NoApy\nnAoyc De Deltawerken ïMCUCr lunuctwaren ook niet gratis II 9 Onder de dijkgraven is er een oud gezegde: Geef ons heden ons dagelijks brood, en af en toe een watersnood men en dijken, bruggen en eilanden. Het Deltaplan van onze tijd gaat óók over zon nepanelen en windmolens, flitstreinen en megabatterijen. Dit besef lijkt eindelijk doorgedrongen tot Den Haag. Op 28 mei 2019 werd de Klimaat- wet aangenomen door de Eerste Kamer. In 2030, zo hebben we afgesproken, stoten we 49 procent minder broeikasgassen uit ten opzichte van 1990. In 2050 minstens 95 pro cent. Is dat veel? Is dat snel? Laat ik de uitda ging wat concreter maken. Acht miljoen gebouwen moeten van het gas af, negen miljoen auto's moeten op stroom of waterstof gaan rijden, het elektriciteits net moet minstens drie keer zo zwaar wor den, een kwart van de Noordzee moet wor den volgebouwd met windmolens, 75 mil joen zonnepanelen moeten worden aange sloten, 100.000 hectare bos moet worden aangeplant, en we hebben tig technologieën nodig die nog niet eens zijn uitgevonden. Dit wordt de grootste verbouwing van ons land. Ooit. Onder de dijkgraven van Holland is er een oud gezegde: 'Geef ons heden ons dagelijks brood, en af en toe een watersnood.' En ja, in het verleden was er steeds een ramp no dig om ons wakker te schudden. In 1916 moest eerst Noord-Nederland onderlopen voordat we begonnen aan de bouw van de Afsluitdijk. In 1953 moest eerst Zuid-Neder land verdrinken voordat we begonnen aan de bouw van de Deltawerken. Dus moet het nu weer misgaan? Moet het water oprukken tot de Veluwe voordat we stoppen met gemiep over dure warmte pompen en lelijke windmolens? Zullen we dan pas beseffen dat we een revolutie moe ten doormaken, de totale economie moeten transformeren en een gidsland voor de rest van de wereld moeten zijn? Strijd Eén ding is zeker: willen we ons land be houden, dan moeten we strijd leveren. Strijd tegen het water, en strijd tegen ons zelf. Tegen onze eigen apathie. Tegen onze eigen zuinigheid. Natuurlijk, aan de ene kant zijn we een volk van klagers en zeikers, zeurpieten en mopperaars. Een volk dat ziende blind kan zijn, zelfs als jarenlang de waarheid onder onze neus wordt gewreven. Toch zijn we ook een volk dat boven zich zelf uit kan stijgen. Dat tot ongelofelijke dingen in staat is, en een gidsland voor de rest van de wereld kan zijn. Ja, dat zal veel tijd, geld en energie kosten - maar dat is al tijd zo geweest. Wij strijden al duizend jaar tegen het water. En we kunnen dit, omdat we polderaars zijn. Omdat we water in land veranderen. Omdat onze toekomst, ook nu, in onze eigen handen ligt. ,,En toch blijft het abstract. Ik denk dat veel Nederlanders niet weten hoe erg het écht kan worden. Wetenschappers spreken openhartig over het scenario waarin we steden als Leiden en Delft, Gouda en Den Haag moeten opgeven. Mensen weten dat het klimaat veran dert, maar denken dat het met ons wel goed komt. We zijn in slaap gesust.'' „Jazeker. Ik haal Johan van Veen aan, waterbouwkundig ingenieur en wat mij betreft de grootste Nederlander al ler tijden. Hij waarschuwde destijds al twintig jaar dat de dijken te laag wa ren, maar dat werd afgedaan als pa- niekzaaierij. Op 29 januari 1953 leverde hij een dik rapport in bij de minister van Verkeer en Waterstaat - het Delta plan. 48 uur later braken de dijken. Door het plan van Van Veen hebben we na de Watersnoodramp de Delta werken zo snel kunnen bouwen.'' ,,Na de ramp van 1953 was het motto: 'Beurzen open, dijken dicht'. Natuur lijk moeten de mensen met de meeste centen het meeste bijdragen. Maar we zullen allemaal offers moeten gaan brengen voor wat ons te wachten staat. Dat moet de politiek, het bedrijfsleven, maar wij ook. De Deltawerken waren ook niet gratis. Hoe ga je het aan je kleinkinderen uitleggen als die over vijftig jaar vragen wat je gedaan hebt om het zeewater tegen te houden. Zeg je dan: niet zo veel, ik had vooral last van het lawaai van de warmtepomp van de buren?'' woensdag 29 januari 2020 GO Het water komt van bestsellerauteur Rut- ger Bregman gaat iedere Nederlander aan, vinden De Correspondent en de Nationale Postcode Loterij, en daarom stellen zij het beschikbaar voor heel Nederland. Wie een exemplaar wil ontvangen, kan dat aanvragen via www.hetwaterkomt.nl. M De Watersnoodramp in 1953 schudde Nederland wakker en leidde tot de bouw van de Deltawerken. foto anp Op het moment dat een meerder heid van de Nederlanders overtuigd is van klimaatverandering, grote in vesteringsfondsen aankondigen niet meer te investeren in fossiele ener gie en de Tesla Model 3 de meest verkochte auto is, komt bestseller auteur en De Correspondent-mede werker Rutger Bregman met een alarmerende brief aan alle Neder landers, gratis in boekvorm verkrijg baar: Het water komt. Chris van Mersbergen Rotterdam Beetje flauw misschien, maar dat weten we nu toch wel? Je trekt de vergelijking met de Watersnoodramp. Sliepen we in 1953 ook? Rutger Bregman schreef een open brief aan Nederland. foto marco okhuizen Je gebruikt grote woorden. We moe ten als natie iets groots neerzetten, boven onszelf uitstijgen. Tegelijk heb je het over 'gemiep over dure warmtepompen'. Onze mentaliteit moet veranderen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9