voor U getest Verwarmende kleding tik Sokken, hand schoenen en andere kledingstukken die zijn voorzien van slimme snufles beloven je in de winter warm te houden. Werkt dat? 5 1 aar pinguïns en wal russen het zelfs in vrieskou volhouden, zijn wij mensen al ten dode opgeschreven voordat het kwik onder het nulpunt is gezakt. ,,De mens is een tropische diersoort'', zegt Hein Daanen, als hoogleraar thermofysiologie aan de VU gespecialiseerd in het effect van kou op lijf en leden. ,,In de hitte pro beert je lichaam met fysiologische reacties, zoals zweten, de tempera tuur op peil te houden. Tegen de kou zijn we minder goed bestand.'' Natuurlijk geeft je lichaam niet zomaar op, nuanceert hij. Om warm te blijven vernauwen je bloedvaten, beginnen je spieren te bi-bi-bibbe ren en gaan we klappertanden. Wan neer dat geen soelaas biedt, wordt de doorbloeding van je ledematen te ruggeschroefd in een (wanhoops)- poging om vitale organen warm te houden. Dat we al sinds mensenheu genis in kouder weer overleven komt volgens Heinen dan ook vooral door dat we ons gedrag en onze kleding op de kou aanpassen. Stroomdraden De hoogleraar ziet een steeds grotere rol voor slimme kleding. Hij schetst een toekomst waarin sensoren in je trui of broek je omgevings- en lichaamstemperatuur monitoren en dat kledingstuk zelf voor extra ver warming of verkoeling zorgen. Wie weet kan de thermostaat op kantoor zelfs uitblijven omdat werknemers er dankzij smartwear warmpjes bij lo pen. Zover is het nog niet, maar fabri kanten hebben wel al verwarmende kledingstukken. Daanen testte op verzoek een jas, handschoenen, sok ken en een kussen. Bij alle is onder de stof een oplaadbare batterij verstopt die stroom door een aantal draden jaagt en zo warmte genereert. De producten werden vergeleken in de praktijk - tijdens een skivakantie in Zwitserland - en in het VU-lab. Op de warmtecamera is duidelijk te zien dat alle producten warmte uitstralen. Wel zijn er verschillen. In de handschoenen van ANWB (€119) zit de warmtebron op de rug van de hand. Nadat je de aan-knop hebt in gedrukt, warmen ook de draden in de vingers duidelijk op, al komt de duim er wat bekaaid van af. De sok ken van Alpenheat (€189,95) verto nen een relatief hete zone op precies de gewenste plek: de tenen. ,,Ze ko men bovendien met een kek afstand- bedieninkje, waarmee je de tempera tuur op drie standen kunt instellen'', /.egt Daanen. „Alleen hield de batterij het geen uren vol." üok het kussen van Stoov (€89,95) wordt lekker warm, al moet je door het grote oppervlak even geduld heb ben voordat het zover is. Bij de jas van AGU (€169,99) gaat dit een stuk sneller. Ook hier is de locatie van de stroomdraden een schot in de roos; de warmtecamera toont dat voorna melijk de borstkas opwarmt. ,,Omdat je romp van nature langer warm blijft dan je armen zijn de warmte-ele- menten juist daar het meest effec tief'', legt Daanen uit. Ook de strakke pasvorm wordt geprezen. Een zich zelf verwarmende slobbertrui zou totaal geen zoden aan de dijk zetten. Al met al is de koudekenner te spreken over de testwaar. ,,De pro ducten verhogen stuk voor stuk het comfort tijdens een koude wandeling of skitocht.'' Toch tempert hij de ver wachtingen. Hoewel USB-stekkers en batterijen beter worden, levert de huidige hardware nog een vrij teleur stellend vermogen. Enig onderzoek in het laboratorium leert dat de sok ken enkel in staat zijn tot een vermo gen van maximaal 2,29 Watt. De handschoenen zijn met 7,82 Watt iets krachtiger, gevolgd door het kussen (10,62 Watt) en het vest (13,35 Watt). Kacheltje Het zijn getallen die verbleken bij de power van je innerlijke kacheltje, legt Daanen uit. Ter vergelijking: tijdens een rustige wandelsessie produceert je lichaam bijna 300 Watt. In hard looppas loopt dat vermogen op tot (ver) boven de 520 Watt. ,,Je voelt tij dens het gebruik dat deze producten warmte uitstralen. Maar als je het echt warm wilt krijgen, kun je veel beter gaan bewegen.'' WARM ZONDER STEKKERS GO ZATERDAG 25 JANUARI 2020 Even je sokken opladen MATTHIJS MEEUWSEN Hein Daanen denkt dat we in de toekomst vaker verwarmende kleding dragen. FOTO JEAN PIERRE JANS Verwarmd kussen van Stoov €89,95 Cookey hand warmer €39,95 Noorse militairen liepen decennia terug al rond met kacheltjes rond hun middel. Daarin konden ze een koolstofstokje aanste ken voor wat warmte. Deze koolstaafjes zijn nog ver krijgbaar. Ook zijn er zak jes die warm worden nadat je ze openscheurt doordat een chemische reactie plaatsvindt (Only Hot), of waar je een schijfje moet indrukken (Heat in a click). Voor kinderen zijn er knuf fels (Warmies) die je in de magnetron moet opwar men, zoals kersenpitkus sens. „Maar voor grotere kledingstukken leent de magnetron zich niet'', stelt Daanen vast. ,,Je kunt moeilijk een hele jas in de magnetron proppen.'' De Cookey is een hand warmer en powerbank in één, in te stellen op drie warmtestanden. Koolstaafjes €12,99 Only Hot €7,95 Heat in a click €9,30 Warmies €19,99 Skisokken (Alphenheat) Voor warme tenen en met afstandsbe diening. Handschoenen (ANWB). Warme t vingers en hand, met aan-uitknop. Sportjack (AGU). Verwarmde borstkas, juist daar is het effectief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 77