Onopvallend uiterlijk, maar een gouden stem krantenbezorgen.nl 8 ZEELAND In krap vijf maanden een festival orga niseren. Begin er maar aan. Maikel Harte weet zeker dat het hem met De Ballade gaat lukken. Informatie of aanmelden? DE BALLADE FESTIVAL/ Terneuzen keek er we kenlang naar uit. Maan dag kwam eindelijk het verlossende woord. Ja, De Ballade gaat gewoon door op 3, 4 en 5 juli. Lange tijd was onduidelijk wat er zou gebeu ren met het Kopje van Kanada, de festivallocatie. Vanwege de bouw van de Nieuwe Sluis zou het Kopje dit jaar afgegraven worden, maar dat gebeurt pas volgend jaar. En dus kan organisator Maikel Harte de handen uit de mouwen steken. ,,We gaan al onze contacten aan wenden om te kijken welke arties ten nog beschikbaar zijn. Normaal beginnen we daar in september mee. We hebben wel de gok geno men het podium te reserveren. Dat is nogal een belangrijk onder deel. Vorig jaar hadden we de Bal ladesafari en de kleinste disco van België. Zij hebben toegezegd niets anders aan te nemen totdat wij Er is nog geen artiest bekendgemaakt, dus bezoekers gaan tickets kopen zonder dat ze weten wie er optreedt duidelijkheid hadden. Niet iedere artiest doet dat, maar dat snap ik wel, het is toch hun boterham. Of we nu alleen kleine artiesten kun nen boeken? Weet ik niet, het is een spel. Als iemand een optreden annuleert, komt er weer iets vrij. En het is leuk grote artiesten te hebben, maar dat is niet het aller belangrijkste. Straattheater vinden we ook mooi. We gaan in de voor verkoop ook niet meer dan 30 euro vragen, we willen betaalbaar blij ven." ,,Op dit moment niet. Ik denk dat we zelfs uitbreiden, met een klein derde podium. We denken ook aan een spiegeltent en meer rand- programma. Daarmee kunnen we ons onderscheiden." ,,Ja. Een aantal bedrijven heeft geld voor ons gereserveerd. Maar we kunnen nu pas bevestigen dat De Ballade doorgaat. Als bedrijven niet willen sponsoren, begrijpen we dat." ,,Een festival organiseren is altijd risicovol. Op de dag zelf kan de re gen met bakken uit de hemel ko men. Kijk naar Weitjerock. Geluk kig hebben we een vast sponsor bestand en de gemeente helpt ons ook." ,,We hebben geen één afmelding, iedereen staat in de startblokken. Dat is onze grootste opluchting, want zonder hen houdt het echt op. We hebben 130 tot 150 vrijwil ligers en ze maken allemaal tijd vrij. Dat is super, daar springen echt de tranen van in je ogen. Ie dereen wil het samen doen en dat is heel mooi." ,,Ja, van het podium tot de frietwa gen, alles moet je voorfinancieren. Artiesten moet je zelfs al helemaal vooraf betalen. Hoe snel de kaart verkoop gaat, is moeilijk te zeggen. Ieder jaar gaat het iets sneller. Vo rig jaar was de zaterdag een maand van tevoren uitverkocht. En nu is er nog geen artiest of band be kendgemaakt, dus bezoekers gaan tickets kopen zonder dat ze weten wie er optreedt." Startpremie 200,-* 's Ochtends voor 07.00 uur bezorgen, zaterdag voor 08.00 uur Verdienste afhankelijk van de wijkgrootte Een wijk bij jou in de buurt Gratis deze krant lezen Minimumleeftijd 15 jaar Na drie maanden goed bezorgen NATUURJOURNAAL Er zijn zangvogels die zich de hele winter door laten horen. Bekend zijn de roodborst en de winterkoning, die zelfs hartje winter zingend hun territorium verdedigen. Want daar gaat het om bij de vo gelzang. Het is geen toeval dat juist twee insecteneters zich de win ter door laten horen. De meeste insecteneters trekken weg naar het zuiden, maar de paar soorten die hier blijven, kunnen alleen overleven als ze er een eigen ter ritorium op na houden, waar geen (voedsel-)concurrenten aanwezig zijn. Lijster In deze tijd is de natuur al volop bezig met de voorbereiding van het voorjaar. Met als jaarlijks hoogtepunt de naderende broedtijd. De zanglijsters zingen dat het een lieve lust is. Maar tussen haakjes: waar zijn de grote lijsters? Die zingen vroe ger dan de zanglijster, maar na dat ze de laatste jaren in mijn di- recte omgeving steeds schaarser werden, is er nu geen enkel exemplaar meer dat zich laat ho ren. Gelukkig is er de heggenmus. Een klein grijsbruin vogeltje, dat uitmunt in onopvallend heid. Dat geldt tenminste als het om zijn uiterlijk gaat. Maar in deze tijd van het jaar hoor je ze al elke ochtend zingen en dat is werkelijk een lust voor het oor. De heggenmus kreeg zijn bij naam 'bastaardnachtegaal' niet voor niks! In tuinen is het een heel gewone broedvogel, vooral als er wat coniferen staan. Want coniferen vormen de favoriete nestplek van de heggenmus. Al vanaf maart beginnen ze met de bouw van hun nest, dat aan de buitenkant vooral uit kleine takjes bestaat. Dat is voor zo'n klein vogeltje tamelijk grof bouwmateriaal, maar de bin nenkant bestaat uit hooi dat ge voerd is met mos en paarden haar. In het wiegje worden prachtige, hemelsblauwe eitjes gelegd. Piepje 's Morgens vroeg is de heggen- mus de eerste vogel die zich laat horen. Dat gebeurt met een on opvallend piepje, dat je alleen opmerkt als je erop gespitst bent. Het is nog vrijwel donker als de heggenmus laat horen dat-ie wakker is. Nauwelijks een half uur later begint het prach tige gezang. Dat is nu alleen 's ochtends vroeg te horen, maar als we een maandje verder zijn, klinkt het de hele dag door. Het is handig om het geluid alvast maar te le ren, nu het aantal zangertjes nog beperkt is. Als eenmaal het len tekoor begint van allerlei trek vogels die terugkeren uit hun winterverblijf, is het te laat om nog alle soorten te leren herken nen. Vroeg beginnen is het motto: zowel vroeg in het jaar als vroeg in de morgen. WhatsApp INTERESSE naar: 06 216015 85 woensdag 29 januari 2020 'Ik denk zelfs dat we uitbreiden' Maikel Harte (met pet) is organisator van De Ballade en treedt er ieder jaar op met de Lamaketta's. foto peter nicolai Bob Maes Terneuzen Een festival organiseren in vijf maanden tijd. Hoe ga je dat doen? - Maikel Harte, organisator Zijn er dingen die je nu echt niet meer kunt regelen? En nu begint de zoektocht naar sponsoren? Dat is wel een risico. En de vrijwilligers hebben geen vakantie geboekt? Zaterdag begint de voorver koop, de inkomsten zul je nodig hebben. Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse De heggenmus is een klein onopvallend vogeltje dat graag in coniferen nestelt. FOTO CHIEL JACOBUSSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40