Dagelijks leven EGBERT JAN Beschuiten en hoeslakens handelen op eigen gezag, Egbert Jan weet het zeker. ondersteunen we ook met 25 euro per maand.'' Kees: ,,Een klein bedrag, maar wel al veertig jaar.'' Tilly: ,,We hebben twee jaar geleden 7000 euro opgehaald met een sponsor actie. Daarmee konden we weer naar een Roma-dorp om stookhout en voed selpakketten uit te delen. En kleding. En we maakten er meteen een filmpje.'' Kees: ,,Soms lopen zieke kinderen daar bloot in de kou rond.'' Tilly: ,,We geven ook schoolspullen." Kees: ,,En we hebben een man 800 euro cash gegeven voor een operatie van zijn gehandicapte dochtertje. Je weet alleen niet of het daar ook echt voor wordt gebruikt.'' Tilly: ,,Je geeft met je hart.'' Kees: „Andere vrijwilligers waarschu wen ons dat we ons hart niet té wijd moeten openstellen. Als we daar zijn, eten we in een lokaal restaurantje. In Nederland gaan we zelden uit eten, soms via Groupon. We zorgen dat we geld op onze spaarrekening hebben, zo'n 20.000 euro.'' Tilly: ,,Van Kees z'n spaarloonregeling." Kees: ,,Om te kunnen verhuizen, als we gelijkvloers moeten gaan wonen. En we hebben een Volkswagen T-Roc gekocht, voor 35.000 euro.'' Tilly: ,,We hebben een goede auto nodig omdat onze zoon in Denemarken woont. Daar gaan we twee keer per jaar heen.'' Kees: ,,We betalen 530 euro huur, aan energie geven we 130 euro per maand uit.'' Tilly: ,,Daar krijgen we altijd van terug. We douchen kort. Boodschappen laten we bezorgen door Appie, ik sjouw niet meer vanwege de reuma. We kopen er voor zo'n 100 euro per week.'' Kees: „Inclusief een fles whisky. Een goedkope soort hoor, rond de 16 euro.'' Tilly: ,,Als Kees met pensioen gaat, moeten we zuiniger zijn.'' Kees: ,,Dan ga ik er 900 euro netto op achteruit. Tweeënhalf jaar later, als Tilly AOW krijgt, gaat zij er 500 euro op vooruit.'' Tilly: ,,In die krappere periode stoppen we niet met anderen steunen, hoor!'' Het is niet waar dat een beschuit altijd met de besmeerde kant naar beneden op de grond valt. Dat zei Godfried Bomans, schrijver en mediafenomeen, ergens in de jaren 60, geloof ik. Het is wél waar. Ik laat gemid deld één keer per week het deksel van de halvarinekuip vallen. Het pakt altijd dramatisch uit. D e wetmatigheden van het dagelijks leven. Een bout die je met schroef boor in de muur aanbrengt, valt liefst eerst op de grond. Stan daard rolt hij dan onder een kast. Kleine voorwerpen die vallen, vind ik zelden snel terug, maar er is ook een ander verschijnsel. In 1999 verplaatste ik een boeken kast. Boeken eruit, schuiven maar. Halverwege kletterde iets op de tegelvloer: dat moest de thermometer zijn die aan de zij kant was bevestigd. Ik maakte eerst het karwei af. De thermometer hing inder daad niet meer aan de kast. Maar op de grond lag niets, hoe ik ook zocht. Zeven jaar later verhuisden we en stelde ik bij het leeghalen van de kamer hoopvol een onder zoek in - geen thermometer. Voorgoed uit m'n leven verdwe nen. In m'n huwelijksjaren vervin gen we getweeën de lakens van het bed, dat ging snel. Sinds acht jaar doe ik dat alleen. Je ontwik kelt een techniek, maar vlot is anders. Dekbedpunten komen nu eenmaal niet graag in de bedoelde hoek van een overtrek terecht. Ook topmatras en hoeslaken weten van wanten. Ze hebben een korte zijde (180 centimeter) en een lange (200). Telkens als ik het hoeslaken over de korte zijde van de matras trek, blijk ik de lange kant van de hoes te pakken te hebben. Begin ik aan de lange zijde, dan (etc.). Vanaf 11 juli 2013 houd ik het bij op een vel papier dat in een lade ligt. Vandaag heb ik 289 keer de lakens verschoond. Een koperen jubileum: voor de twaalfde maal in zesenhalf jaar koos ik de pas sende zijde van het hoeslaken. Volgens kansberekening of logica kan dit allemaal niet. Beschuiten en hoeslakens hande len niet op eigen gezag, legde laatst iemand bereidwillig uit. Nou, wel. Mooi toch, het geeft kleur aan het dagelijks leven. Dat boeit altijd, elke dag. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Egbert Jan Riethof (65) is journalist. Hij heeft een dochter (27) en een zoon (25). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 25 JANUARI 2020 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 95