Veel wanbetalers in retailsector II Europese Commissie wil af van de 1 en 2 eurocenten 10 NIEUWS Oudpapier is kostenpost Het zijn zware tijden voor handelaren in oudpapier. Frits van Mierle uit Arnhem vraagt voor het eerst van zijn leven geld aan mensen die hun papier bij hem inleveren. Het doet pijn, geld vragen voor oudpapier. Oud papierhandelaar Frits van Mierle heeft er letterlijk hartzeer van. ,,Al die vrij willigers die voor een vereniging oudpapier inzamelen. Of dat oude mannetje dat altijd kwam om voor zijn opgespaarde papier nog een tien tje te vangen.'' Die tijden zijn voorbij. ,,Dat emotioneert mij'', zegt Van Mierle. Zijn opa begon in 1948 de handel in oudpapier, metaal en lompen. Van Mierle: ,,De 'vodden jood' werd hij altijd genoemd. En zo noemden ze mij en mijn broer ook op het schoolplein." Frits nam de zaak samen met zijn broer over van zijn vader. Ze richtten zich later alleen nog op oudpapier. Een gouden handel. ,,Aan het einde van de jaren 90 zaten we in Neder land aan ons plafond als het gaat om het verwerken van oudpapier. Daar speelde China op in.'' Van Mierle liet vrachtwagens met oudpapier naar de haven van Rotter dam rijden, waar een handelskantoor van het Chinese recyclingbedrijf Nine Dragons zat. ,,Er zat twee man. Ze boden op tegen een ander Chi nees bedrijf in de haven, zo kreeg ik de beste prijs voor mijn papier.'' Twintig jaar later, rond 2016, had het kantoor van Nine Dragons 85 medewerkers. China was inmid dels de grootste importeur van Euro pees oudpapier. Maar enkele jaren geleden besloot de Chinese regering dat het importeren van oudpapier en plastic afgebouwd moest worden. Het materiaal uit Europa is volgens China niet goed genoeg gescheiden en te vuil om goed te kunnen recy clen. 'Een gevaar voor de volks gezondheid', stelde het land. Nine Dragons sloot daarop het kantoor in Rotterdam. Zwaar jaar In 2019 nam China nog mondjesmaat oudpapier af, maar dit jaar gaat de kraan helemaal dicht. ,,Dit gaat een heel zwaar jaar worden'', zegt Van Mierle. ,,Mijn broer en neefjes en nichtjes werken ook in het bedrijf, zij moeten ook van de handel leven. Deze tijd is heel emotioneel en raar Mijn broer en neefjes en nichtjes moeten ook van deze handel leven voor ons. Er zijn nog steeds landen die ons oudpapier willen, zoals Maleisië, Korea en Vietnam. Maar ook zij keuren veel van het Europese papier af omdat het vervuild is, en ze bieden bovendien een lage prijs.'' Omdat China stopte met impor teren, is er een overschot in Europa. Dus zijn de prijzen historisch laag. Per ton oudpapier krijgt Van Mierle nog maar 25 euro. Daarvoor moet het bedrijf het zelf naar Rotterdam brengen. ,,De afgelopen maanden hebben we er geld moeten bijleggen. Ik heb het uit fatsoen gedaan, maar het was de laatste maand dat ik nog geld kon geven voor papier. Voortaan moeten bedrijven en organisaties betalen om hun papier bij ons kwijt te kunnen.'' OVERSCHOT Al sinds 2018 circuleert in Brussel een rapport waaruit blijkt dat steeds meer eurolan den afronden op 5 cent. Ook in België gaat dat vanaf eind dit jaar gebeuren. Contante beta lingen aan de kassa moeten daar verplicht worden afgerond, besloot de regering eind vorig jaar, toen er schaarste aan de eurocenten was ontstaan. Hollandse winkeliers ronden al sinds 2004 de aankoopbedra gen af op 5 cent. De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, vindt het volgens de Süddeutsche Zeitung tijd om in alle landen binnen de eurozone dezelfde afspraken te hanteren. De afschaffing van de muntjes leidt bovendien tot een bespa ring. Los van het feit dat de pro ductiekosten vervallen, hoeven de muntjes ook niet meer geteld en vervoerd te worden. Atradius ziet een direct verband tussen het sterk gestegen aantal wanbetalingen in de retail en een opmerkelijk groot aantal faillisse menten in die sector. Zo werden Sissy-Boy, CoolCat, Intertoys, Dungelmann Schoenen, Witte- veen Retail en Hudson's Bay alle maal failliet verklaard in 2019. Veel onbetaalde rekeningen die hier het gevolg van waren, leidden uitein- delijk tot uitzonderlijk veel scha declaims. Ook het komende jaar zijn de vooruitzichten voor de retailsector niet bijster positief, stelt Atradius. ,,De komst van Amazon naar Ne derland zal niet alleen fysieke Onbetaalde rekeningen leidden tot uitzonderlijk veel schadeclaims winkels treffen, maar zet ook de prijzen en marges van andere on line spelers onder druk'', zegt Ed win Kuhlman, hoofd acceptatie Atradius Nederland. Ook de bouwsector is nog niet uit de gevarenzone. De effecten van het beleid rond stikstof en PFAS zijn nog uiterst onzeker, be nadrukt Kuhlman. ,,Veel lopende bouwprojecten zijn gestaakt. Als een bedrijf daar naast nieuwe projecten in porte feuille heeft, waar nog altijd geen vergunningen voor zijn afgegeven, komt de liquiditeit onder druk te staan. Op den duur kan dit tot een toename van het aantal faillisse menten leiden.'' Verenigd Koninkrijk Over de grens laat met name het Verenigd Koninkrijk een toename zien van het aantal schadeclaims (meer dan 10 procent)In het VK is sprake van het hoogste aantal ach terstallige facturen (35,1 procent) in West-Europa (29,9 procent). woensdag 29 januari 2020 Wie nu nog oudpapier inlevert, moet geld betalen Berendien Tetelepta Arnhem -Frits van Mierle Oudpapierhandelaar Frits van Mierle. foto rolf hensel De inzameling van papier en karton was jaren lang een bron van inkomsten voor verenigin gen, gemeenten en bedrijven. In middels moet er geld toegelegd worden om van het oudpapier af te komen. Europa kampt met een papier overschot van 8 miljoen ton. Dat is ontstaan doordat China is gestopt met het inkopen van oudpapier uit Europa. Na bijna twintig jaar de grootste inkoper te zijn geweest van papier en plastic uit Europa heeft China vol doende eigen papier en karton om te verwerken. Ooit bracht 1000 kilo papier nog 150 euro op, nu levert diezelfde hoeveelheid amper vier tien tjes op. Daar moeten de kosten voor het ophalen nog van af. BRUSSEL Als het aan de Europese Commissie ligt, is het binnenkort einde oefening voor de muntjes van 1 en 2 eu rocent. Ook al wordt in ons land nog maar zelden met de muntjes betaald, ze bestaan nog wel. Nederlandse bedrijven hebben vorig jaar 17,1 procent meer schadeclaims ingediend dan in 2018. Volgens kredietverze keraar Atradius is sprake van 'een ruime verdubbeling'. Economieredactie Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10