c* Hond verdient standbeeld Inkomsten uit belastingen stijgen met zo'n tien procent 'Bekijk of de kerncentrale langer open kan blijven' Hoe organiseer je een festival in maar vijf maanden tijd? Een hoge Amerikaanse onderscheiding, een handje van koningin Juliana en een beeldje van een New Yorkse hondenclub had Blasz al. Maar nu moet er in Scharendijke een echt standbeeld komen voor de heldhaftige Appenzeller die in 1953 veel dieren van de verdrinkingsdood heeft gered. Directeur Carlo Wolters stelt dat centrale van belang is om de klimaatdoelen te kunnen halen Maikel Harte wil Ballade zelfs nog uitbreiden De stijging blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren publiceerde. Vorig jaar ging het nog om 20 miljoen en in 2018 om 18 miljoen euro. In tien jaar tijd is de opbrengst van de toe ristenbelasting in Zeeland bijna verdubbeld. De kustgemeenten incasseren het overgrote deel. Veere rekent op 6,8 miljoen euro, Schouwen-Duiveland op 6,7 miljoen, Sluis op 4,6 miljoen en Noord-Beveland op 1,8 miljoen. In de andere gemeenten gaat het om veel kleinere bedragen. In Borsele hoeven toeristen niets te betalen. Bron Veere leunt het sterkst op haar gas ten. De toeristenbelasting is er zelfs de belangrijkste bron van inkom sten. Ook de opbrengst van de on- roerendezaakbelasting (ozb) is in Veere lager, terwijl die in andere gemeenten verreweg het meeste geld in het laatje brengt. Het CBS heeft berekend dat de toeristenbelasting in Veere 310 euro per inwoner oplevert. Dat is, na de Waddeneilanden, de hoogste op brengst van het land. Ook Noord- Beveland (243 euro per inwoner), Schouwen-Duiveland (199 euro) en Sluis (199 euro) staan heel hoog. Duurder Dit jaar hebben acht van de dertien gemeenten hun tarieven verhoogd. Vooral Goes, Kapelle, Sluis en Vlis singen zijn aanzienlijk duurder ge worden voor wie in een huisje ver blijft. Afgezien van Borsele zijn Hulst en Reimerswaal nog altijd het goedkoopst, met 65 cent per persoon per nacht. Middelburg re kent het hoogste bedrag: 2,30 euro per nacht. Wat gemeenten precies met de inkomsten uit de toeristenbelasting doen, is onduidelijk. Zij hoeven dat niet te verantwoorden. Het geld gaat in de algemene pot. Daarmee worden investeringen gedaan waar, zo zeggen gemeenten, ook toeris ten van profiteren. In totaal verwachten de gemeenten dit jaar 22,3 miljoen euro te vangen Doordat de toeristenbelasting steeds meer oplevert, nemen ook de totale belastinginkomsten van de gemeenten snel toe. Volgens het CBS rekenen de dertien Zeeuwse gemeenten dit jaar samen op bijna 239 miljoen euro aan inkomsten, 9 miljoen meer dan afgelopen jaar en 14 miljoen meer dan in 2018. Ozb Het grootste deel komt uit de ozb: 100 miljoen euro. De afvalstoffen heffing en reinigingsrechten leve ren ruim 50 miljoen euro op en de rioolheffing 47 miljoen euro. Per gemeente zijn er grote ver schillen. Borsele ontvangt bijvoor beeld gemiddeld 361 euro per inwo ner aan ozb, het hoogste bedrag in Zeeland. In Reimerswaal is dat nog niet de helft: 164 euro. Bij rioolheffing is Borsele met 72 euro per inwoner juist het laagst. Schouwen-Duiveland en Sluis zijn de uitschieters, met 194 euro per in woner. 1% I woensdag 29 januari 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Blasz ZEELAND4 ZEELAND8 ZEELAND5 Toerist spekt kas gemeenten Toeristen spekken de kas van de Zeeuwse kustgemeenten fors. De inkomsten door toeristenbe lasting stijgen dit jaar naar ver wachting opnieuw met meer dan 10 procent. In totaal verwachten de gemeenten dit jaar 22,3 mil joen euro te vangen van over nachtende bezoekers. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33