Excuses komen rijkelijk laat Zeeuwse werkgevers: bouw snel die kazerne Scheur Mislukte overvalpoging op Jumbo in Breskens 16 ZEELAND Beeldend kunstenaar Zeus Hoenderop roept de mariniers op om net als hij hun tentje neer te zetten in Vlissingen en als 'mannen onder elkaar' het gesprek aan te gaan. MARINIERSKAZERNE KUNSTENAAR Commentaar Het is vandaag exact 75 geleden dat militairen van het Rode Leger de concentratiekampen Auschwitz-Birkenau bevrijdden van het nazi-juk. Wat de soldaten aantroffen, tart elke beschrijving. Op elkaar gestapelde lijken. De overle venden waren meer skelet dan mens. In de 'fabriek des doods' verloren per maand 150.000 mensen het leven. Zes miljoen Joden kwamen niet meer terug. Onder hen 102.000 Neder landse Joden die de oorlog niet overleefden. Gisteren bood premier Rutte voor het eerst namens de Ne derlandse regering excuses aan voor de houding van de Ne derlandse overheid ten aanzien van de Jodenvervolging. Hij deed dat op het moment dat de laatste overlevenden nog kun nen getuigen van de verschrikkingen. De excuses van de Nederlandse overheid komen rijkelijk laat. Rutte, maar ook zijn voorgangers hadden vele momenten voor het uitkiezen om verontschuldigingen aan te bieden. Waarom 75 jaar wachten? Dat Nederlandse overheidsfunctionarissen bewust of onbewust meewerkten aan de Jodenvervolging is al veel langer bekend. Waarom is het zo moeilijk excuses aan te bieden? Je geeft daarmee aan dat je fout bent geweest. Dat het anders had gemoeten. Excuses aanbieden voor de Joden vervolging getuigt van historisch besef. Het opent de deur naar verzoening, naar een hersteld vertrouwen tussen de overheid en de Joodse nabestaanden. Excuses komen altijd te laat, maar in dit geval is het beter te laat, dan helemaal nooit. Excuses aanbieden voor de Jodenvervolging getuigt van historisch besef VLISSINGEN De Zeeuws-Bra bantse afdeling van de werkgevers organisatie VNO-NCW roept het kabinet op om snel te beginnen met de bouw van de marinierska zerne in Vlissingen. De Zeeuwse ondernemers zijn uiterst ontevre den met al jaren slepende discussie rond het project. „Zowel in Zeeland als in Utrecht wordt er al jaren geanticipeerd op, en geïnvesteerd in een verhuizing waarvoor Defensie onvoldoende draagvlak weet te creëren. Zeeuwse ondernemers staan al jaren te pope len om de mariniers welkom te he ten. Het enige dat nu nog ontbreekt, zijn de mariniers zelf', aldus Neldes Hovestad, voorzitter van VNO- NCW Zeeland. De ondernemersor ganisatie wijst er op dat veel van de benodigde investeringen inmiddels al zijn gedaan. De infrastructuur is aangelegd, bedrijven zijn verplaatst, er zijn zelfs woningen onteigend. ,,De provincie Zeeland, de ge meente Vlissingen en Defensie zelf investeerden al tientallen miljoe nen in het project. Ook in Doorn heeft de gemeente inmiddels plan nen om op het terrein van de in ver- Ondernemers staan al jaren te popelen om de mariniers welkom te heten val geraakte marinierskazerne een woonwijk te realiseren. VNO- NCW Brabant Zeeland heeft het volste vertrouwen in de landelijke politiek om alsnog de gemaakte af spraken na te komen.' ALMANAK ,,Dit is toch geen gewone scheur?" ,,Het is geen scheur zo als ik gewend ben." ,,Ik vind het geen mooie scheur en hij zit ook niet in het midden." ,,Oké, ik ben klaar met deze scheur." ,,Je hebt gelijk, we laten het bij deze scheur." Ook op de redactie wierp de marinierskazerne dis- cussie op. In dit geval niet over het wel of niet komen ervan. Nee, over de opmaak van een gefingeerde scheur in een kran tenfoto. Die moest het nieuws over het afblazen van de mari nierskazerne illustreren. Voor deze scheur hoeft alleen nie mand op het matje te komen. 15-jarige jongen steelt geldkistje Mannen met messen opgepakt Schiermonnikoog Film by the Sea op eiland is een succes Hoenderop is zelf een bijna-Vlissin- ger. Binnenkort verhuist hij met zijn gezin van Tilburg naar Zeeland omdat zijn vrouw er een baan heeft gevonden. Onder aan de dijk, op de plek waar de marinierskazerne zou moeten komen, kampeert Hoende rop sinds zaterdag. ,,Dit is een open uitnodiging aan de mariniers", ver klaart hij zijn actie. Hij zag vrijdag op de tv de commotie over het al dan niet doorgaan van de verplaat sing van het Korps Mariniers van Doorn naar Vlissingen. ,,Je ziet dan politici die op elkaar aan het inhak ken zijn. En ik zag de beelden van de mensen hier in Vlissingen die zich als inwoners van een tweederangs provincie voelen afgeschilderd. Toen had ik zoiets van: 'dit kan zo toch niet'. Niet lijdzaam toekijken Hoenderop wilde niet lijdzaam toe kijken. Als kunstenaar die zich be zig houdt met sociaal-maatschap pelijke projecten, wil hij de mensen over wie het gaat met elkaar in ge sprek brengen. ,,Los van de vraag of de marinierskazerne hier nu wel of niet moet komen, laten we praten. Wat kunnen we zelf doen in plaats van lijdzaam toekijken hoe er over ons beslist wordt? Dus heb ik mijn plunjebaal en tent van zolder ge haald, wat blikken bonen en een thermosfles ingepakt en ben ik naar Vlissingen gereden." Zijn tentje staat bepaald niet beschut. De wind heeft vrij spel op het open terrein. Hoenderop vond in zijn plunjezak nog wat isolerende kleding uit zijn diensttijd. Die kan hij goed gebrui ken. ,,Ja, het is hier berekoud. Ik ben vanmorgen eerst een rondje gaan lopen om op te warmen. Maar kou is ook maar een idee. Mariniers zeg gen toch altijd 'kou is een emotie en Ja, het is hier berekoud. Ik ben vanmorgen eerst een rondje gaan lopen om op te warmen die emotie kan je uitschakelen", lacht de kunstenaar. De - nu nog - Tilburger heeft ondanks de kou vooral positieve ervaringen opge daan. Het was best even zoeken voor hem, want vindt maar eens het adres van een nog niet bestaande kazerne. „Gelukkig was er een aar dige man die me de weg wees. Men sen zijn hier veel opener, lijkt wel. En op de vroege ochtend zag ik reeën lopen. Fantastisch."Hoende- rop hoopt dat er mariniers zijn die op zijn uitnodiging zullen ingaan, hij blijft tot vanmiddag staan. ,,Kom erbij en we maken er een mooie dag van. Met een kampvuur. Als man nen onder elkaar. Niet dat geklets van de politiek, maar laten we met elkaar het gesprek aangaan." BRESKENS Een gemaskerde man heeft gisterochtend een poging ge daan om de Jumbo supermarkt aan de Burgemeester van Zuijenstraat in Breskens te beroven. Hij kon het filiaal binnenkomen via een deur die niet op slot was. Hij was uit op contant geld. Op het moment van de overval, rond 7.15 uur, was er één mede werkster in de winkel. Zij vulde op dat moment de geldautomaat bij de entree bij. De dader probeerde de medewerkster vast te pakken, maar zij rende weg. Hierna liep de man naar de geldautomaat, maar die was alweer gesloten. Vervolgens vluchtte hij. De man was volledig in het zwart gekleed en ongeveer 1.80-1.85 meter lang. Hij heeft een slank postuur en had op het moment van de overval een blauw-wit gestreepte plastic tas bij zich. De overvaller was uit op contant geld uit de geldautomaat bij de entree van de winkel De politie heeft een verder on derzoek ingesteld. Getuigen kun nen contact opnemen via 0900 8844, of anoniem via 0800-7000. maandag 27 januari 2020 SI - Neldes Hovestad, VNO-NCW Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Een 15-jarige jongen uit Middelburg is vrijdag avond aangehouden voor diefstal van een geldkistje in een horecazaak op de Markt in Middelburg. De politie kreeg om 22.35 uur de melding van een over val, maar het bleek om diefstal te gaan. Een me dewerker van de horeca zaak zag twee jongens met het geldkistje naar buiten rennen en ging er achteraan. Hij werd tij dens de achtervolging door een van de daders bedreigd met een mes. De daders splitsten zich op waarna de medewer ker ze uit het oog verloor. De politie kon even later de 15-jarige jongen aan houden op de Overlo per. De zoektocht naar de tweede dader, loopt nog. MIDDELBURG Een 20-jarige Middelbur ger en een 22-jarige man uit Vlissingen zijn vrijdag avond op de Dam in Mid delburg aangehouden. Agenten troffen naast hennep en hasj ook inbre kersspullen, drie messen en mogelijk gestolen spul len aan in de auto waarin de mannen zaten. De poli tie stuitte op de mannen tijdens hun zoektocht naar de daders van een diefstal diezelfde avond van een geldkistje in een horeca zaak aan de Markt. De po litie vermoedt geen be trokkenheid bij deze zaak. ,,Met negen uitver kochte of nagenoeg uit verkochte voorstellin gen was de eerste editie van Film by the Sea Schiermonnikoog een succes dat nu al naar meer smaakt." Dat zegt Jan Doense, die naast het Vlissingse festival Film by the Sea ook di recteur is van de variant op het waddeneiland. Er waren volgens Doense overeenkomsten met het Vlissingse festival. Zo noemt hij het dorps huis, waar het filmfesti val werd gehouden ,,een soort miniatuurversie van CineCity Vlissin gen." P24 Zeus is op Theo Giele Vlissingen - Zeus Hoenderop, kunstenaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16