus het oordeel van een colum nist van de krant Haaretz. donderdag 30 januari 2020 GO EDINBURGH Het Schotse par lement heeft zoals verwacht vóór het houden van nog een referendum over onafhanke lijkheid gestemd. De krant The Scotsman berichtte dat 64 parle mentariërs voor en 54 tegen stemden. De Schotse premier Sturgeon wil nog een referen dum, omdat het Verenigd Ko ninkrijk morgen uit de Europese Unie stapt. DEN HAAG Het kabinet stelt 200 miljoen euro beschikbaar voor de uitvoering van het Noordzeeakkoord. Dat heeft minister Van Nieuwenhuizen la ten weten, meldt de NOS. Het geld is onder meer bedoeld om vissers die willen stoppen uit te kopen en de overblijvers te hel pen met het verduurzamen van de kottervloot. Verder komt er onderzoek naar nieuwe vistech nieken en de ontwikkeling van de natuur in de Noordzee. Alleen Donald Trump heeft zijn ei ge legd. Met een 'historisch' plan wil de president van de Ver enigde Staten een einde maken aan het slepende conflict tussen Israël en de Palestijnen. Vijf vra gen over een omstreden vredes initiatief. Hans van Zon Rotterdam/Washington j Wat behelst het plan? 2 In hoeverre verschilt het plan van vorige voorstellen? 3 Hangen in Israël de vlaggen uit? Bibi is enthousiast Palestijnse demonstranten gaan de straat op in Bethlehem nadat Trump zijn vredesplannen heeft ontvouwd. Onder: Trump en Bibi Netanyahu tijdens de presentatie van de voorstellen. foto ap afp 4 Hoe reageren de Palestij- nen? 5 Is het plan levensvatbaar? Wil je meer zien dan maar één plaats? Dan is de Fly Drive iets voor jou! Per huurauto ontdek je alle pareltjes van Portugal. Je verblijft in verschillende steden waardoor je Portugal optimaal kunt ervaren! Boek deze Fly Drive en beleef de combinatie van strand, cultuur en natuur. Bij de prijzen zijn de vluchten, accommodaties, huurauto en ontbijt inbegrepen. X Meer informatie? Kijk op primaverareizen.nl/flydrive o.b.v. 8 dagen, 2 personen *ExclusieF reserveringskosten en calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13