en wat spreek je af? Gehakketak over een schattig vakantiehuis 21 Waarvan akte beurt was ko°p, die kosten wil ik 'Het is belangrijk om je op te stellen als werkgever. Samen een kopje koffie drinken kan, maar houd de relatie zakelijk' premies werknemersverzekeringen. De huishoudelijke hulp moet zelf zijn of haar opbrengsten opgeven in de aangifte. Voorwaarde is wel dat de hulp niet meer dan drie dagen per week werkzaam is in huis. Ook moet je als opdrachtgever zorgen voor een gezonde en veilige werkplek. Daarnaast ben je verplicht mini maal het minimumloon (9,54 euro voor 21 jaar en ouder) en 8 procent vakantiegeld te betalen. Ook dien je de hulp bij ziekte door te betalen, tot maximaal zes weken. Wie weer van de poetshulp af wil, hoeft geen ont slagvergunning aan te vragen bij het UWV, maar moet hiervoor wel een geldige reden geven en één maand opzegtermijn in acht nemen. Op de site van de rijksoverheid kun je een voorbeeldcontract downloaden. Heb je een hulp via een bemidde lingsbureau, dan is dit alles bij de prijs inbegrepen. Bij ikzoekeenwitte- werkster bedraagt de standaard uur- prijs 13,50 euro. Het bedrijf rekent hiervoor eenmalige bemiddelings- kosten van 25,75 euro plus 3,50 euro per uur voor het aantal afgesproken werkuren. Wie bijvoorbeeld een schoonmaker voor 3 uur per week in huurt, is dan eenmalig 25,75 plus 10,50 36,25 euro kwijt. Ook Homeworks werkt met een standaard uurprijs. Voor een weke lijks terugkerende schoonmaakhulp betaal je 16,50 per uur en voor een eenmalig bezoek 20 euro per uur. Homeworks brengt geen bemid- delingskosten in rekening, maar houdt een deel van de verdiensten in. Bij een uurprijs van 16,50 euro, is 11,85 euro voor de huishoudelijke hulp zelf. Bij Helpling zijn schoonmakers vrij om zelf hun uurprijs te bepalen. Die varieert tussen de 14 en 25 euro, af hankelijk van de ervaring van de hulp. Een schoonmaker inhuren kan vanaf twee uur per dag. Ook is het mogelijk om eenmalig gebruik te maken van iemands schoonmaak diensten. Handig is dat het profieltje van de hulp niet alleen zijn of haar uurprijs vermeldt, maar ook de erva ring en de beoordeling van andere opdrachtgevers. Ook Helpling houdt een deel van de verdiensten in en re kent daarom geen bemiddelingskos- ten. 3 Voor hoeveel uur moet je een hulp inhuren? Dat hangt af van de gezinssamenstel ling en de grootte van het huis, zegt Zamarra Kok. ,,Zelf woon ik op hon derd vierkante meter met twee kat ten en twee puberzonen. Daarvoor heeft mijn werkster wekelijks drie uur nodig.'' Voor iedereen is de situa tie dus anders. ,,Stel, je woont alleen en je hebt geen huisdieren, dan kun je makkelijk eens in de twee weken je huis laten doen.'' 4 Wat mag je in die uren verwachten? Daarover moet je afspraken maken, zegt Kok. Zelf laat ze haar hulp alles schoonmaken. De badkamer, het toi let, de keukenkastjes, de vloeren. Af en toe is het tijd voor een speciale klus: ,,Want er zijn wekelijkse klus sen, zoals stofzuigen en dweilen, maar ook incidentele karweitjes, zoals ramen zemen of de koelkast schoonmaken.'' 5 Hoe maak je het bespreekbaar als je niet tevreden bent? Maar wat nu als de hulp slecht schoonmaakt? Hoe vertel je dat aan hem of haar? Volgens Kok willen de meeste mensen door de hulp aardig gevonden worden, waardoor ze een confrontatie uit de weg gaan. Ze raadt opdrachtgevers aan om zich op te stellen als werkgever. ,,Dat wil niet zeggen dat je samen geen kopje koffie kan drinken, maar wel dat je de rela tie zakelijk houdt.'' Ook raadt ze aan om eens per jaar een functioneringsgesprek te hou den, zodat beide partijen van elkaar weten of ze nog tevreden zijn. Wat je als opdrachtgever nooit moet doen: een briefje achterlaten met daarop al les wat je niet bevalt aan het schoon maakwerk. ,,Op het moment dat het niet gaat zoals je wilt, dan vraag je of je even kunt praten'', adviseert Kok. 6 Wie is aansprakelijk als er iets sneuvelt? Tijdens het schoonmaakrondje kan er zomaar een dure vaas sneuvelen; een ongeluk zit immers in een klein hoekje. Kun je in dat geval de schade op de hulp verhalen? ,,Nee'', zegt ju rist Anneke van Kesteren van het Ju ridisch Loket. ,,Als opdrachtgever kun je niet van de hulp eisen dat die de schade betaalt, net zoals een werk gever een 'normale' werknemer niet aansprakelijk kan stellen voor iets wat hij of zij per ongeluk kapot maakt.'' De WA-verzekering geeft ook geen dekking. ,,De verzekeraar zal oorde len dat de particulier als werkgever de hulp in huis had en dan geldt de particuliere WA-verzekering niet'', zegt Van Kesteren. Ook in situaties waarbij de hulp iets overkomt, dekt de WA-verzeke- ring de schade niet. En dus draai je zelf voor de kosten op. ,,Als opdracht gever moet je zorgen voor een veilige omgeving'', zegt Van Kesteren. ,,Dus heb je een vreselijk oud huishoud trapje dat uit elkaar valt terwijl de hulp de ramen staat te zemen, dan ben je als opdrachtgever aansprake lijk.'' Van Kesteren raadt aan om vóór het inhuren van een schoonmaak hulp eerst te zoeken naar een WA- verzekering of inboedelverzekering met een clausule die dergelijke scha des wel dekt. ijk, dit is het'', zegt de oudste zus. Ze legt een mapje met foto's op tafel. Ik zie een lieflijk vakantiehuisje, ver scholen in het groen. ,,Ziet er goed uit'', zeg ik. ,,Is het pas geschilderd?'' ,,Ja'', zegt de jongste zus. ,,En ik heb de verf be taald.'' Mooie, goed onderhouden tuin ook, maak ik de aanwezigen een compliment. ,,Zeker. Die tuinman heeft mij handenvol geld gekost'', zegt haar oudste broer. ,,Tja, en ik heb laatst de gemeentelijke aanslag betaald'', vult de jongste broer aan. Aan tafel zitten twee broers en twee zusters, ergens tussen de veertig en de zestig. Enkele jaren na hun vader, is onlangs hun moeder over leden. De erfenis bestaat uit de inboedel van het huurhuis van hun ouders, een paar duizend euro op de bank en - als parel in de kroon - dit schattige vakantiehuisje. ,,Het was de trots van onze ouders'', zegt de jongste zuster. Haar broers en zuster stemmen in: ,,Ja, daar hebben we mooie tijden gehad.'' Nu willen drie van de vier het ver kopen. Maar de oudste zuster wil het graag houden en de andere drie uitkopen. Ze heeft een taxatie rapport laten opmaken en op basis daarvan een voorstel gemaakt wat ze ieder van de anderen zal betalen. Simpel, zou je zeggen, maar zo zit deze familie niet in elkaar. ,,Die taxatie is veel te laag'', zegt de oudste broer. ,,En ik wil wel graag de kosten van de tuinman terug'', roept de jongste. 'DiP VPrf— De jongste zus zegt: ,,Die verfbeurt was niet goed- graag verrekend zien.'' niet goed— Het lieflijke vakantie huisje vol goede herinne- koop, diP ringen ontpopt zich tot mil ik ofaao een splijtzwam. Niemand gunt de ander het licht in VPrrPkPnd de ogen. Het wordt al snel een kakofonie van door el- zien kaar schreeuwende broers en zussen. Ik stel me voor dat het vroeger aan tafel ook zo ging. Uiteindelijk stemmen ze in met mijn voorstel een nieuw taxatierapport te laten maken en een verreke ning van gemaakte kosten. Maar als het nieuwe taxatierapport er een paar weken later ligt, vindt de oudste zus de taxatie 'veel te hoog'. Ook over de verdeling van de kos ten - 'Ik heb toen ook die loodgieter betaald!' - blijven de vier nog maandenlang steggelen. Pas na veel gedoe, aangetekende brieven, een derde taxatierapport, geruzie en zelfs de drei ging van een rechtszaak ligt een compromis op tafel. Hèhè, tijd voor de definitieve afrekening. Maar als de oudste zus de uitkoopsommen aan de anderen wil overmaken, hoeft dat opeens niet van de anderen. ,,Nee, laat zitten joh, dat komt wel een keer.'' Na al die toestanden over geld val ik bijna van mijn stoel van verbazing. Wie zal ooit ander mans familiebanden begrijpen? IWaar moet je zoeken? Een goede hulp in het huishouden vinden is niet eenvoudig, vooral als je nog nooit iemand hebt aangenomen. Bovendien kan het vreemd aanvoe len om een onbekende toegang tot je huis te geven. ,,Daarom is het ver standig vooraf een intakegesprek te houden waarbij je alle afspraken op papier zet'', adviseert huishouddes- kundige Zamarra Kok, die op haar site zamarra.nl schoonmaaktips voor alledaagse problemen geeft. ,,Je weet dan met wie je te maken hebt en wat je van elkaar kunt verwachten.'' De tijd waarin we een schoon maakhulp vonden via het prikbord in de supermarkt, ligt inmiddels achter ons. Tegenwoordig vinden we erva ren poetsers online, via digitale prik borden zoals hulp.nl en werksters.nl. Ook in opkomst zijn bemiddelings bureaus als Helpling, Homeworks en ikzoekeenwittewerkster. Het voor deel van deze diensten is dat de hulp meestal al een intakegesprek heeft gehad en is getest op zijn of haar schoonmaakvaardigheden. 2 Wat kost een hulp in het huishouden? Een goede schoonmaakhulp is goud waard. Maar wat is een redelijk be drag om hem of haar te betalen? ,,De gemiddelde schoonmaakhulp in Ne derland verdient tussen de 12,50 en 15 euro per uur'', zegt Kok. ,,Zelf raad ik aan: geef waar mensen recht op hebben en wat je zelf betaald zou willen krijgen.'' Dankzij de Regeling dienstverlening aan huis kun je als particulier een voudig een schoon maakhulp inhuren, zonder je zorgen te hoeven maken over loonbe lasting of woensdag 29 januari 2020 GO FOTO SHUTTERSTOCK -ZAMARRAKOK Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21