Dubbel aantal donoren nodig ZEELAND 13 DONATIE STAMCELLEN Een onbekende man is Tara Houterman uit Valburg oneindig dankbaar. Dankzij de stamcellen die zij doneerde, kreeg hij een kans op een leven zonder kanker. De man stuurde haar een hartverwarmende brief. f h ouw donatie betekent M meer voor mij en I mijn familie dan ik kan uiten. Het geeft me hoop, toekomst, een kans om weer gezond te zijn en van het leven te genieten. Het is een onbetaalbare gift." Tara Houterman (28) glundert van trots als ze de Engelstalige brief leest die ze kortgeleden ont ving. Ze heeft het leven gered van een onbekende ergens ter wereld. Een 30-jarige man heeft weer een toekomst. Dankzij Houterman en haar stamcellen. Super bijzonder, vindt ze het. ,,Op een simpele ma nier heb ik een heel grote bijdrage aan iemands leven geleverd. Niet te geloven dat iemand waar ook ter wereld weer een kans heeft door mijn cellen." Je bent een perfect voorbeeld van alles wat er goed is in de wereld De Valburgse is door de man over laden met complimenten. 'Je bent een perfect voorbeeld van alles wat er goed is in de wereld', schrijft hij in een bijgevoegd kaartje. ,,Echt heel lief. En bizar. Ik wil dolgraag weten wie het is. Maar hij blijft anoniem." De briefschrijver lijdt aan de ziekte van Hodgkin, een vorm van lymfeklierkanker, schrijft hij in de brief. Een stamceltransplantatie was zijn laatste hoop. 'Alles wat er geprobeerd is, was tot nu toe geen succes. Jouw stamcellen geven me eindelijk een goede kans op een kankervrij leven.' De patiënt schrijft dat hij zich elke dag sterker voelt. Bij een scan kort na de stamceldonatie waren de kankercellen zelfs weg. Dat Houterman stamcellen kon doneren, is een zeldzaamheid. Een geschikte donor vinden, is als zoe ken naar een speld in een hooi berg. De stamcellen van de donor moeten matchen met die van de patiënt. Het donorbestand van Stichting Matchis, het Nederlands Centrum voor Stamceldonoren dat in Leiden en Nijmegen zit, be stond in 2019 uit 310.000 donoren. Slechts 215 mensen doneerden. Dat Houterman er een van zou zijn, had ze nooit verwacht. Ooit meldde ze zich aan bij Matchis, nadat ze op Facebook een oproep zag van een meisje dat op zoek was naar een donor voor haar zieke vriend. ,,Je hoeft alleen wangslijm af te geven. Een setje krijg je thuisgestuurd. Ik dacht nooit meer iets te horen." Toch kreeg ze telefoon: mogelijk was er een match gevonden. Na het afgeven van bloed bleek ze in derdaad de beste match. Vlak voor 'de grote dag' van de donatie moest ze zichzelf vijf dagen lang injecties toedienen. Daardoor kon haar lichaam extra stamcellen aan maken. ,,Bij de donatie werd ik via een infuus aan een hemaferese- apparaat aangesloten. Urenlang filterde die stamcellen uit mijn bloed. Via een ander infuus kreeg ik mijn bloed weer terug." Maximaal 48 uur later heeft de patiënt haar cellen toegediend ge kregen. ,,Er is dus iemand met een koffertje met mijn stamcellen het vliegtuig ingegaan." Bij Houterman bleef het traject beperkt tot wat botpijn door de injecties. ,,Fijn was dat niet. Maar het weegt niet op tegen wat de pa tiënt mee moet maken. Het is heel mooi zo iets te betekenen." Daar is de onbekende ontvanger het hartgrondig mee eens. 'Ik ben je oneindig dankbaar. Weet voor altijd dat je een verschil hebt ge maakt in mijn leven en dat van mijn familieleden. Bedankt uit het diepst van mijn hart', eindigt hij zijn brief. woensdag 29 januari 2020 VL Tara redde het leven van een onbekende Mitchel Suijkerbuijk Valburg de onbekende patiënt Tara Houterman leest de brief en kaart van de onbekende patiënt. foto erik van t hullenaar Het aantal zieke patiën ten dat geholpen is door een stamceldonor, is de afgelopen jaren explosief gestegen. Toch moet het aantal geregistreerde do noren de komende jaren verdubbelen. Doel is dat er de komende jaren in Nederland zeker driehon derdduizend mensen zich aanmelden als donor. Dat is nodig om aan de vraag te voldoen, stelt Matchis, het Nederlands Centrum voor Stamceldonoren, gevestigd in Leiden en Nijmegen. Voor patiënten met een vorm van kanker (veelal bloedkanker) is een stamceltransplanta tie vaak het laatste red middel. Eind 2019 ston- dener ruim 310.000 men sen in het donorbestand van Matchis. Zes keer zo veel als in 2014 en drie keer zo veel als in 2017. Over heel 2019 kwamen er 40.000 nieuwe aan meldingen bij. 215 men sen hebben vorig jaar hun stamcellen gedo neerd aan een onbe kende ergens op de we reld. In 2017 waren dat er honderd. ,,Een geweldige stijging", zegt Bert Elbertse, woordvoerder van Mat- chis. ,,Maar een grotere database is nodig, omdat een match vinden moei lijk is. Eerst wordt altijd binnen de familie van de patiënt gezocht. De kans op slagen is dan groter. Lukt dat niet, in twee derde van de gevallen, zoeken we een onbe kende donor." Vorig jaar was voor ruim vierhonderd patiënten in Nederland een stamcel donor hun laatste hoop. Elbertse: „Dubbel zo veel als het aantal mensen dat heeft gedoneerd. Als elk land evenveel ge schikte donoren als pa tiënten heeft, kan theore tisch gezien aan de we reldwijde vraag voldaan worden. In de praktijk gaan donorcellen van een gezond iemand zel- den naar iemand in het zelfde land: een match kan overal ter wereld wonen." Via voorlichtingscampag nes op social media gaat Matchis de komende jaren op zoek naar nieuwe donoren. De kans dat iemand wordt opge roepen is zo'n 1 procent. De stichting is vooral op zoek naar donoren tot 35 jaar. ,,Bij jongere mensen is de kans op een match aanzienlijk groter." Bij iedereen die zich aan meldt bij Matchis wordt eerst wangslijm afgeno men. Is er een match met een patiënt, dan komt er vervolgonderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64