Het water komt niet 'Een gelegenheidsdief steelt geen 32 rijplaten' Lichaam vermiste Belg zit in speciekuip Overdrijven 2 MARINIERSKAZERNE HOOGLERAAR Mocht de marinierskazerne er niet komen, dan kan Zeeland een zak met geld krijgen. Daar kun je leuke dingen mee doen. Commentaar Eind januari dringt één herinnering zich steeds weer op. Die aan de Ramp. Aan 1953, toen de dijken niet bestand bleken tegen een samenloop van veel wind en heel hoog water. De gevolgen zijn bekend. Juist in deze tijd lanceert best sellerauteur Rutger Bregman zijn boek Het water komt. Breg- man vraagt aandacht voor de gevolgen van de stijging van de zeespiegel. Doen we genoeg om de klimaatverandering te be perken of moeten onze kleinkinderen de lage landen straks verlaten? Bregmans boek is misschien nuttig voor sommige Neder landers, maar voor Zeeuwen is het nogal pijnlijk. Als wij hier ooit doordrongen zijn van het gevaar van de zee, dan is het in deze tijd. Bovendien gaat de vergelijking met de Watersnood ramp mank. Toen waren de dijken lange tijd verwaarloosd. Dat is nu niet aan de orde. Bregman heeft een punt als hij zegt dat er heel veel moet gebeuren. Maar zijn grote woorden verzwakken de boodschap. Dat we boven onszelf uit moeten stijgen. Dat een revolutie nodig is. Dat het voortbestaan van Nederland op het spel staat. Alsof we lijdzaam zitten te wachten op de zondvloed. Ja, we hebben meningsverschillen over het nut en de urgentie van kli maatmaatregelen. Zeeuwen vertalen dit in politieke keuzes. Van zeer klimaatbewust tot klimaatsceptisch. Maar niemand zegt hier: neem een risico met de dijken en de dammen. Het water komt niet. Bregmans grote woorden verzwakken de boodschap dat er veel moet gebeuren De dieven zijn professioneel te werk gegaan, vermoedt de gedupeerde Van Hootegem. De diefstal vond plaats in de nacht van vrijdag op za terdag. Van Hootegem, die vanaf zijn erf zicht heeft op het perceel, heeft er niets van gemerkt. De akker is goed zichtbaar vanaf de Oude Rijks weg. Een getuigenoproep van de po litie heeft nog geen tip opgeleverd. Hij denkt dat de diefstal goed is voorbereid. ,,Dit is echt niet per on geluk gebeurd of het werk van een gelegenheidsdief." De criminelen moeten groot materieel hebben ge- ALMANAK bruikt om de loodzware platen, met een waarde van zo'n 40.000 euro, op te tillen en te transporteren. Hij weet dat de platen gevoelig zijn voor diefstal. ,,Tien jaar geleden werden ze ook vaak gestolen." Daarom had hij zijn tractor boven op de rijplaten gezet. De dieven wis- De dertienjarige scholiere leert bij biologie over voortplanting. De schriftelijke overhoring gaat haar goed af, zo kan ze prima uitleggen welke weg zaadcellen afleggen om bij een eicel te ko men. Er is er één vraag, waarop ze niet direct het antwoord weet: 'Bij een zaadlozing komen Dit is echt niet per ongeluk gebeurd of het werk van een gelegenheidsdief ten de tractor echter te verplaatsen. Op de akker aan de Polderweg lagen rijplaten, omdat het biodynamisch landbouwbedrijf druk bezig is met de aanleg van een innovatief zoet waterproject. driehonderd miljoen zaadcellen vrij. Waarom zijn het er zoveel denk je?' Ze kauwt op haar pen en kijkt uit het raam. Naar een groep jongens die rondscheuren met hun auto's waar om ondui delijke redenen spoilers op prij ken. Ineens weet ze het: 'Man nen overdrijven altijd.' 15.000 euro voor gouden tip in zaak dode vrouw Fons Naterop waarnemend burgemeester Fons Naterop wordt de nieuwe waarnemend bur gemeester van Kapelle. Dat is gisteravond be kendgemaakt. Naterop was in 2019 waarnemend burgemeester van Boxtel. Daarvoor was hij tien jaar burgemeester van Aal burg. Hij voerde gisteren kennismakingsgesprek ken met de fractievoor zitters en wethouders van Kapelle. Han Polman, commissaris van de ko ning, zal het benoemings besluit ondertekenen, nadat bekend is wanneer vertrekkend burgemees ter Huub Hieltjes in Dui ven aan de slag gaat. CADZAND Bands gaan strijd aan in Steenworp De provincie en de gemeente Vlis- singen azen nog steeds op de mari nierskazerne en weigeren voorlo pig na de te denken over een scha devergoeding. Maar, denkt hoogle raar bestuursrecht Raymond Schlössels (foto): „Zeeland heeft ze ker een stevige zaak om hier com pensatie uit te slepen." Hoewel prof mr Raymond Schlössels de details niet kent van de overeenkomst tussen Den Haag en Zeeland over de marinierska zerne, wil hij best zijn licht laten schijnen over de kansen die er zijn op nadeelcompensatie. ,,Kun je de afspraak tussen het Rijk en de Zeeuwse overheid kwalificeren als een harde juridische overeen komst?", vraagt de hoogleraar be stuursrecht aan de Nijmeegse Radboud universiteit zich af. Hij is onder meer gespe cialiseerd in de beginse len van behoorlijk be stuur en schadevergoe ding bij onrechtmatige en rechtmatige overheids- daad. „Dan moet je goed kij ken wat er precies is afgesproken en hoe hard. Maar los daarvan zijn er verwachtingen gewekt." 18 miljoen De provincie heeft 15 miljoen euro gestoken in de voorbereiding op de bouw en Vlissingen 3 miljoen euro. Dat zijn aantoonbaar gemaakte kosten. Schlössels vindt het 'voor de hand liggen', dat die door Den Haag worden vergoed. De vraag is of Zee land nog meer kan eisen van het Rijk. De kazerne was beloofd als compensatie voor het verdwijnen van rijksdiensten uit Zeeland. Als de verhuizing vanuit Doorn niet doorgaat, heeft dat 'negatieve consequenties voor de provincie Zeeland en de gemeente Vlissingen op het gebied van de economische structuur en werkgelegenheid', er kende het kabinet vrijdag in een brief aan de Tweede Kamer. ,,Het is een glijdende schaal van zekere on kosten naar vermoede inkomsten", zegt Schlössels. ,,Een actie op basis van onrechtmatige daad biedt zeker mogelijkheden. Daarvoor zijn vol doende aanknopingspunten. Wat had Zeeland kunnen verdienen? Deels is dat onzeker. Dat kan tot een juridisch steekspel leiden met de rijksoverheid." Uiterste middel Zo ver zullen de kemphanen het niet willen laten komen. Een gang naar de rechter is het uiterste mid del. Een politieke oplossing ligt veel meer voor de hand. Schlössels: „Politiek staat hier een prijs op. Dit is een bijzonder geval. Het Rijk kan niet eenzijdig de overeenkomst ver breken en Zeeland niet compenseren. Dat zou in de richting gaan van onbehoorlijk bestuur, ook al zou Den Haag een beroep doen op het algemeen be lang, namelijk de vrees voor een leegloop bij het Korps Mariniers. Ook dan blijft compensatie aan Zeeland een reëel verhaal." Het zou uitzonderlijk zijn als Rijk en regio het uiteindelijk voor de rechter moeten uitvechten, aldus hoogleraar Raymond Schlössels. ,,Het komt niet dagelijks, wekelijks of maandelijks voor dat twee over heden tegenover elkaar staan in de rechtszaal. Maar het is niet uit te sluiten." In een speciekuip die donderdag in het Schelde-Rijnkanaal bij Oud- Vossemeer werd opgevist, zijn stof felijke resten van de Belgische lood gieter Johan van der Heyden gevon den. Donderdag schreef deze krant dat er 'mogelijk stoffelijke resten' van de 56-jarige loodgieter aangetroffen werden. De politie bevestigde giste ren dat daar sprake van is. De duikers deden hun vondst on der de brug over de drukke scheep vaartverbinding, op de weg tussen Nieuw-Vossemeer en Oud-Vosse- meer. Dat is de plek waar twee duik- teams donderdag gericht zijn gaan zoeken. Het heeft er alle schijn van dat de recherche het bij het goede eind heeft. Ze is er altijd van uitgegaan dat Van der Heyden op 2 juni in Bel gië is ontvoerd na een uit de hand gelopen poging om hem te beroven. De verdachten zouden hun slacht offer vervolgens een paar dagen in Steenbergen hebben vastgehou den. Daar zou hij zijn vermoord waarna verdachte Nick S. zijn li chaam in stukken zaagde, (deels) verbandde in een vuurton en de overblijfselen in een met cement afgevulde kunststof speciekuip in het water dumpte, aldus het scena rio. woensdag 29 januari 2020 II Van de 32 rijplaten die afgelopen weekend bij de Kruiningse ak kerbouwer Alex van Hootegem werden gestolen, ontbreekt ieder spoor. ,,Dit is niet het werk van een gelegenheidsdief." Joeri Wisse Kruiningen - Alex van Hootegem Tip? redactie@pzc.nl WESTDORPE Justitie looft 15.000 euro uit voor de gouden tip die leidt naar de identiteit van de vrouw die vorig jaar dood in een weiland bij Westdorpe is gevon den. De blanke vrouw met rossig haar werd op 22 juni gevonden in een weiland aan de Sint-An- thoniekade. Ze was doodgeschoten. De poli tie heeft geen idee wie de vrouw is. Na meerdere oproepen, waaronder vier keer in Opsporing Verzocht, stroomden er vijfhonderd tips binnen, maar geen enkele leidde naar haar identiteit. KAPELLE Wie wint de tweede voorronde van muziek- wedstrijd Steenworp in Cadzand? Daar kom je zaterdagavond achter in restaurant Il Gabbiano aan Boulevard de Wie lingen. Daar nemen drie acts het tegen elkaar op. Critter (Niels Geense) maakt akoesti sche muziek, de band Be Four You speelt co vers en Lost Contacts (voorheen Nameless) is een alternatieve pop rockband. Lip Service uit Gent sluit de avond af. In totaal zijn er drie voorrondes. Sigourney Rose won onlangs de eerste. Kans op Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Willem Brouwer Oud-Vossemeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34