O Klokkenluiders: Gevoelige informatie Inspectie J en V niet naar Kamer Barbara Visser zegt 'sorry' JOL Walcheren Henry Blok uit Oost-Souburg zit met zijn vrouw Sisi en zoontje Quintius in een appartement in de Chinese stad Wuhan. Door het coronavirus kunnen ze niet weg. Wat een fijn familie bezoek had moeten worden, loopt uit op een angstig avontuur. CtiAKi Maar daar heeft Zeeland geen boodschap aan. 'We willen een kazerne' Maar liefst zeven medewerkers van de Inspectie J en V zijn in 2017 naar de coördinator Integriteit gestapt. Ze dienden klachten in over een cultuur van 'oneigenlijke beïnvloe ding', waardoor politiek onwelge vallige conclusies uit hun onder zoeken werden geneutraliseerd of zelfs weggelaten voor partijen als de Tweede Kamer. Met name hun onlangs opge stapte baas van de inspectie, in specteur-generaal Gertjan Bos, was gevoelig voor externe druk. Dat zeggen diverse bronnen binnen en rond de inspectie tegen deze krant. Verkeerde cultuur Volgens de klokkenluidende in specteurs heerste er jarenlang een verkeerde cultuur bij de Inspectie. Sommige inspecteurs kregen klachten die op een burn-out leken. Anderen gingen bewust eerder met pensioen. Als voorbeelden van beïnvloeding noemden ze onder zoeken naar de politie, de brand weer, de toepassing van de nek klem na de dood van Mitch Henri- quez en de IND. In dat IND-onderzoek is er vol gens de inspecteurs zeer gevoelige informatie buiten het rapport ge houden. Bekend was dat op tele foons van asielzoekers martelvi deo's en kinderporno is aangetrof fen. Daar is niet in alle gevallen on derzoek naar gedaan. ,,Er zijn mo gelijk terroristen doorgevoerd naar een azc", aldus een bron bij de In spectie. ,,Dat mocht niet in het rap port verschijnen." De justitietop liet de Auditdienst Rijk (ADR) onderzoek doen naar de in 2017 gemelde misstanden. De ADR zou eerst de totstandkoming van het rapport over de brandweer zorg onderzoeken en vervolgens de andere meldingen. Tot frustratie van de melders zette toenmalig plaatsvervangend secretaris-gene raal Ronald Barendse echter het on- derzoek na de eerste fase stil. Het ADR-rapport werd ook niet naar de Tweede Kamer gestuurd. De cul tuur van beïnvloeding ging daarna volgens hen door. SP-Kamerlid Ronald van Raak is geschokt dat de crisis bij de Inspec tie J en V nu pas, via de krant, naar buiten komt. ,,Aan de top van dit ministerie is de waarheid slechts een optie. Nu blijkt opnieuw dat Aan de top van dit ministerie is de waarheid slechts een optie kritische onderzoeken zijn gemani puleerd en klokkenluiders opzij zijn gezet. Informatie die de Tweede Kamer had moeten heb ben. Ook lijkt het erop dat de Ka mer bewust niet is geïnformeerd, met goedkeuring van de minister. Dat is een politieke doodzonde." Justitie en de Inspectie J en V ontkennen dat ze verkeerd met de affaire zijn omgesprongen. De In spectie stelt dat zij de Kamer altijd juist heeft geïnformeerd. Na het eerste ADR-onderzoek is een ver betertraject gestart. Volgens justitie was verder onderzoek niet nodig: ,,De achterliggende problematiek was namelijk dezelfde." Dat de Kamer het ADR-rapport niet te zien kreeg, is volgens het mi nisterie 'om privacyredenen' ge beurd. P8 dinsdag 28 januari 2020 7°C Nieuwsmedia »P3 ZEELAND 1 'Censuur bij top justitie' Onder druk van topambtenaren heeft de Inspectie voor Justitie en Veiligheid jarenlang onder zoeksresultaten aangepast, waardoor gevoelige informatie is weggehouden voor de Tweede Kamer. Dat stellen klok kenluiders. De justitietop zette een onderzoek naar hun klach ten stop. Koen Voskuil Den Haag —Ronald van Raak, Kamerlid SP Vooral in pzc.nl het zuiden Ook voor het laatste wat zon regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1