'Nu nadenken over langer openhouden kerncentrale' 5 kaar gehaald. Na de 'heldendaden' bracht Adrie Hubregtse het hondje terug naar de familie Van Citters. Het was dan ook Albert van Cit- ters die het beeldje in ontvangst nam. Waarschijnlijk bleef Blasz in Burgh-Haamstede, want De Jonge had geen werk meer voor de hond en als oudere man kon hij niks meer met het beestje. Standbeeld Arno de Jonge uit Scharendijke (geen familie van Flip) kwam vorig jaar met een paar anderen op het idee voor een standbeeld van Blasz. Het beeld moet op het vernieuwde Bethlehemplein voor de kerk ko men. De Jonge is actiefin de dorps raad, waarvan Tanny de Rooij voor zitter is. Ze merken dat er enthou siast wordt gereageerd op het idee. ,,Scharendijke heeft een verhaal no- dig. Brouwershaven heeft bijvoor beeld Jacob Cats. Bij Scharendijke komen mensen niet verder dan dat ze hier ooit bij het Dolfinarium zijn geweest", knipoogt De Jonge. Directeur van het Watersnood museum, Siemco Louwerse, vindt dat het standbeeld van het hondje de geschiedenis van de Ramp mooi zal completeren. Louwerse noemt het een markant stuk ge schiedenis dat aandacht verdient. Het is bijzonder dat een hond in 1953 een hoge onderscheiding kreeg. ,,Leed bij huisdieren maakt veel los, vooral bij kinderen. Dat mer ken we sinds we een jeugdroute hebben in ons museum." De dorpsraad wil het beeld be kostigen via crowdfunding of via fondsen als Stichting Renesse, die ieder jaar een standbeeld van een lokaal persoon schenkt aan een dorpskern op Schouwen-Duive- land. Volgens De Jonge past het bij het verhaal als Stichting Renesse (net als de Amerikanen destijds) een uitzondering maakt. ,,Het is bijzonder dat een hond in 1953 een hoge onderscheiding kreeg. Daar bij heeft Bruinisse een standbeeld van een mossel, waarom wij dan niet van deze hond?" De volgende openbare vergade ring van de Scharendijkse dorps raad is 7 april. Die dag wordt het idee officieel voorgelegd aan de in woners. De afspraak is dat de kerncentrale eind 2033 uit bedrijf gaat. De Kernenergiewet staat het langer openhouden niet toe. Wolters doet daarom een oproep de wet aan te passen. ,,Zoals de situatie in Nederland nu is, denk ik dat het heel1 moeilijk wordt om de klimaatdoelstellin- -w gen te realiseren. Het 5 aandeel van de centrale in de elektriciteitsproductie lijkt met 4 procent niet zo hoog. Maar het gaat wel om 16 procent van de CO2-vrije stroomproductie. Dus wat dat betreft heeft de centrale een belangrijk aandeel." ,,Bovendien houd je met het langer openhouden ook de kennis in stand die je wellicht in de toe komst wilt gebruiken. Als je iets hebt afgesloten, dan verdwijnen ook de mensen. Dan is het heel lastig om de hele nucleaire infra structuur weer op te bouwen. 2033 is nog ver weg, maar het is wel tijd om daar langzamerhand over te gaan nadenken." ,,Het zou moeten kunnen, maar je moet het wel goed onderzoeken. De centrale bestaat uit een hele boel onderdelen, waarvan je moet bekijken of die langer dan 2033 meekunnen. Het reactorvat zal geen probleem zijn, maar het gaat vooral om allerlei andere techni sche systemen, zoals pompen, noodstroomdiesels en bestu ringssystemen." ,,Zo'n onderzoek kost veel geld en tijd. Die wil je er alleen maar aan besteden als er een gerede kans is dat je ook iets kunt met de conclusies van zo'n onderzoek." ,,Dat weet ik niet. Maar in de VS zijn er al centrales die dit soort trajecten met positief resultaat hebben doorlopen. Dus je kunt het zeker niet uit sluiten. Ik denk dat we nog wel een paar jaar de tijd hebben voordat je aan zo'n onderzoek zou moe ten beginnen, maar alles wat je al onder zocht hebt, weet je ten minste. Dan kan de politiek ook haar gedachten erover laten gaan." „Daarvoor geldt dezelfde redene ring als bij een verlengde bedrijfs- duur: een nieuwe centrale zou een behoorlijk aandeel kunnen leveren in de klimaatneutrale stroomproductie in Nederland. Als je zo'n project op een goede manier uitvoert, dan denk ik dat je daar een heel goede business- case van kunt maken. Maar ook hier is het belangrijk om goede af spraken met de overheid te ma ken. De rente is het meest ris kante deel van zo'n businesscase. Daar kan de overheid veel aan doen." woensdag 29 januari 2020 GO - Arno de Jonge, dorpsraad Scharendijke A Dorpsraadle den Arno de Jonge en Tanny de Rooij op een van de plekken waar het stand beeld van Blasz zou kunnen staan. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Kernenergie moet een nieuwe kans krijgen, vindt Carlo Wol- ters, directeur van de kern centrale in Borssele. Hij wil dat de mogelijkheid om de Zeeuwse centrale langer open te houden, serieus wordt on derzocht. Rolf Bosboom Borssele Waarom is het belang rijk de kerncentrale langer open te hou den? Is het langer openhouden tech nisch gezien mogelijk? Denkt u dat die kans er is? U ziet ook een tweede kerncen trale wel zitten. Is de wens de vader van de gedachte? Japan is een intrigerend land: eeuwenoude tradities gaan hand in hand met hypermoderne ontwikkelingen. Onze groepsreizen zijn allemaal met Nederlandssprekende reisleiding, gegarandeerd vertrek en alt(jd een scherpe prijs. "Fantastische reis, in een bijzonder land met een zeer afwisselend reisprogramma.- H.W. Hoog Klassiek Japan Ontdek oude tradities en moderne ontwikkelingen in Tokyo, Takayama, Kyoto en Hiroshima Groepsreis 16 dagen 8,4 Japan Compleet Kyoto, Nagasaki, Tokyo, eeuwenoude tuinen en fietsen op het platteland: beleef fascinerend Japan! Groepsreis 21 dagen 8,5 Grand Tour Japan Japan is 'hot'. Alles zien? Zelfs het weinig bezochte pure Hokkaido en Sapporo zitten in deze reis! Groepsreis 23 dagen neemt je mee m Japan. Endless Discovery.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37