-We creëren meer banen a s ci i nnQ niet in de wöQ de EU onsniei u Noord-leren faliekant tegen terugkeer van harde grens 'Regering kan nu eindelijk het land gaan vormgeven' 'In Noord-Ierland is er nog altijd niets duidelijk' 12 NIEUWS DAAR GAAN ZE... Nog twee dagen, dan is het zover: brexit. Miljoenen levens raken ontregeld, aan beide kanten van de Noordzee. Deze week een serie over de gevolgen voor gewone Britten en Nederlanders. Vandaag laat correspondent Suse van Kleef vijf Britten aan het woord die ze al eens eerder sprak voor deze krant. woensdag 29 januari 2020 LEAVER edereen hier weet dat I Johnsons slogan Get I brexit done onzin is. Het is vrijdag helemaal niet gere geld. Het echte werk begint pas. In Noord-Ierland is er nog steeds niets duidelijk. Omdat de gesprekken over de toekomstige relatie nu pas beginnen, weten we nog steeds niet waar we aan toe zijn wat betreft de grens tus sen Ierland en Noord- Ierland. De meeste mensen die ik ken denken dat brexit uitdraait op een ramp. Ik merk in mijn branche nu al de gevolgen van het referendum. Er wordt min der gebouwd, minder geïn vesteerd. Er is een tekort aan werk voor aannemers en bouwvakkers. Daardoor krijg je minder betaald voor een project. Ik hoop dat dat niet te lang duurt, maar ik heb er een hard hoofd in. Johnson zegt dat er geen fysieke grens komt tussen Ierland en Noord-Ierland, dus geen douanegebouwen en grenscontroles op goede ren. Maar het is totaal ondui delijk hoe dat in de praktijk moet werken. Het Verenigd Koninkrijk wil zich niet meer houden aan veel EU- regels, dat zal hoe dan ook zorgen voor belemmeringen. Hoe kan de grens tussen Ier land en Noord-Ierland dan volledig onzichtbaar blijven? Ik woon nog geen 5 kilo meter van de grens, ik ben bijna dagelijks in Ierland. Kan ik daar nog materiaal kopen, terwijl ik dat in Noord-Ierland misschien niet mag gebruiken door andere veiligheidsregels? Als ik in Ierland een klus doe, moet ik me dan aan andere regels houden wat betreft arbeidsomstandigheden? Het is alsof we een reuzen stap terugdoen in de tijd, alleen om onze 'Britsheid' te benadrukken. In deze grensregio zal de dreiging van geweld altijd blijven, omdat er aan beide kanten extremisten zijn. De laatste keer dat ik met jou sprak, was er net een bom aanslag geweest bij de recht bank in Derry. Daarna is er een journalist doodgescho ten. Sommige mensen grij pen alles aan om geweld te gebruiken, de onzekerheid over de grenssituatie draagt daaraan bij.'' nieuwe handels mogelijk heden voor ons. Wereldwijd. Ik leid een vrij simpel leven, heb niet dagelijks te maken met de brexit. Voor lopig merk ik er ook niets van, ik doe meestal zaken met Engelse bedrijven. Wel komt een deel van mijn onderdelen van Europese partners. Daarom is het be langrijk dat er het komende jaar een handelsakkoord komt, ik zit niet te wachten op tarieven op die onderde len. Boris Johnson heeft nu elf maanden om dat akkoord te sluiten. Dat is kort, maar hij belooft dat het kan, en ik geloofhem. Ik ben gestopt met het kijken naar het nieuws 's ochtends: het ging alleen maar over brexit. Dan zette ik het aan en dan hadden ze weer voor- en tegenstanders tegenover elkaar gezet. Dan zit je middenin een ruzie, terwijl je nog niet eens koffie hebt gehad. Daar heb ik echt geen trek meer in. Het land moet nu herenigd worden. Vrijdag ga ik wel een klein feestje vieren in de pub. Waarschijnlijk krijg ik dan ruzie met een remainer. Dat zou een passend einde van de avond zijn." e afgelopen jaren is er heel veel tijd en geld verspild. Het parlement had de brexit gewoon in een jaar moeten regelen. Godzijdank is het nu eindelijk voorbij, en kan de regering beginnen met het vormgeven van ons land. Op korte termijn zullen we denk ik wel wat nega tieve consequenties onder vinden, maar dat is de prijs die we moeten betalen voor onze vrijheid. Er zijn al wel wat bedrijven weggetrokken door de brexit, daardoor zijn bijvoorbeeld in de auto industrie al veel banen ver loren gegaan. Om dat te voorkomen moet de regering zorgen dat we aantrekkelijk zijn voor bedrijven om zich te vestigen. Op de lange ter mijn zullen we profijt heb ben van de brexit. Ik zie heel veel Leavers en remainers over Gerry O'Con nor nu en zoals hij eruitzag ten tijde van Bioody Sun day. Uiterst rechts: de be volking van Londonderry moet niets hebben van een grens. PBNÊF0TOS. I GETTY IMAGES Veel Kleinere bedrij ven in het Verenigd ^^v^een y' Juni 2016: ondertekenaar van open brief van ondernemers die voor brexit pleitten. Peter McDaid (40), eigenaar bedrijf in autoreparaties Cheshire, Noordwest-Engeland Gerry O'Connor (64), consultant in bouwsector Derry, Noord-Ierland Kijk op de site bij /video Suse van Kleef vertelt in de Ochtend Show to go over de voor- en tegenstanders van brexit in het VK. In oktober 2018: angst voor een harde V"' grens tussen Ierland en Noord-Ierland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12