Rutger Bregman: Pleidooi: meer afstand tot ministerie JOL Wat kunnen we doen met 800 miljoen? Zeeuwse ziekenhuizen extra alert op coronavirus Twee staatssecretarissen voor één hondenbaan Walcheren Adrz en ZorgSaam hebben 30 kamers voor quarantaine beschikbaar Heeft Zeeland recht op compensatie voor de mariniers kazerne en hoeveel? Reconstructie van de opvolging van Menno Snel op Financiën Daarvoor pleiten verschillende Kamerleden en bijzonder oud-hoogleraar Pieter van Vol lenhoven. Die stelt dat de inspectiediensten 'volstrekt onafhankelijk' moeten zijn. Minister Ferd Grapper- haus van Justitie en Veilig heid overweegt de in op spraak geraakte Inspectie Justitie en Veiligheid te ver huizen naar een plek buiten het ministerie. Nu is deze inspectiedienst nog in de zelfde ambtenarentoren ge vestigd. Hij zei dat gisteren in een debat met de Tweede Kamer. Het Kamerdebat volgde op onthullingen van deze krant over zeven ambtenaren die hebben geklaagd over een cultuur bij de Inspectie J en V. Zij stellen dat onder druk van topambtenaren onderzoeks resultaten van rapporten zijn afgezwakt. Ook is volgens hen informatie achtergehouden in studies over de politie, rond de dood van Mitch Henriquez en over gebrekkige scree ning van asielzoekers. Grapperhaus gaat met de nieuwe baas van de inspectie bespreken of het verstandig is een ander kantoor voor de dienst te zoeken. Ook op een andere locatie kun je door de knieën gaan Ook andere 'verbetermaatregelen' komen dan aan de orde. ,,Want het moet natuurlijk niet zo zijn dat ondanks dat mensen dan in een ander gebouw zitten, ze zich nog steeds niet senang voelen.'' Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt het een goed plan om de Inspectie J en V fysiek te verhuizen naar een plek buiten het ministerie. ,,Zowel symbolisch als prak tisch is het goed om de afstand tussen de In spectie en het ministerie te vergroten'', zegt VVD-Kamerlid Jeroen van Wijngaarden. „Wat mij betreft kan de Inspectie de verhuis dozen gaan klaarzetten.'' Eerder verhuisde het onder zoeksinstituut van het mi nisterie, het WODC, nadat was gebleken dat ambtena ren zich met onderzoeken hadden bemoeid. Kamerle den van CDA, D66, PvdA en SP willen daarom ook dat er meer regels komen om de inspectie te beschermen. ,,Ook op een andere locatie kun je door de knieën gaan'', zegt CDA-Tweede Kamerlid Chris van Dam. Pieter van Vollenhoven, voormalig voor zitter van de Onderzoeksraad voor de Veilig heid, gaat nog een stapje verder. Hij wil dat de rijksinspecties ook wettelijk gezien niet meer onder ministeries vallen. ,,De overheid meet nu met twee maten. Enerzijds wordt gezegd dat inspecties onafhankelijk zijn, maar anderzijds vallen ze rechtstreeks onder de ministeriële verantwoordelijkheid. In specties horen volstrekt onafhankelijk te zijn.'' P4 De in Renesse geboren schrijver, historicus en filosoof Rutger Bregman schrijft een open brief aan de Nederlanders. Zijn boodschap: 'Als we niet écht doorpakken met milieumaatregelen, zal het water Nederland grotendeels opslokken.' »P8 en zeeland 2 woensdag 29 januari 2020 7°C Nieuwsmedia Tweede Kamer is beïnvloeding inspecties beu FOTO'S MARCO OKHUIZEN EN GETTY •.AfZ ReELAND 2 'Het water komt' P2 »P14 Om beïnvloeding van onafhankelijke on derzoeken te voorkomen, moeten in spectiediensten op afstand worden ge plaatst van de ministeries die zij onder zoeken. Tobias den Hartog Koen Voskuil Den Haag —Chris van Dam, CDA-Kamerlid Vanaf donderdag zacht pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1