,,We zijn weer op allerlei plekken geweest, maar vraag niet bij wie of waar, want alles loopt in m'n hoofd door elkaar. O ja, ik herinner me een woonwagenkamp. Ik kom al zeventien jaar in alle uithoeken van het land, hoor alle dialecten. Ik heb zo'n leuke crew, af en toe pissen we in onze broek van het lachen. Als we in een klein huisje moe ten filmen en de helft van het team zich moet verstoppen in de bezemkast en onder de tafel, bijvoorbeeld.'' De kinderen vertellen vaak heftige verhalen. In het nieuwe seizoen krijgen we een aflevering te zien met een meis je dat een taart voor haar zus maakt, die op haar 15de een baby kreeg. ,,Ja, Gwen. We hebben ook over seks ge praat, over seksuele voorlichting. Dat was niet ranzig, toch? Dat zou het snel kunnen worden, als zo'n kerel als ik met een jong meisje over dat onderwerp praat.'' ,,Hoe komt dat, denk je?'' ,,Veel melden zich aan per brief, maar som- migen worden door de redactie gevonden. Ze hebben ook niet allemaal zo'n heftig verhaal te vertellen, hè. Soms willen ze een taart maken voor iemand met wie ze een ruzie willen bijleggen of zo. Maar inder daad, er zitten verhalen bij... ik heb ook wel- eens een taart gebakken met een kind dat aan zelfmoord had gedacht. En met een meisje van wie de vader een eind aan zijn leven had gemaakt.'' „Tijdens de gesprekken voel ik vaak: o, dit en dat is een pijnpunt, dat laat ik even lig gen. Dan kom ik er later op terug, als ik voel dat het kan. Ik kan altijd wel de vragen stel len waarop de kijkers een antwoord willen. En van tevoren vraag ik: zijn er dingen waar je echt niet over wilt vertellen? Dat meisje wilde bijvoorbeeld niet dat ik zou vragen hóe haar vader zelfmoord had gepleegd.'' ,,Voor de crew kwam dat ook als een verras sing, die mensen waren stomverbaasd. Ik weet het nog niet zo lang, sinds mei 2018. Maar het gaat hartstikke goed. Het virus is undetectable, mijn T4-cellen zijn sky high." ,,Dat mijn weerstand heel hoog is. Ik wil er niet te veel over kwijt, want dan word ik weer gebeld door van die vakbladen over hiv. Ik wil alleen zeggen: mensen, leer je kinderen dat ze twee keer per jaar naar de tandarts moeten en tweemaal per jaar een soa-test moeten doen. Ik verbaas me over de geringe kennis. Ik sprak een vrouw over die uitzending met Jacky, die heel verbaasd was dat zo'n jong meisje hiv had. Ze dacht dat het een homoziekte was. Nu nog!'' ,,Nee, wel met genderkinderen. Uit de kast komen gebeurt meestal pas later. De kinde ren die ik spreek zijn tussen de 9 en 11 jaar.'' ,,Pas heel laat, toen ik 21 was. Maar ik wist het al veel eerder. Als puber was ik gek op Kunta Kinte. Ken je die niet? Say no more, say no more!" De Jong googelt wat op zijn telefoon en toont een foto van een donkere, gespierde, shirtloze man met een slaven- ketting om. ,,Dat snap je wel, toch? Hij speelde in Roots, een serie over de slavernij in Ame rika. Zijn poster hing in mijn kamertje. Nee, geintje. We woonden in Monnickendam, waar de mensen maar één homo kenden: Albert Mol. Dat was een schat, ik heb later nog een bruidstaart voor hem mogen ma ken, maar hij was voor het publiek toch die gekke homo waar je om moest lachen. Ik Je bent voorlopig uitgebakken, want ook de opnames van Taarten van Abel zitten erop. Nee, het was niet ongemakkelijk. Je komt oprecht over, geïnteresseerd, niet uit op sensatie, en zeker niet ranzig. ,,Oké.'' Hoe komen jullie aan die kinderen? Hoe praat je daarover? Soms ben je zelf ook openhartig. In het vorige seizoen maakte je een taart met Jacky, een meisje dat in Afrika werd geboren met hiv. Opeens zeg je: 'Weet je wie er ook hiv heeft? Ik'. Wat betekent dat? Heb je ook weleens uitzendingen gemaakt met kinderen die worstelen met homoseksualiteit? Wanneer kwam je zelf uit de kast? ZATERDAG 25 JANUARI 2020 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 99