Welkom, stap over en bespaar tot wel 400,- Welkom mnd %kpn Samsung Galaxy S10 met Unlimited datag Aantal daklozen groeit in 'rijk' Nederland: 39.000 -68$&- m Pleidooi: voer keurmerk in voor kwaliteit 10 NIEUWS Hoe makkelijk kan het zijn. yp^l Let op! Geld lenen kost geld Check je besparing op we1komenergie.nl energie Steeds meer mensen gebruiken apps en draagbare apparaatjes om hun gezondheid en sportieve prestaties in de gaten te houden. Dat kan de overheid zorgkosten besparen, signaleert het Centrum voor Ethiek en Gezondheid in een advies op verzoek van minister Bruno Bruins (Medische zorg). Maar er is dus ook een keerzijde aan deze ontwikkeling. Want toepassingen van techno logie om de gezondheid te onder steunen (e-health), brengen ook 'ongewenste neveneffecten' met zich mee. Ten eerste merken de onderzoekers op dat lang niet alle aangeboden producten van goede kwaliteit zijn. Als gebruikers daar door ten onrechte worden gerust gesteld, kan dat tot gezondheids schade leiden. Bij gebruik van ge- zondheidsapps en draagbare fit nesshorloges die wél betrouwbaar zijn, kan de gebruiker daar een ne gatieve interpretatie aan geven die tot ongerustheid leidt. Dan gaan gezonde mensen onnodig naar de dokter en lopen de zorgkosten op. W Als gebruikers ten onrechte worden gerustgesteld, kan dat fout uitpakken De gebruiker moet daarom kri tisch omgaan met de metingen en adviezen en ook de overheid moet alert zijn en dergelijke producten niet zomaar aanprijzen. De taal (vaak Engels) en het taal gebruik (medische termen) van de apps en horloges zijn meestal niet toegesneden op mensen met lage digitale vaardigheden of een niet- Westerse achtergrond. Zo kunnen gezondheidsverschillen tussen gebruikers en niet-gebruikers groeien. Maartje Schermer, voorzitter van het Centrum voor Ethiek en Ge zondheid en hoogleraar filosofie van de geneeskunde aan het Eras mus MC, vindt - ondanks de na delen - een verbod op aantoon baar slechte apps geen optie in onze vrije maatschappij. Hooguit zou regulering kunnen, bijvoor beeld via een keurmerk. ,,Drie din gen zijn belangrijk bij de ontwik keling van goede apps en weara bles: borging van de kwaliteit van zorg, toegankelijkheid en zinvol gebruik. Welk product is van nut voor de gebruiker en levert de overheid minder zorgkosten op?'' Bewijs Bruno Bruins, minister voor Me dische Zorg en Sport: ,,Gezond- heidsapps kunnen tijd besparen voor zowel arts als patiënt. Tegelij kertij d is het belangrijk dat j e kunt vertrouwen op de nieuwe techno logie. In Europa komen daarom strengere normen waaraan apps dienen te voldoen, vanaf mei 2020. Zo dient er door de ontwikkelaar bijvoorbeeld verplicht bewijs te worden geleverd dat de app be trouwbaar is.'' Adema plaatst een kanttekening. ,,De tellingen per land verschillen. In Nieuw-Zeeland wordt een heel brede definitie van daklozen ge bruikt, daar vallen veel mensen onder. Nederland heeft een be perkte definitie.'' In Ierland was een opmerkelijk grote toename van dakloze gezin nen. ,,De huren gingen er omhoog, mensen konden hun huis niet meer betalen en eindigden op straat.'' Dat speelt in Nederland ook. Wiegman: ,,We hebben een enorm gebrek aan betaalbare wo ningen." Adema: „Daklozen zijn al lang niet meer alleen maar alleen staande mannen die persoonlijk in problemen komen, bijvoorbeeld door een verslaving. Als hele fami lies op straat belanden, spelen er maatschappelijke oorzaken. Dat vraagt om een andere aanpak.'' Nieuw-Zeeland en Australië zijn de landen met de meeste daklo zen. In Japan en Kroatië zijn er juist heel weinig. ,,Nederland zit in de middenmoot. Maar de afge lopen jaren is het aantal daklozen hier wel gestegen, dus dat is slecht nieuws'', zegt econoom Willem Adema van de Organisatie voor Economische Samewerking en Ontwikkeling (Oeso). De Oeso verzamelde cijfers van haar 36 lidstaten, die horen bij de rijkste landen ter wereld. Daaruit blijkt dat in die landen 1.903.570 mensen op straat wonen of in noodopvang zitten, volgens offici ële cijfers die overheden geven. „Het werkelijke aantal ligt waar- schijnlijk hoger'', denkt de Oeso. De verschillen tussen landen zijn groot. De Verenigde Staten hebben de meeste daklozen in ab solute aantallen: ruim een half miljoen. Maar dat is 'slechts' 0,17 procent van de bevolking. In Nieuw-Zeeland zijn 41.000 men sen dakloos, maar dat is maar liefst 0,94 procent van de bevolking. Nederland telt volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) zo'n 39.000 daklozen: twee keer zoveel als tien jaar geleden. Dat is ongeveer 0,2 procent van de bevolking. ,,Nederland scoort niet goed en de trend gaat de verkeerde kant op'', zegt Adema. ,,Dat we het internationaal maar middelmatig doen, is een schan de'', zegt directeur Esmé Wieg man van de Nederlandse branche vereniging voor de opvang, Valente. „We hebben zó veel voorzieningen en zó veel welvaart." Eco noom 4k Geldt bij een 2-jarig Unlimited data abonnement voor particuliere klanten die thuis al internet hebben van KPN of Telfort. Eenmalig €25,00 aansluitkosten en €5,69 thuiskopieheffing. Kijk op kpn.com voor de voorwaarden. Totale Eenmalige Totaal Duur Debetrente- toestel kosten betaling kredietbedrag Termijnbedrag overeenkomst voet/JKP 528,- O,- 528,- 22,-p/mnd 24 mnd 0% donderdag 30 januari 2020 GO Ongerustheid over gezondheidsapp Gezondheidsapps en sporthor- loges zijn lang niet altijd van goede kwaliteit. Gebruikers moeten daarom niet blind af gaan op de metingen. Ook als de kwaliteit wél in orde is, kun nen de resultaten leiden tot on gerustheid en onnodig dokters bezoek. Wetenschappers plei ten voor een keurmerk. Edwin van der Aa Den Haag FOTO SHUTTERSTOCK In de rijkste landen van de we reld wonen bijna twee miljoen daklozen. En dat aantal lijkt toe te nemen, ook in Nederland. Het fenomeen is allesbehalve een probleem van arme landen. Frank Renout Den Haag/Parijs 1 Wit— rntm-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10