PASSEGGIATA Dl ALBERTO Dl LIE6I 7 Heel België wist: onze vorst is de vader. Hoe hardnekkig hij ook ontkende Extra zussen 'geen pijnlijke geschiedenis' Het grote nieuws was eigenlijk geen nieuws. Ongeveer alle voormalige onderdanen van de gepensioneerde Belgische koning Albert wisten al lang wat hij nu eindelijk toegeeft. En bepaald niet van harte, getuige een slepende en pijnlijke kwestie die voor Delphine Boël al 35 jaar speelt. in België hoefden ze geen bril op te zetten om de fysieke gelijkenis te zien. Dezelfde ogen, hetzelfde voorhoofd, dezelfde kin als oud-koning Albert. Maar pas op haar 17de, in 1985, hoorde Delphine Mi- chèle Anne Marie Ghislaine Boël van haar moeder wie haar biologi sche vader was. „Vroeger zou te vroeg zijn geweest'', vertelde baro nes Sybille de Seys Longchamps, daar later over. Het begon allemaal als een zo- merromance. Een destijds 32-ja- rige prins Albert ontmoette haar in 1966, in Griekenland. De zeven jaar jongere Sybille was de dochter van de Belgische ambassadeur daar. Beiden hadden in die tijd een 'triest en moeilijk huwelijksleven', onthulde Sybille later. Het klikte daarentegen heerlijk met Albert. Een jaar later was ze zwanger. Delphine werd geboren, Albert lichtte zijn vrouw Paola in, Sybille scheidde van de steenrijke Waalse industrieel Jacques Boël en voedde een dochter op met oom Albert die door Delphine wordt gezien als 'een vriend van haar moeder'. De broer van de koning gaat af en toe met zijn vriendin en dochter op vakantie en stuurt met kerst al tijd cadeautjes. Albert overweegt in 1976 echt scheiding van Paola, maar ziet er na overleg met zowel de toenma lige koning Boudewijn als met premier Leo Tindemans toch vanaf, naar verluidt vanwege de strenge scheidingsvoorwaarden en omgangsregeling. Zijn drie kin deren zouden naar hun moeder gaan. Sybille wil niet als de 'slech terik' in het verhaal worden weg gezet. Ze verhuist intussen naar Londen met Delphine die daar een opleiding in kunst en design vol tooit. Albert blijft in beeld, ook als Sybille hertrouwt met een Brit. In 1985 leert Delphine het geheim van haar moeder en veertien jaar later komt de Vlaamse journalist en royaltykenner Mario Danneels met de grote onthulling. Albert Als je eenmaal iets ontkent, is het moeilijk om het de dag erna toe te geven negeert de kwestie. Als zijn doch ter hem belt, zegt hij: ,,Laat mij hierbuiten. Je bent mijn dochter niet'', voordat hij de verbinding verbreekt. Kil Albert is inmiddels de zesde ko ning van België geworden, van 1993 tot 2013. Vlak voordat hij af treedt, sleept Delphine Boël hem voor de rechter om de koning zijn dna te laten afstaan. Vanaf dat mo ment wordt het een kille, juridi sche kwestie waarbij het Hof van Beroep in Brussel uiteindelijk in oktober 2018 Albert verplicht een dna-test te ondergaan. Na getouw trek over het openbaren van het onderzoeksresultaat komt deze week uiteindelijk het hoge woord eruit. Koning Albert II ^s de biolo gische vader van Delphine Boël. Een naam waar ze volgens onder zoeksjournalist Danneels zo snel mogelijk van af wil. In de krant De Morgen zegt hij: ,,Ze kan in principe de naam 'van België' aan nemen, maar volgens intimi zal ze kiezen voor de familienaam Van Saksen-Coburg. Dit hele proces is een zoektocht geweest naar haar identiteit. Welnu, er is niets dat die meer aanduidt dan die familie naam.'' Om het geld was het de miskende dochter nooit te doen, aldus Danneels. Delphine heeft dezelfde vader als koning Filip, prinses Astrid en prins Laurent. Waarom nu pas deze dochter erkennen? De uit komst van het dna-onderzoek liet ORANJE de koning weinig keuze. 'Op de knieën is Albert gedwongen', schrijft commentator Jan Segers in de krant Het laatste Nieuws. 'Slechte raadgevers binnen en bui ten zijn familie lieten hem al die tijd volharden in de boosheid. Pas onder druk van dwangsommen die konden oplopen tot 2 miljoen euro per jaar stemde Albert in met een dna-test. Pijnlijk, noemt hij de procedure, maar dat is ze vooral geweest voor Delphine en voor haar moeder, zijn minnares.' De koning heette 'teleurgesteld' in een extra dochter die niet dis creet wilde zijn. ,,Als je eenmaal iets ontkent, is het moeilijk om het de dag erna toe te geven'', aldus een ingewijde. Albert voorkomt nu wel een proces. Na 51 jaar. woensdag 29 januari 2020 GO Bob van Huët Waarom moest Delphine al die jaren wachten, koning Albert? I'affascmante accompagnatrice def manto d» Paola Uit het archief: koning Albert op vakantie (grote foto); een publicatie van het blad Gente in 1970 toont Albert en Sybille in Parijs (foto rechtsboven); Sybille in de VIER-documentaire Onze dochter heet Delphine waarin ze haar kant van het verhaal vertelt. - Ingewijde De manier waarop het Ne derlandse Koninklijk Huis omging met buitenechtelijke kinderen, oogt chiquer dan de erkenning door koning Albert, die na decennia in de rechtszaal is afgedwongen. Hoewel er al langer geruchten gingen dat de man van konin gin Juliana buitenechtelijke kinderen had, sloeg het nieuws toch in als een bom. Er bleken buiten zijn vier be kende dochters Beatrix, Irene, Margriet en Christina nog twee dochters te zijn. Na de dood van haar vader in 2004 hebben de zes zussen een kwartier iets gedronken. In het inter view met de Volkskrant dat prins Bernhard (foto) na zijn dood liet publiceren, liet hij weten dat de erfenis over zés kinderen zou worden ver deeld. Er waren nog Alexia Grinda (1967), die in Frankrijk opgroeide en Alicia de Biele feld (1952), die in de Ver enigde Staten woonde. ,,Het bestaan van mijn buitenechte lijke kinderen is nooit een pijn lijke geschiedenis geweest'', zei prins Bernhard. ,,Beide kin deren waren getroffen hoe lief mammie voor hen was. En mijn vrouw zei op haar beurt dat het verschrikkelijk lieve kinderen waren.'' Ook anderen claimden een kind van Bernhard te zijn. De Rijksvoorlichtingsdienst liet weten geen enkele aanwijzing te hebben dat Oscar van den Boogaard een zoon was. Mil dred Zijlstra liet in een inter view weten een kind van Bernhard te zijn. Kijk op de site bij /video Royaltywatcher Mark van den Wijngaert: „Delphine Boël zou titel prinses kunnen claimen'' Koning Albert Delphine Boël A18ERT0 E SYBILLE INStEME A PARIGI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7