M 12 NIEUWS INTERVIEW DELTACOMMISSARIS PETER GLAS We kunnen een stijging van 1 tot 2 meter aan. Wordt het meer, dan moeten de dijken verder omhoog Volgens historicus en schrijver Rut ger Bregman staat ons het water aan de lippen. 'Het voortbestaan van Ne derland staat op het spel', schrijft hij, na gesprekken met tal van weten schappers. 'Er is een kans dat onze kinderen afscheid moeten nemen van steden als Den Haag en Delft, Rotterdam en Amsterdam, Leiden en Haarlem.' Deltacommissaris Peter Glas (63), namens de overheid verantwoorde lijk voor het programma om ons land te beschermen tegen overstromin gen, keek wel even op toen hij de brief las. ,,Het is toe te juichen dat ie mand van zijn generatie aandacht vraagt voor deze problematiek", zegt Glas in zijn werkkamer in Den Haag. Maar hij wil daar wel aan toevoegen dat er geen reden voor paniek is. ,,Ne- derland is zéér goed voorbereid op zeespiegelstijging en op hoogwater in de rivieren. Geen andere delta ter wereld ontwerpt de hele waterinfra structuur zó nauwgezet en met zülke hoge veiligheidsnormen. In het bui tenland zijn ze jaloers op ons. Landen als Bangladesh, Vietnam en de Ver enigde Staten roepen onze expertise in.'' ,,Wel eens... de vraag is: wanneer dan? En komen we daar ooit? We moeten ons richten op feiten en maximale nuchterheid. Wij luisteren naar het KNMI en internationale deskundi gen. Zij zeggen: als het lukt om bin nen de klimaatafspraken van Parijs te blijven, waarbij de aarde niet meer dan 2 graden opwarmt, dan stijgt de zeespiegel de komende eeuwen met 1 tot 2 meter. Dat kunnen we in Neder land aan. Wordt het meer dan 2 meter? Dan komen we in andere scenario's terecht.'' ,,Bij elk ontwerp houden we op dit moment rekening met 1 meter zee spiegelstijging. Wordt het meer, dan moeten dijken verder omhoog, wor den verbreed of versterkt. Daarvoor liggen al verschillende plannen klaar. Zo kunnen we een gigantische zeewering bouwen op de huidige kustlijn, met enorme pompgemalen om schepen via sluizen door te laten. Het meest extreme scenario is dat we 'meebewegen' met het stijgende water. Het klopt dat in dat scenario een deel van het land wordt opgege ven, met steden als Den Haag, Rot terdam en Amsterdam. Maar dat wil len we absoluut niet. En dat hoeft ook niet, zeker niet als de opwar ming van de aarde binnen de perken blijft.'' ,,Het is niet zo dat er nu niets gebeurt. Er wordt elke dag gewerkt aan de wa terveiligheid in Nederland. Jaarlijks gaat er zo'n 400 miljoen euro naar de aanleg van nieuwe waterwerken. De dijken worden hoger, breder, maar ook slimmer aangelegd. Bij al die pro jecten wordt op dit moment reke ning gehouden met 1 meter zeespie gelstijging. Maar bij het ontwerp kij ken we daarnaast wat nodig is voor een stijging van meer dan 2 meter. Dat betekent bijvoorbeeld dat we land naast de dijk vrijhouden, zodat een dijk later makkelijker vergroot kan worden. Bij de huidige renovatie van de Afsluitdijk gebeurt dat bij voorbeeld ook.'' ,,De machine loopt. In 2050 voldoen we aan de strikte veiligheidseisen die nu in de wet staan. We moeten ons ook voorbereiden op extreme droogte. Daar zijn we nu mee bezig: hoe zorg je dat er in tijden van droogte genoeg zoet water is voor de landbouw, de natuur en de scheep vaart? We moeten het zoete water vasthouden. Daarvoor moet in ste den ook het nodige veranderen. Daar kan het nu te heet worden. Er moet meer water én meer groen in de stad komen. Meer groene gevels, meer groene daken.'' ,,Als hij het zou hebben over een stij ging van 75 centimeter, had hij niet zoveel aandacht voor zijn open brief gekregen. Het zou kunnen hoor, een stijging van 8 meter. Ooit. De vraag is daarbij wel: wanneer. De kans dat een dergelijke stijging nog deze eeuw plaatsvindt, is zéér onwaarschijnlijk. We moeten nuchter blijven. Het zou een nachtmerrie zijn als het nu ge beurt. Maar dat is niet het geval. We hoeven geen paniek te zaaien.'' PAMFLET donderdag 30 januari 2020 Moeten we écht vrezen dat Rotter dam en Den Haag door de stij gende zeespiegel onder water zul len verdwijnen? Auteur Rutger Bregman waarschuwde Nederland daar gisteren voor in zijn pamflet Het water komt. Deltacommissaris Peter Glas: ,,We moeten nuchter blijven. Nederland is zéér goed voorbereid op hoogwater.'' Peter Winterman Den Haag De Deltawerken zijn berekend op 40 centimeter zeespiegelstijging. Maar in de toekomst kan de zee wel eens met 8 meter stijgen, zeggen verschillende wetenschap pers. Hoeveel meter zeespiegelstijging kunnen de dijken op dit moment aan? Het wil nog niet echt lukken om die opwarming af te remmen. Baart dat u zorgen? -Peter Glas, Deltacommissaris Wat moet er nog gebeuren om de komende decennia droge voeten te houden? Is een zeespiegelstijging van 8 meter die Rutger Bregman noemt overdreven? De Stormvloedke ring vanaf Noord- Beveland richting Schouwen-Duiveland moet Zeeland en het achterland bescher men tegen overstro mingen. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Rutger Bregman waarschuwt in Het water komt dat het voortbe staan van ons land op het spel staat als de kli maatproblemen niet serieus wor den genomen. ,,Dit wordt de grootste verbouwing van ons land. Ooit.'' Er is een waslijst aan zeer ingrijpende maatregelen nodig om te voorkomen dat het water tot aan de Veluwe staat als onze kin deren volwassen zijn, waarschuwt hij. Bregman ba seert zich op inter views met zeven wetenschappers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12