mistgordijn Meer sfeer een dimmer Klusvrouw Hieke Grootendorst 11 t Alter natieven als kokos olie en sojaolie zijn ook tropische producten C€ bomenkap blijft dan doorgaan omdat de vraag te groot is", zegt Wijers. De milieuorganisatie vindt niet dat de consument daarvoor de verantwoor delijkheid draagt. ,,In de helft van de producten in de supermarkt zit palmolie en bij de pomp kun palm olie tanken, dat zit in biodiesel. De oplossing moet dan ook komen van de overheid en het bedrijfsleven. Wil je als consument toch een bijdrage leveren? Kijk dan of je minder palm olie kunt gebruiken." Zijn er alternatieven? Helaas zijn er weinig goede alterna tieven voor palmolie. Zo zijn kokos olie en sojaolie net zo goed tropische producten. Vanwege hun lagere op brengst per hectare is het risico op ontbossing alleen maar groter. ,,Kies daarom liever voor lokale producten: in Europa kunnen we palmolie in veel gevallen vervangen door alterna tieven uit onze eigen regio, zoals olijf-, zonnebloem- of raapzaadolie", zegt Wijers. Raapzaadolie is niet per definitie beter: veel van die olie komt uit Australië en daarvoor worden ook vaak bomen gekapt. Eenvoudiger is het om minder bewerkte producten te eten. Verse producten bevatten geen palmolie. „Palmolie zit in pakjes, zakjes, blik en kant-en-klaarmaaltijden. Het is niet alleen beter voor het milieu om daar minder van te eten, het is ook gezon der", zegt Wijers. Milieudefensie zou graag zien dat de overheid consu menten hierbij helpt. ,,Door gezonde en milieuvriendelijke keuzes goed koper te maken en bewerkt eten te ontmoedigen." Zitten er verder geen addertjes onder het gras? Helaas wel. Bij schoonmaak- en ver zorgingsproducten is het vaak lastig te achterhalen of er palmolie in zit. Voedselfabrikanten zijn verplicht om op de ingrediëntenlijst te zetten of er palmolie - ook wel plantaardige olie (palm) of palmvet genoemd - in zit. Maar producenten van cosmetica en schoonmaakmiddelen mogen ruim tweehonderd synoniemen voor palmolie gebruiken, zoals 'disodium laureth' en 'isopropyl titanium'. Op palmolie.info staat een lijst met alle alternatieve benamingen. ,,De meeste mensen kiezen altijd dezelfde shampoo. Steek er één keer tijd in om te zoeken naar een palm- olievrij alternatief en je wast voort aan palmolievrij je haren", tipt Wijers. Doe dat dan ook 'even' voor je douchegel, lippenstift, deodorant, bodylotion, handcrème, tandpasta, zonnebrandcrème, allesreiniger, wc- reiniger, schuurmiddel, mascara, en alle andere schoonmaak- en verzor gingsproducten die je in huis hebt. Wellicht wat minder moeite: stuur een mailtje aan de producent dat hij eens wat minder palmolie moet ge bruiken. Bereik Lumen/watt Lichttype Transformator A Letters KOKEN ©eten Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: wat je moet weten over dimmers. GO ZATERDAG 25 JANUARI 2020 wel minderen A Palmvruchten waaruit de olie wordt gewonnen. FOTO SHUTTERSTOCK VOLGENDE WEEK: hoe gezond is palmolie? Sinds de gloeilamp in 2012 is af geschaft, krijg ik mijn verlichting met moeite gezellig. Ik vind zelfs 'warm wit licht' te fel, te wit en te koud. Het is of te donker, of te licht in huis. Werklicht is geen probleem, maar de enige moge lijkheid die ik zie voor meer sfeer in huis zijn dimmers. In dit nieuwe decennium moet ik accepteren dat de gloeilamp er niet meer is en eens wennen aan lumen, een maat voor de hoeveelheid licht die een lamp geeft. Een verkeerde combinatie lichttype en dimmer geeft gebrom, gezoem en flikkerend licht. Een universele oplossing bestaat niet. Het is een kwestie van je huis werk doen en veel vragen stel len aan de verkoper. Geen paniek, met de volgende tips en tricks creëer je thuis meer sfeer. Mijn hanglamp heeft zeven chromen bollen. Per bol is het maximum 15 watt. Het totaal is 105 watt: zeven bollen maal 15 watt. Een dimmer heeft een minimaal en een maximaal bereik waar je binnen moet blijven om brommen en knipperen te voorkomen. In dit voorbeeld moet je dus tussen 15 en 105 watt zitten. Hoe zit dat nu met lumen? Mijn lamp heeft namelijk 'lumen' en mijn dimmer 'watt'. Watt is een uitdrukking van elek trisch vermogen, niet van licht. Lumen is een maat voor de totale hoeveelheid licht die een lamp uitstraalt. Gelukkig staat de hoeveelheid watt ook nog op de verpakking. Voor elk lichttype bestaat een andere dimmer: halogeen, led of spaarlamp. Maak een keuze en blijf daarbij, want een led-dimmer werkt niet met halo geenlampen en andersom. Gebruik je led, let er dan op dat de ingedraaide lamp ook dimbaar is. De meeste spaar lampen zijn dat niet. Een transformator zet netspanning om naar een lagere wisselspanning en wordt veel gebruikt voor halogeenspot- jes. Transformatoren brommen, kies voor iets anders als je daar niet tegen kunt. Staat er op jouw transformator een L (spoel) of C (elektronisch) als symbool? Voor beide is een andere dimmer nodig. IONLED ID200 LED-dimmer 230-50 Hz Op elke dimmer staat het bereik en een letter die staat voor welk lichttype deze dimt. R is geschikt voor 230 volt halo geen, C voor 230 volt halogeen, 12 volt halogeen (elektronische trafo's), dimbare ledlampen en dimbare spaarlampen. L is voor 230 volt halogeen (spoelentrafo's). ILLUSTRATIES TJITSKE SLUIS De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 83