Werkkampen van de Nederlandse staat werden uiteindelijk 1 Als de bevrijding van Auschwitz maandag wordt herdacht, zullen de vele Joodse werkkampen niet in de schijn werpers staan. Ze dienden als voorportaal van Westerbork en de vernietigingskampen. ,,Het was geniaal bedacht. Ik mag dat zeggen als Jood'', aldus onderzoeker Lion Tokkie. 20 'Alles werd in één pan gekookt en die drab moesten wij eten' NIEK MEGENS e Rijkswerk kampen, later Joodse werk kampen, zijn niet door de Duitsers ge bouwd. Het was de Nederlandse staat die in de jaren dertig besloot om de werk lozen in het kader van de werk verschaffing onder te brengen in barakken. Deze mannen gingen woeste gronden ontginnen, groe ven mee aan het Twentekanaal of zetten zich in voor de Zuiderzee werken. De kampen verrezen vooral in Noord- en Oost-Neder land, waar de werklozen, voorna melijk uit het Westen, werden ondergebracht, zodat ze niet elke dag heen en weer hoefden. Minstens vijftig hebben er be staan, de meesten gelegen in verre oorden in Noord- en Oost-Neder land, tussen hei en bos. Waarom zijn ze zo snel in de vergetelheid geraakt? Onderzoeker Lion Tok kie (71): ,,Stel je een nieuwbouw wijk voor, in aanbouw. Daar staat dan zo'n tijdelijke schaftkeet. Denk jij dat zoiets lang in het ge heugen van de bewoners blijft hangen? Nee. Zo is het ook met die kampen. Ze waren semiper manent, de Joodse mannen heb ben er nog geen jaar gezeten.'' „Binnen een maand werden ze opgeleverd'', zegt Tokkie die al zijn uren stopt in het schrijven van een beoogd standaardwerk over de Joodse werkkampen. Het gros van de kampen is gebouwd in een taps toelopende V-vorm met twee rijen barakken. Aan de uiteinden van de V had je de kan- tine en aan de andere zijde van de ingang stond de beheerderswo ning met gaarkeuken. ,,De toilet groep, de poepdoos, vond je aan de overkant waar de barakken bij elkaar kwamen'', legt Tokkie uit. ,,De kampen zijn gebouwd op 98 man.'' Massamoordfabriek De kampen deden in de beginja ren van de oorlog nog dienst als tijdelijk onderkomen voor werk lozen. Joden en niet-Joden zaten er gewoon door elkaar. Gedu rende de bezetting raken steeds meer joodse Nederlanders werk loos, als gevolg van de Duitse re pressie. Zo mochten Joden geen ambtenaar meer zijn. ,,De Duit sers kwamen hier met de bedoe ling om Nederland judenrein te maken'', zegt Tokkie. ,,Maar van vernietiging was in 1940 nog geen sprake. Dat kwam later.'' Tokkie verwijst naar de be ruchte Wannseeconferentie in Berlijn, januari 1942, waar top nazi's en hoge ambtenaren bijeen kwamen om te spreken over een 'definitieve oplossing' voor het 'Jodenvraagstuk'. Hier besloten zij tot vernietiging door vergassing, waarna onder meer Auschwitz op gang kwam als massamoord- fabriek. In Nederland had de hoogste nazibaas Arthur Seyss- Inquart op 10 oktober 1941 al ver ordonneerd dat er aparte kampen moesten komen voor werkloze Jo den. Dat hiervoor al een complete infrastructuur door de Neder landse staat was aangelegd, kwam mooi van pas. Tokkie gelooft niet dat dit op toeval berust. Hij heeft aanwijzin gen dat de Duitsers hier al voor de inval van mei 1940 via spionnen weet van hadden. Door de strenge winter van 1941-1942 kwamen de onver warmde kampen leeg te staan. Al vroeg in het nieuwe jaar moesten de Amsterdamse Joodse mannen zich melden voor een keuring bij de hoofdstedelijke arbeidsbu reaus. De Duitsers zetten de Joodse Raad onder druk om 1400 mannen tussen de 18 en 45 jaar te leveren. Hoewel de raad niet openlijk meewerkte, riepen de voormannen Asscher en Cohen op om toch maar gehoor te geven aan de maatregel. Via de hoofdste delijke arbeidsbureaus verzamel den zich op 10 januari uiteindelijk de eerste negenhonderd mannen op het Centraal Station. Bij lange na niet het quotum van 1400, maar toch een aanzienlijke groep. ,,Het was in de tijd vrij normaal om als werkloze verplicht arbeid te verrichten'', zegt Tokkie. ,,Dat gebeurde al eeuwen zo. Wie van de bedeling leefde, moest arbeid verrichten. Die mensen hadden begin 1942 nog echt niet het idee dat ze doodgingen als ze naar het oosten vertrokken. Die angst kwam later dat jaar pas, toen ze hoorden dat huizen van vertrok ken Joodse families werden leeg gehaald.'' Kampsfeer Na de eerste lichting uit Amster dam zouden in de maanden ZATERDAG 25 JANUARI 2020 GO Vergeten hoofdstuk uit Op een luchtfoto van kamp Schaars- hoek in Heino is de oorspronkelijke vorm van het kamp goed te zien. FOTO'S HERINNERINGSCEN TRUM KAMP WESTERBORK n'iXWtCKKAMP jt V£Cnj De toegangspoort van Rijkswerkkamp De Vecht in Dalfsen. Joodse mannen van werkkamp De Vecht poseren voor de fotograaf. JWLFSt'N Me/ lg-,'i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 68