Zeeuws gezin wil zo snel mogelijk weg uit Wuhan 4 HOND STANDBEELD Dieren redden, een pootje geven aan koningin Juliana. Blasz uit Scharendijke deed het. Een standbeeld voor de 'heldhaftige' hond is onderdeel van de plannen voor een vernieuwd Bethlehemplein in het dorp. 'Mlm Het verhaal begint in 1946. Albert van Cit- ters was bezig aan zijn tweede termijn als burgemeester van Burgh-Haamstede. Hij had tijdens de Tweede Wereldoorlog een poosje in Zwitserland verbleven en besloot na de oorlog het land weer te bezoeken. In het Toggen- burger Tal maakte hij kennis met een Appenzeller Sennenhond. Hij werd verliefd op het ras en nam een teefje mee. Enkele jaren later bezocht Van Citters het al penland opnieuw en nam een reu mee. Kort daarna werden er vier puppy's geboren, waaronder Blasz. Hij werd gekocht door Flip de Jonge, een boer uit Scharendijke. Over het hondje wordt bijna 67 jaar later nog gesproken. Blasz redde bij de watersnood ramp van 1953 tientallen koeien en kalveren uit het ijskoude water. In de boeken staat dat de destijds tweejarige 'held' de rampzalige nacht met de familie De Jonge In de gepubliceerde verhalen staat dat eigenaar De Jonge zijn hond de ochtend na de Ramp meenam om bij het vee te kijken. Hubregtse vertelt dat dat verhaal niet helemaal klopt. ,,Veel buurt bewoners waren gevlucht, onder wie de familie De Jonge. Vermoe delijk was Blasz op dat moment onvindbaar, waardoor hij achter bleef." Rinus' vader Adrie kwam Blasz 's ochtends tegen en ging sa men met de hond kijken bij de boerderij van De Jonge. Vermoe delijk zijn Adrie Hubregtse en Flip de Jonge in de verhalen door el- doorbracht in Burgh-Haamstede. De volgende ochtend ging De Jonge met Blasz terug naar Scha- rendijke om te kijken of zijn vee de nacht had overleefd. De beesten leefden nog, maar reageerden nergens op. Blasz sprong in het water en kreeg de dieren in beweging door in hun poten en staarten te bijten. Hierna begeleidde hij het vee veilig de dijk op. De hond was de hele dag bezig en redde zo tientallen die renlevens. Een dag later bracht hij vele dieren van buren in veilig heid. Na twee dagen was het beestje doodop. Blasz werd terug naar Van Citters gebracht om aan te sterken. De wereld hoorde het ver haal van Blasz. De hond werd voorgesteld aan koningin Juli ana toen zij op 23 maart 1953 Burgh-Haamstede bezocht. De Zwitserse 'held' gaf een pootje aan de majesteit en geloofde het toen wel. Maar er was meer: de Amerikanen gaven Blasz een be langrijke onderscheiding die ei genlijk voor mensen is bedoeld. Kennelijk vonden de Amerika nen het verhaal bijzonder genoeg voor een uitzondering. Het Rotterdamsch Nieuwsblad reikte op 5 juni 1953 een beeldje uit dat werd geschonken door de Huntington Dog Club uit New York. Bovendien kreeg Blasz een leverworst. Ook schonken parti culieren uit Zwitserland hem een halsband. Persoonsverwisseling Rinus Hubregtse uit Scharendijke heeft Blasz en zijn heldendaden van dichtbij meegemaakt. ,,Het was een lief, toegankelijk hondje", vertelt hij als hij een foto van de hond ziet. Hoewel Hubregtse des tijds tien jaar was, kan hij zich het beestje nog goed herinneren. ,,Blasz kwam regelmatig bij ons. Hij woonde schuin tegenover ons." Maurice Steketee Wuhan Het gezin heeft contact opgenomen met de Nederlandse ambassade in Peking en het ministerie van Bui tenlandse Zaken. ,,Ik wil ons niet onnodig langer in een gevaarlijke omgeving laten zitten", liet Henry Blok gistermiddag weten. Maandag gaf Blok nog aan tot eind februari in Wuhan te willen blijven, maar bin nen 24 uur is er veel veranderd. Diezelfde dag maakte het ministe rie van Buitenlandse Zaken bekend de mogelijkheid te onderzoeken om twintig Nederlanders uit Wu han te evacueren. Evacuatiemogelijkheid Van die evacuatiemogelijkheid, mits die er komt, wil het Zeeuwse gezin graag gebruikmaken. ,,Wij hebben gisteren (maandag) nog contact gehad met het ministerie. Er was toen nog geen sprake van een evacuatie, maar een onderzoek naar een evacuatie. We konden ons wel al inschrijven op de website ne- derlandwereldwijd.nl. Dat hebben we gedaan." Daarnaast stuurde Blok een brief Ik wil ons niet onnodig langer in een gevaarlijke omgeving laten zitten naar de ambassade met de vraag hen op de hoogte te houden van een eventuele evacuatie. ,,We heb ben alvast foto's van onze paspoor ten naar hen opgestuurd. Mocht een evacuatie niet lukken dan heb- ben we onze eigen oorspronkelijke vlucht als back-up." Mochten Henry, Sisi en hun zoontje Quintius naar Nederland komen dan kunnen ze niet meteen naar huis. Ze zullen dan eerst mini maal twee weken in quarantaine worden geplaatst. De kosten zijn voor eigen rekening. ,,Maar wij heb ben over de quarantaine nog niks gehoord, we weten absoluut nog van niks." Langer slapen Met het gezin gaat alles nog steeds goed. ,,We hebben tot nu toe nog niemand binnen onze familie die te maken heeft gehad met het virus." Buiten zijn ze nog steeds niet ge weest. ,,We slapen langer uit en vol- gen het nieuws op de voet. Meer kunnen we niet doen. Het is nu af wachten op wat er gaat gebeuren." In verband met de uitbraak van het coronavirus in China, overlegt Nederland met andere Europese landen over de vrijwillige evacuatie van Nederlanders uit de stad Wu han. Mogelijk worden de Nederlan ders die weg willen, teruggevlogen door een ander land, bijvoorbeeld Frankrijk. Over een evacuatie is nog geen besluit genomen, benadrukt minis ter Stef Blok. Hij verwacht dat later deze week. De ongeveer twintig Nederlanders in de Chinese miljoe nenstad verkeren in goede gezond heid, aldus de minister. Het is on duidelijk hoeveel er weg willen. woensdag 29 januari 2020 GO j-t. Blasz is de held van Scharendijke Michiel van Dongen Scharendijke Blasz in 1953, gepubliceerd in de PZC. Albert van Citters (links) laat het beeldje dat door de Huntington Dog Club uit New York werd uitgereikt aan Blasz zien aan Adrie Hubregtse. Die laatste heeft volgens zijn zoon Rinus op de ochtend na de Ramp Blasz meegenomen om het vee te inspecteren. FOTO ARCHIEF VAN RINUS HUBREGTSE Henry, Sisi en Quintius Blok uit Oost-Souburg willen zo snel mo gelijk weg uit de Chinese miljoe nenstad Wuhan waar het dode lijke coronavirus voor het eerst werd aangetroffen. Het Zeeuwse gezin zit al dagenlang opgesloten in hun appartement, midden in het centrum van de spookstad. - Henry Blok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36