door Europees recht' Ik heb geleefd 'Deze ziekte houdt me 24 uur per dag bezig. Het is hard werken, maar ik lééf' i 19 SêM 'Het recht is geen wetenschap, hè. Maar onze oordelen moeten wel coherent zijn' laat me maar. tieintdetotekomst> bel als er iets afwijkingen in innert zich dat het wereldje van experts in die tijd niet groter was dan een man of twaalf. Nu ziet hij op congressen in Nederland hon derden mensen. Verder nog op zijn cv: een periode bij de juridi sche dienst van de Europese Commissie en heel wat jaren als advocaat bij de Brusselse balie. ,,Toen heb ik België goed leren kennen." En nu dus in Luxemburg. „Ei genlijk puur toeval." Hij was hier in 2009 voor de viering van de 20ste verjaardag van het Gerecht, toen een van de rechters, zijn oud-docent Timmermans, hem toevertrouwde dat hij weg ging. Of het niks voor hem was. ,,Ik kan me nog herinneren dat ik hele maal rood werd", lacht hij. Het was inderdaad iets voor hem. Eerst als rechter, toen als vice- president, en sinds 27 september vorig jaar geeft hij leiding aan de 54 rechters van het Gerecht (twee uit elke lidstaat van de EU). Van der Woude kan in theore tische termen uitstekend uitleg gen wat de bevoegdheden van het Gerecht precies zijn. Maar voorbeelden zeggen veel meer. Zo was er de zaak van de Cannabis Store. Dat Itali aanse bedrijf wilde zijn hondensnoepjes en koffie (inderdaad ge maakt met canna bis) aan de man brengen via een logo met daarop een groen hen nepblad en de tekst 'Cannabis Store Amster dam'. Het Bureau voor Intellectuele Eigendom in de Europese Unie (EU- PIO) zei 'nee,' en het Gerecht uiteindelijk ook. De argeloze klant zou op het verkeerde been gezet worden, zo was de redenering. Want je kunt er én geen cannabis kopen én het heeft niks te maken met Amsterdam (alle winkels zijn in Ita lië). Er komen ook zaken voorbij over de geografi sche oorsprong van pro ducten: mag je kaas 'halloumikaas' noe men, ook als het geen originele halloumi kaas is? Ofmagjede naam 'darjeeling' ook voor iets anders gebruiken dan thee, bijvoorbeeld voor je damesondergoed- lijn? Ja, dat mag, oordeelde het Ge recht in het laatste geval. Niemand zou door de naam gaan denken dat de lin gerie van het Franse merk oorspronkelijk uit India komt. „Je kunt er om lachen", zegt Van der Woude, „maar het gaat hier wel om enorme financiële belan gen." W M En er zijn natuurlijk de traditio nele mededingingszaken. ,,Dat zijn er minder, maar ze zijn wel groter." Sprekend voorbeeld is de miljardenboete die Google kreeg opgelegd door de Europese Com missie wegens oneerlijke concur rentie met besturingssysteem An droid. Google moest de 4,3 miljard meteen betalen, maar ging in be roep bij het Gerecht. Dat heeft de zaak nu in behandeling. Ook tikte het Gerecht de Euro pese Commissie op de vingers toen die Nederland verplichtte om 25,7 miljoen euro aan 'belasting voordeel' terug te vorderen van Starbucks. Het betrof hier geen ongeoorloofde staatssteun, oor deelde de rechter in Luxemburg. Of zaken rond de rechtsbescher ming van ambtenaren (,,Dijt steeds meer uit"), restrictieve maatrege len ten opzichte van landen (,,Als de Koerdische PKK niet blij is dat Brussel zijn tegoeden heeft bevro ren, dan komen ze bij ons") en Eu ropese Landbouwfondsen (,,Als er iets is misgegaan bij uitbetaling aan boeren"). Van der Woude, door collega's omschreven als 'slim juridisch denker' en de 'perfecte persoon voor deze functie', is op zijn plek hier; als jurist, maar ook als Neder lander. ,,Het is goed om het Neder landse geluid hier te laten horen. Waarom? Eh, laat ik zeggen dat ons zorgvuldigheidsbeginsel niet overal even belangrijk wordt ge vonden." Met andere woorden: Nederlanders houden zich door gaans keurig aan de regels bij het nemen van besluiten. ,,En mijn stijl is wat minder formeel. Als ik wat heb, duw ik gewoon een deur open." Als president is hij de spin in het web. ,,We krijgen hier zo'n dui zend zaken per jaar. Of dat veel is? Ach, de ene zaak is de andere niet. Ik moet vooral kijken of de werk last goed verdeeld is. Sinds 2016, toen het aantal rechters verdub beld werd, zitten we wat dat be treft beter in ons vel.'' Hij houdt in de gaten of ieder een zijn werk goed doet, binnen een redelijke termijn een zaak af rondt en of de uitspraken van de rechters niet te veel van elkaar ver schillen. ,,Het recht is geen weten schap, hè. Maar onze oordelen moeten wel coherent zijn." En natuurlijk doet hij zelf ook nog kortgedingen. Bijvoorbeeld van die man zonder been. De Al banees ving bot bij de Commissie en nu ligt de zaak op het bureau van Van der Woude. Zijn ogen glinsteren. Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. arriët Hofstede (46) is een zegen voor de pakketbezorgers in haar nieuwe wijk: ze is bijna altijd thuis. Onvermoeibaar neemt ze pakjes voor haar buren in ont vangst. Vier maanden woont ze nu met haar man in dit lichte appartement in Dordrecht. ,,Het mist nog een beetje een ziel", zegt ze als ze me binnenlaat. ,,De ziel die ontstaat als je ergens langer woont." Komt vanzelf. Voor nu is ze vooral ontzet tend blij dat ze het gered heeft, de verhuizing. ,,Met oud en nieuw was ik heel emotioneel. Toch maar mooi weer een nieuw jaar gehaald, en een nieuw huis!" Ze hoort het de arts nog zeggen, een paar jaar geleden: als de medicijnen niet aanslaan, geven we u nog een half jaar. Dan weet je toch niet wat je overkomt? Harriët was 42, werkte als creditmanager bij advocatenbureau Loyens Loeff in Rot terdam, reisde op hoge pumps door binnen- en buitenland. Maar toen werd ze opeens doodmoe, kwam kilo's aan. Het duurde veel te lang tot de diagnose van de progressieve longziekte pulmonale hypertensie (PH) volgde, ze was er toen al zo slecht aan toe dat ze meteen twee maanden in het ziekenhuis moest blijven. ,,Ik moest eerst worden ont waterd, uitgewrongen. Mijn lichaam had al maar vocht vastgehouden." Bij PH ontstaat te veel druk op longen en hart, de ziekte vreet energie. Uiteindelijk gaat de patiënt eraan dood. Harriët kreeg medicij nen en een infuus. Ze trekt de kraag van haar trui iets omlaag, zodat we kunnen kijken naar een slang die met doorzichtige pleisters op haar huid vastgeplakt zit. ,,Het is een vaat- verwijder die rechtstreeks naar mijn hart gaat", zegt ze. Aan haar schouder bungelt een tasje met daarin een medicijnencassette die ze om de 24 uur moet vervangen. De genees middelen zijn slechts acht dagen houdbaar en dienen in de koelkast bewaard te worden. Als de pomp begint te piepen vanwege een verstopping, moet ze 112 bellen zodat ambu lancebroeders - binnen een half uur - een omleiding kunnen aanleggen. „Deze ziekte houdt me 24 uur per dag be zig. Het is hard werken: je moet constant alert zijn op die pomp, jezelf in acht nemen.Al les draait om mijn lichaam. Ik moet echt uit kijken dat ik geen egocentrisch mens word." De eerste weken na de ziekenhuisopname kon ze alleen maar huilen. Om de patiënt die ze was geworden, om wat haar was overko- men. Het was een rouwproces, zegt ze. Het duurde lang voor tot haar doordrong dat ze nooit meer aan het werk - 'mijn lifeline!' - zou komen. Pas na anderhalf jaar ging ze uit dienst. ,,In de zomer van 2017 werd ik defini tief afgekeurd. Mentaal gaf dat rust." Er was ook genoeg te vieren: de medicijnen sloegen aan en Harriët lééfde nog. Haar da gen werden langzamer, zoals bij pensio- nado's. Nooit meer files, nooit meer achter lijk vroeg opstaan. ,,Ik hoefde nog maar één ding: me aan de spelregels van mijn ziekte houden. Mijn leven had een paar keer aan een zijden draadje gehangen, daarna zag ik scherper waar het echt om draait. Vroeger werd ik gelukkig van mijn nieuwe LaDress- jurkje, nu ben ik blij als ik goed geslapen heb." De kunst is een balans te vinden tussen le ven en overleven, zegt ze. Tel maar even mee: vorig jaar kwam ze 31 keer in het Erasmuszie- kenhuis. De dag voor zo'n afspraak moet ze zich koest houden, anders is ze te moe. Meestal ging het om tests en onderzoeken. Omdat Harriët op de wachtlijst staat voor Soms denk Ik: een longtransplanta- wordt ze streng in de Ik trek wel gaten gehouden. Be halve PH heeft ze nog aan de een aantal zorgwek- bloed en vaten. Voor niet goed is' een uitslag zit ze tel kens een paar dagen in spanning. ,,Ik heb last van die druk. Mijn stemming wordt er niet beter op. Al die dagen dat ik onderdeel ben van de medische wetenschap, kan ik ook andere, leuke dingen doen. Ik leef nü." Het is het dilemma van een academisch ziekenhuis. Slimme dokters kunnen alles meten, maar wil de patiënt ook alles weten? Ze is dankbaar hoor, maar toch wil ze bin nenkort met haar artsen om de tafel. ,,Soms denk ik: lddt me. Ik trek wel aan de bel als er iets niet goed is." Niemand weet hoe lang Harriët Hofstede nog leeft. Over het laatste stadium denkt ze niet na. Een rolstoel, zuurstofflessen. Ze maakt een wegwerpgebaar. ,,Dan denk ik lie ver aan Parijs. Mijn man en ik willen er dit jaar weer eens heen, voor het eerst sinds ik ziek ben. Naar een hotel met een koelkast waarin we de medicijnen kunnen bewaren." Lachend: ,,Voor mij een wereldreis." GO ZATERDAG 25 JANUARI 2020 - FOTO KOEN VERHEIJDEN S7 Wilt u ook uw verhaal vertellen in deze rubriek? annemarie@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 67