'Patiënt toch niet in Nederland' 7 CORONAVIRUS WUHAN China wil in de stad Wuhan binnen tien dagen een nieuw ziekenhuis bouwen vanwege het besmettelijke coronavirus. Anders dan bij het Sars- virus in 2003 lijkt de Chinese overheid dit keer open kaart te spelen. In Wuhan, een Chinese stad met elf miljoen inwoners - bijna der tien keer Amsterdam - en een van de belangrijkste hubs in het natio nale luchtverkeer, hebben de auto riteiten verregaande maatregelen genomen tegen de uitbraak van het coronavirus. Alle bioscopen, tempels en andere openbare ge bouwen zijn gesloten. Met tiental len graafmachines en andere werktuigen is gestart met de bouw van een noodziekenhuis, dat al op 3 februari moet functioneren. Het nieuwe ziekenhuis gaat plek bie den aan zo'n duizend patiënten. Volgens Joseph Kwan, een speci alist in het controleren van be smettelijke ziekten van de Techni sche Universiteit van Hongkong, zet de Chinese overheid deze keer snel stappen in de goede richting. China heeft kennelijk lessen ge trokken uit de uitbraak van het Sars-virus in 2003. In heel het land kwamen toen zo'n 350 mensen om het leven door het virus, dat ge- linkt is aan het coronavirus. Destijds was er veel kritiek op de Chinese autoriteiten, omdat ze lange tijd ontkenden of bagatelli- seerden wat er speelde. Nu worden alle registers opengetrokken. ,,Al- leen in China kan dat op zo'n enorme schaal", zegt Kwan. ,,Het is verbazingwekkend, maar China doet de dingen anders dan de rest van de wereld. Puur bekeken van uit de volksgezondheid, zijn dit de goede stappen.'' Huisarrest Waarnemers merken op dat het feitelijk opleggen van huisarrest aan in totaal 33 miljoen burgers al leen mogelijk is door de verre- Ruim 800 infecties coronavirus in China gaande staatscontrole in China. Ontelbare informanten en ca mera's houden er alles en iedereen in de gaten. De schrik zit erin. Het aantal mensen dat in China is overleden aan de gevolgen van het coronavi rus, is opgelopen van 18 naar 25. Het aantal patiënten bij wie het vi rus is vastgesteld, is gestegen naar 830, meldden Chinese staatsmedia gisteren prominent. Een paar da gen eerder werd het bestaan van het coronavirus nog bijna ontkend. Op 20 januari meldde de Hubei Ri- 1-5 >6-20 >21-100 >100+ bao, de provinciekrant van Hubei die onder controle staat van de Chinese Communistische Partij, nog verhullend dat de stad Wuhan een 'campagne was begonnen voor patriottische hygiëne'. Maar dezelfde dag sloeg presi dent Xi Jinping in eigen persoon groot alarm. Hij riep iedereen op 'een grote mate van verantwoorde lijkheid aan de dag te leggen ten opzichte van de gezondheid van de massa, de noodzakelijke maatrege len te nemen voor preventie en al les in het werk te stellen om de epi demie te overwinnen'. Rijen Lange rijen wachtenden waren gisterochtend te zien bij de medi sche centra van het Chinese Wu han. Volgens berichten in de lokale media klaagden bezorgde burgers in de rij dat ze met een kluitje in het riet worden gestuurd. The New York Times laat ene Xiao Shibing vertellen dat hij al vijftien dagen koorts had plus andere ver schijnselen die aan het coronavirus deden denken. Hij meldde zich ongerust in het lokale ziekenhuis, maar werd naar huis gestuurd met de mededeling dat er geen test voor het virus was. Hij kreeg te horen dat hij een andere infectie moest hebben. Zijn familieleden probe ren hem nu in een ander zieken huis te laten testen, maar volgens zijn vrouw worden ze van het kastje naar de muur gestuurd. De drie ontdekte gevallen van co rona in Frankrijk werden gisteren bekendgemaakt door de Franse minister van Volksgezondheid, Agnès Buzyn. Zij sluit niet uit dat inmiddels meer mensen in haar land besmet zijn geraakt. Twee patiënten worden behandeld in het academisch ziekenhuis in Bordeaux, de andere patiënt ligt in een ziekenhuis in Parijs. Ook in andere landen buiten China zijn gevallen van besmet ting opgedoken, zoals in de Ver enigde Staten, Japan, Vietnam en Thailand. Advies Het RIVM brengt maandag een advies uit aan het ministerie van Volksgezondheid. Minister Bruins bepaalt daarna of er in ons land extra maatregelen nodig zijn. Gis teren werd nog speciaal overleg gevoerd met het RIVM, wat ge bruikelijk is bij een nieuw virus. zaterdag 25 januari 2020 GO A Tientallen graafma chines egaliseren het terrein in Wuhan waar over nog geen twee weken een ziekenhuis moet staan. foto afp 'China doet dingen anders dan de rest van de wereld' Bob van Huët Rotterdam/Hongkong Peking Wuhan Meer dan 500 gevallen in provincie Hubei 250120 BRON: BBC, CHINA NAT. HEALTH COMM. Een Fransman van Chinese af komst bij wie besmetting met het coronavirus is vastgesteld, is toch niet in Nederland ge weest. Een medische hulpdienst in Bordeaux en Franse media hadden gisteravond ten on rechte gemeld dat de patiënt via ons land was gereisd. Volgens gezondheidsinstituut RIVM is gebleken dat de Frans man een rechtstreekse vlucht van China naar Parijs heeft geno men en daar is overgestapt op een vlucht naar Bordeaux.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7