Wie heeft nog geld over voor het bevrijdingsevenement? Gemeente maakt korte metten met 'landjepik' 7 Goudprijs op hoogste niveau in zes jaar gou< wisselkantoor woensdag 29 januari 2020 De vrijwilligers van Tholen Sterk met de collectebussen in de aan slag. Vooraan William van Leeuwen. foto marcelle davidse Tholen Sterk gaat volgende week collecteren om geld op te halen voor het grote bevrijdings evenement deze zomer. Voor dat evenement komen een hele boel vrijwilligers naar Tholen. Die wil de organisatie graag fat soenlijk te eten geven en daar is geld voor nodig. Willem Adriaansens Tholen ,,Er komen bijvoorbeeld heel veel mensen uit het noorden van het land", vertelt William van Leeuwen namens Tholen Sterk. ,,Die komen met oude legervoertuigen die on geveer vijftig kilometer per uur rij den. Dus ze zijn al ik-weet-niet- hoe-lang onderweg voordat ze in Tholen zijn. Dat kost ons niks, maar voor hun is het een dure hobby. Dan is het wel zo netjes om deze mensen goed te faciliteren en de maaltijden te verzorgen. Want dat laatste is veruit de grootste kosten post." Voor die maaltijden is ongeveer 20.000 euro nodig. Een groot deel, iets meer dan de helft is al binnen via een crowdfundingsactie. ,,In to taal komen er zo'n 300 deelnemers naar het kampement bij de oester putten. Dus reken maar uit: 300 maal 7 euro per maaltijd en dat drie keer op een dag. En dat nog eens maal vier voor het aantal dagen. Dan red je het met 20.000 euro nog niet eens." Kernen Maar gelukkig zijn er zijn ook orga nisaties die een maaltijd faciliteren. Van Leeuwen: ,,De voertuigen ko men naar alle kernen, dus overal op het eiland kunnen organisaties iets doen. Dorpsverenigingen, maar ook bedrijven of zorginstellingen. Wij gaan nu collecteren, dat is dan onze bijdrage." Behalve geld zoekt de stichting, samen met het Cultikoor Tholen, ook nog zangers en zangeressen voor het bevrijdingskoor. Tijdens de havendagen worden, op zaterdag 6 juni, twee optredens door het koor verzorgd. Iedereen uit de ge meente Tholen is welkom, ervaring is zeker geen vereiste. Ter voorbe reiding op het optreden wordt tien keer gerepeteerd. Dat gebeurt op dinsdagen van 20.00 tot en 21.00 uur in de Meulvliet in Tholen. Bijdragen mogen overgemaakt worden op NL77 RABO 0319 0403 99 t.n.v. Stichting Tholen Sterk Bij 688 inwoners van Noord- Beveland valt binnenkort een brief van de gemeente op de mat. De reden? Ze hebben - bewust of onbewust - grond van de gemeente 'gepikt'. En daar willen ze op het gemeen tehuis korte metten mee maken. Ellen Smaardijk-Jobse Wissenkerke Een groenstrook als moestuin ge bruiken, de voortuin 'uitbreiden' met bloembakken of parkeer plaatsen aanleggen op een on aangeroerd stuk bedrijventer rein. Inwoners van Noord-Beve land zijn niet vies van landjepik. De 688 adressen die - al dan niet stiekem - gebruikmaken van ge meentegrond, zijn samen goed voor 27.081 vierkante meter. De gemeente wist hier in 2018 al van, maar vanwege andere prioritei ten op het gemeentehuis werd de aanpak van het illegale grondge bruik uitgesteld. Tot nu. 'Landjepikkers' in Kats krijgen als eerste een brief op de mat, ge volgd door de inwoners van Geersdijk, Wissenkerke, Colijn- splaat en Kortgene. Kamperland sluit de rij. Iedere 'pikker' krijgt de mogelijkheid om de oneigen lijk verkregen grond te kopen. „De verkoopprijs ligt tussen de 16 en 36 euro per vierkante meter, afhankelijk van de ligging van het perceel", licht wethouder Adrie van der Maas toe. Huren is ook een optie. Dat kost een inwoner jaarlijks 1 euro voor iedere vierkante meter die hij gebruikt. Na de dorpskernen zijn de bungalowparken aan de beurt. „Deze gronden laten we taxeren", aldus Van der Maas. „Mensen kunnen de percelen vervolgens kopen voor de ge schatte waarde." Eenheid Deze aanpak moet inwoners én gemeente helderheid bieden over de eigendomssituatie van de gronden. „Dat maakt onderhoud, herinrichting of woningverkoop in de toekomst makkelijker", legt Van der Maas uit. „En er ontstaat eenheid. Nu betaalt de één netjes voor het gebruik van een lapje grond terwijl een ander het ge woon bij zijn tuin trekt. Dat kan natuurlijk niet." Advertentie Wie gouden sieraden, munten of zelfs een goudbaar bezit kan nu zijn slag slaan. De afgelopen tijd fluctueerde de goudprijs en steeg soms zelfs tot het hoogste niveau in jaren. Het oude horloge van oma, een gebroken ketting of een geërfde gouden munt leveren nu serieus geld op. Het Goudwisselkantoor merkt door de stijgende goudprijs nu al een flinke toename van particuliere goudverkoop. Veilige haven Spanningen rond Iran, het handelsconflict tussen China en de VS en een alsmaar laag blijvende rente. Het zijn de belangrijkste ingrediënten die zorgen voor een flinke stijging van de goudprijs. Beleggers op de beurzen vrezen grote verliezen en vluchten in de veilige haven van goud. De grote vraag drijft de waarde van het edelmetaal flink op. Profiteren Een stijgende goudprijs is interessant voor particulieren weet Johan de Ruiter, algemeen directeur bij Goudwisselkantoor. Hij herinnert zich nog goed de drukte tijdens de zomer van 2011. "De financiële crises zorgde toen ook voor een enorme stijging van de goudkoers. Dagelijks stonden er rijen bij onze kantoren van mensen die daarvan wilden profiteren, ledereen zocht zijn kasten na om 'onbruikbaar goud' te verzilveren." Gemoedelijke sfeer "Of de gekte van toen zich weer herhaalt, zullen we zien. Maar in de landelijke en sociale media staat het goud flink in de schijnwerpers. Dat levert flink wat extra aanloop op. En als de wachtkamers van de kantoren weer gaan uitpuilen zoals in 2011? Met lekkere koffie, airco, een gemoedelijke sfeer én een hoge opbrengst was dat voor de mensen het wachten meer dan waard." Altijd een Goudwisselkantoor dichtbij Op www.goudwisselkantoor.nl is de dichtstbijzijnde locatie gemakkelijk te vinden. Dankzij meer dan 80 Goudwisselkantoren in Nederland en België is er altijd een kantoor dichtbij. Bezoekers zijn de gehele week welkom, zonder dat een afspraak nodig is. Taxatie is gratis én vrijblijvend. Bij verkoop wordt het geld direct uitbetaald. www.goudwisselkantoor.nl Nu is het moment om uw oude qoud te verkopen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60