Marjan Berk NIEUWS 17 Presentatie vredesplan Midden-Oosten JihiuWl uai//J Heel Jeruzalem is de ongedeelde hoofdstad van Israël Zo vraag iku: blijf aandachtig voor uw medemensen blijf tegen antisemitisme en lange middag heb ik bij de indrukwek kende televisieuitzen ding uit Auschwitz mijn daar in 1943 ver moorde Poolse vrienden zitten herdenken. Met de oproep ons tegen het antisemitisme te blij ven verzetten scherp in mijn kop, was het tijd terug te keren naar de hedendaagse werkelijkheid. Die bestond dit keer uit niet op tijd betaalde parkeerbonnen. Nu is het parkeren a 7,50 euro per uur in Amsterdam uitslui tend nog geschikt voor de ge goede medeburger, dus ben ik slim en reis naar de Beethoven- straat waar je voor een dubbeltje per uur mag staan, zodat ik ge haast mijn boodschappenlijstje afwerk. Ik heb ook nog een plek bemachtigd, sluit mijn auto en sjok vlug met mijn stok naar de parkeermeter, die zeker vijf mi nuten verwijderd is.O jee! Daar is de parkeerwachtersauto met de allesziende oogjes op het dak. En hoewel ik mijn betaalpas al in mijn hand heb om bij de par- keermeter te betalen, rijdt deze voiture langs mijn voiture.en noteert mijn kenteken. Ik begin ongearticuleerde bewegingen met mijn armen en mijn stok te maken, daarbij woeste kreten sla kend, maar niets houdt deze mannen met alziende oogjes op hun dak tegen! Zegt de ene parkeerwachter tegen de ander de alziende oog jes zijn al lang doorgereden.) ,,Zag je dat Kees? Daar stond een oud vrouwtje met een stok, raar te doen! Ik dacht dat ze naar ons zwaaide!'' „Gewoon terug- zwaaien!'', antwoordt Kees. En zo kan het dan dat de ge meente Amsterdam vorig jaar ruim negen miljoen euro op haalde aan parkeergelden. Daar zit ook mijn parkeergeld plus boetes bij. Dat nieuwtje viste ik uit de niet te versmaden Daklo zenkrant. En zojuist doneerde ik 206 euro voor te laat betaalde par keerboeteshaastig telefonisch overgemaakt om verdere verho ging te voorkomen. Daar zit ook heel wat geld bij van niet meer zo snel ter been zijnde oudere mensen met stokken en rollators. Mensen die niet meer zo vlug bij de parkeermeter kunnen komen. Het is geen wonder, dat de stra ten in de hoofdstad zo stil zijn. Parkeren is onbetaalbaar gewor den. Dat is natuurlijk ook mooi, dat de auto wordt teruggedrongen. Sinds ik niet meer mag fietsen, loop ik zoveel mogelijk. Ik en mijn stok komen overal. Behalve op roltrappen. Of gewone trap pen. Of in de tram en de bus. Je vormt vaak oponthoud omdat je niet zo snel meer in- en uitstapt. Je vraagt geduld en een scheutje empathie van je medemens. In de trein ga ik altijd op zo'n klein bal konnetje zitten, om snel in en uit te kunnen stappen. Want met een stok in een rijdende trein lo pen is vragen om problemen. Ik vraag ook nogal eens om 'een hand', om uit- of in te stappen. Die wordt meestal welwillend uitgestoken. Dat is de goeie kant van de aanwezigheid van al die oude mensen, die een beetje on dersteuning nodig hebben. Zo vraag ik u: blijft aandachtig voor uw medemens. En blijf bij al uw eigen drukte en zorgen ook tegen antisemitisme! Het plan moet uiteindelijk leiden tot twee staten naast elkaar, Israël en Palestina. Zijn regering ziet in heel Jeruzalem 'de ongedeelde Isra ëlische hoofdstad' en ziet in door kolonisten ingenomen Palestijns gebied ook Israëlisch grondgebied. Onder zijn bewind is de Ameri kaanse ambassade in het land van Tel Aviv naar Jeruzalem verplaatst. Trump noemde het plan 'een laatste kans' en prees zijn gast, Ne tanyahu. Hij stelt voor om een Pa lestijnse staat te creëren met als hoofdstad delen van Oost-Jeruza- lem. In het plan krijgen de Palestij- nen meer dan dubbel zoveel land als nu onder hun controle is. On duidelijk is waar dat land vandaan moet komen. Daar moet over on derhandeld worden, vindt Trump. Soevereiniteit Israël houdt de soevereiniteit over belangrijke nederzettingen in de Westelijke J ordaanoever - iets waar de Palestijnen waarschijnlijk niet mee akkoord zullen gaan. Zij heb ben het voorstel al verworpen en beschuldigen Trump ervan dat hij Israël bevoorrecht. De Palestijnse autoriteiten deden het plan vooraf al af als 'bedrog'. Zij willen de sinds 1967 bezette Pales tijnse gebieden terug. Dat is vol- gens hen de 'tweestatenoplossing'. De Palestijnse president Mahmoud Abbas wil dat de VS zich weer ach ter dat beginsel scharen. Abbas heeft volgens bronnen in Ramallah daarom meerdere malen geweigerd om met Amerikaanse bemiddelaars of tussenpersonen over Trumps plannen te praten. De Palestijnse beweging Hamas uit de Gazastrook heeft de plannen gisteravond ook meteen afgewezen. Trump, die zijn plan uiteenzette tijdens een bezoek van de Israëli sche premier Benjamin Netanyahu aan het Witte Huis, erkent dat hij veel heeft gedaan voor Israël. Maar hij zei dat hij ook 'heel veel voor de Palestijnen' wil doen. Volgens hem is de deal een 'historische kans' voor de Palestijnen om een eigen, onafhankelijke staat te krijgen. Volgens Trumps plan wordt de bouw van Israëlische nederzettin gen voor vier jaar bevroren. Tij dens die periode zouden beide partijen moeten onderhandelen over de de tails van de vredesovereenkomst. Het plan van vijftig pagina's doet meer concessies aan de Palestijnen dan veel deskundigen hadden ver wacht. Maar de kans lijkt klein dat de Palestijnen akkoord zullen gaan met voorstellen waar ze zich tot nu toe altijd tegen hebben verzet, zoals de acceptatie van bestaande Israëli sche nederzettingen in hun gebied. Trumps plan borduurt voort op een economisch plan voor de Wes telijke Jordaanoever en Gaza uit juni, dat de Palestijnen ook hebben verworpen. Onder de 'vredesvisie', waar Trumps schoonzoon en advi seur Jared Kushner al bijna drie jaar aan werkt, bestaat de toekomstige Palestijnse staat uit de Westelijke Jordaanoever en Gaza, met elkaar verbonden door tunnels en wegen boven de grond. Ondervuur Het vredesplan, dat Trump maan dag aankondigde, kwam op een op merkelijk moment. Trump ligt on der vuur in het impeachmentpro- ces en de Israëlische premier Ben jamin Netanyahu is officieel gedag vaard in drie corruptiezaken. Zijn verzoek om parlementaire immu niteit is gisteren afgewezen. Met dat verzoek wilde hij strafvervolging in drie corruptiezaken tegenhouden. In zijn strijd om de verkiezingen van 2 maart te winnen, heeft Netanyahu het plan geopperd om delen van de Westelijke Jordaanoe- ver te annexeren en Israëlische soe vereiniteit op te leggen aan alle ne derzettingen in het gebied. Palestijns-Israëlische vredesge- sprekken zijn in 2014 zonder enig resultaat afgebroken. De VS zouden voor Arabische of Palestijnse par tijen niet meer gelden als een eer lijk bemiddelaar. Onder Trump is het door Israël bezette deel van Sy rië door de VS als Israëlisch grond gebied erkend. Ook heeft Trumps minister Pompeo gezegd dat de Joodse kolonies in de bezette gebie den niet echt illegaal zijn. woensdag 29 januari 2020 GO Antisemitisme Trump zet 'grote stap naar vrede' De Amerikaanse president Trump heeft gisteravond in het bijzijn van de Israëlische pre mier Netanyahu een vredesplan gepresenteerd voor Israëli's en Palestijnen. Het plan, dat uitgaat van twee staten, is volgens hem 'een grote stap naar vrede'. Annemieke van Dongen Rotterdam/Washington -Donald Trump Het optimisme van Trump wordt niet door iedereen gedeeld. Deze Palestijn in Tulkarem laat weten dat 'de deal van de eeuw er niet zal komen'. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17