7 Defensie moet wiet vergoeden Noodweer eist levens Brazilië Pimpelmezen doen het goed INTERVIEW EUGENIE STOLK Scholen voeren deze week twee dagen actie voor beter onderwijs. De nieuwe voorzitter van onderwijsbond AOb is somber: ,,Ik zie geen perspectief om het lerarentekort op te lossen." Vlak voor de vorige staking in no vember brak er een grote crisis uit. De toenmalige voorzitter Liesbeth Verheggen zette haar handteke ning onder een akkoord waarbij er eenmalig extra geld voor basis- en middelbare scholen kwam én schrapte de staking. Het bleek een cruciale inschattingsfout die Ver heggen haar baan kostte. Het achterblijvende bestuur draaide alles terug. Een paar dagen later werd Eugenie Stolk de nieuwe voorzitter van de grootste onderwijsbond. ,,Heel heftig vond ik het.'' ,,Nee, onze leden gaven aan dat ze twee dagen willen staken. Ik vond dat persoonlijk spannend. Doen mensen wat ze zeggen dat ze gaan doen? Bij zo'n staking ben ik de nacht ervoor altijd bang dat het re gent - want het is deels buiten - of dat er niemand komt. Nu duizen den scholen meedoen, ben ik iets rustiger. Zeker in het basisonder wijs blijkt de actiebereidheid on verminderd groot.'' ,,Die indruk heb ik ook. Een aantal schoolbesturen denkt kennelijk: tot het vol gende kabinet komt, krijgen we er toch niets meer bij dan wat al toegezegd is, dus we vinden staken on zin. Terwijl onze ach terban aangeeft: wij zitten onverminderd met een tekort, we houden het bijna niet vol. Dat signaal willen we afgeven.'' Waarop hoopt u? ,,Natuurlijk hoop je dat er per direct een hoop extra geld bij komt. Tegelijkertijd moeten we reëel zijn dat dit een onlogisch moment is. Politieke partijen zijn bezig om zich voor te bereiden op de verkiezingen. Dus als er niet r\U meteen geld toegezegd wordt, is het te hopen dat het hoog op de agenda komt." „Ik had het liefst gewild dat we samen met dit kabi net, met de minister van Onderwijs, een mooi plan voor de toekomst hadden liggen. Nu zien we geen perspectief om het leraren tekort op te lossen. Dat is in mijn ogen onwil. Ik begrijp best dat er morgen geen miljard euro is. Maar het kabinet zou best inspannin gen mogen verrichten om ook naar de lange ter mijn te kijken." „Het is een man die hart heeft voor onderwijs en toch durft hij er uiteinde lijk zijn nek niet voor uit te steken. Al zou hij alleen maar zeggen dat ook hij zou willen dat er meer in onderwijs wordt Het draagvlak voor de acties is erg belangrijk geïnvesteerd. Als de minister zich daarover uitspreekt, helpt dat. Ik vind het echt een gemiste kans. Ik had het hem best gegund om later te kunnen zeggen: dit was een kantelpunt voor het onderwijs, daarna ging het weer beter. Maar dat verschil maakt hij niet.'' ,,Een staking doen mensen niet voor de lol. Die schoolbesturen kunnen zich best profileren als een goede en aantrekkelijke werk gever. Dat kunnen zij doen door te zeggen: wij streven ernaar dat je het zo goed mogelijk krijgt als je hier werkt en we steunen de doe len van investeren in goed onder wijs.'' Intussen vertrekken nog steeds veel leraren die pas net in het vak zitten. ,,Ik kijk er met verbazing naar hoe het nu nog kan dat schoolbesturen mensen niet binnen een jaar een vast contract aanbieden. Onbegrij pelijk. Ze zeggen dat ze niet weten of ze daar straks het geld nog wel voor hebben. Zwakke of slechte schoolbesturen zitten gevangen in ouderwetse denkpatronen. Toen ik net begon als rayonbestuurder, in 2010, moest ik aan de lopende band sociale plannen maken omdat de leerlingenaantallen terugliepen. De realiteit is ook dat van de ruim duizend school besturen in het primair onderwijs er een kleine zeshonderd heel klein zijn. Die hebben vaak een niet erg professioneel personeels beleid. Daar valt nog een wereld te winnen.'' „Klopt. Maar er is ook goed perso neelsbeleid nodig om mensen aan boord te houden. Als het ergens niet lekker loopt, bijvoorbeeld om dat het niet klikt, kan zo iemand negen van de tien keer prima een baan vinden op een andere school of bij een ander bestuur. Dat ge beurt nog veel te weinig. Er wordt onvoldoende gekeken naar de competenties in een team of wat een team nodig heeft.'' Gaan scholen de volgende keer een hele week dicht? (lacht) ,,Wie weet. Ik hoop niet dat het nodig is. Eerst gaat het om deze actie. Dan gaan we met onze leden overleggen hoe we verder moeten. Het maatschappelijk draagvlak voor de acties is erg be langrijk. Dit is niet alleen een pro bleem van het onderwijs. Iedereen zou zich er druk over moeten ma ken. Staken is vervelend, maar als je kind geen goed onderwijs krijgt is dat nog veel vervelender.'' maandag 27 januari 2020 GO DEN HAAG Defensie moet blijven betalen voor de wiet die getraumatiseerde mili tairen krijgen om rustig te worden. De Veteranenom- budsman heeft de militai ren daarin gelijk gegeven. Sinds begin dit jaar is de krijgsmacht gestopt met het betalen van de vergoe ding, waarop de militairen naar de ombudsman stap ten. Zo'n vijftien veteranen met complexe trauma's krij gen sinds twee jaar door een gespecialiseerde arts cannabis voorgeschreven, vooral bij slaapproblemen. Dat lijkt te helpen. RIO DE JANEIRO Zeker dertig mensen zijn sinds donderdag in de zuidooste lijke Braziliaanse deelstaat Minas Gerais door nood weer om het leven geko men. Zeventien mensen worden nog vermist. Onge veer 3500 mensen zijn ont heemd geraakt. De dode lijke slachtoffers vielen door aardverschuivingen en het instorten van huizen door overstromingen en hevige regenval. Veel wegen zijn afgesloten, elektriciteitsmasten en bomen zijn omgewaaid. Het Braziliaanse meteoro logisch instituut regis treerde de zwaarste regen val in 24 uur in het gebied sinds de metingen 110 jaar geleden begonnen. HILVERSUM De pimpel mees en kauw maken een opmars in Nederlandse tui nen. Dat blijkt uit de Natio nale Tuinvogeltelling van afgelopen weekend. Zeker 75.000 mensen telden ge durende een half uur de vogels die neerstreken in hun tuin of op hun balkon. De tellers zagen dit jaar vooral meer pimpelmezen. Het vogeltje met het blauwe 'petje', vloog van plek vijf in 2019 de top drie binnen. Volgens de Vogel bescherming hadden de pimpelmezen een goed broedseizoen in Oost-Eu ropa en werden ze deze zomer ook al vaak gezien. 'Slob steekt nek niet uit voor onderwijs' Ellen van Gaaien Utrecht Het zijn roerige tijden bij de Alge mene Onderwijsbond (AOb). Kort daarop riep de AOb onder uw voorzitterschap voor het eerst een tweedaagse staking uit. Gaat u er met gestrekt been in? Hoewel schoolbesturen minder steun lijken te geven. FOTO PAUL RAPP ■TOEKOMST mnonzeHH EIBEKMST De strijd duurt nu al drie jaar, waar had u willen zijn? Wat vindt u van mi nister van Onderwijs Arie Slob? - Eugenie Stolk, voorzitter onderwijsbond AOb Leraren voeren al tij den actie voor betere arbeidsvoorwaarden en een lagere werkdruk. Niet alle schoolbesturen vinden staking een goed middel. Dat middel zou niet bijdragen aan een beter imago van het beroep. De beschuldigende vinger wijst vaak naar minister Slob.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7