'Alles wat je doet, eet, ziet, hoort en aanraakt, wordt beïnvloed 18 Marc van der Woude is sinds kort president van het Gerecht van de Europese Unie. De van oorsprong Friese rechtenstudent werd een invloedrijke Nederlander die met passie vertelt over zijn vak. i De president van het Gerecht kan er sma kelijk over vertellen, over de man zonder been en het pakje si garetten. Over hoe deze brave bur ger uit Albanië zich rot schrok toen hij een foto van zijn eenbe- nige onderlijf terugvond als ake lige waarschuwing: 'Roken ver stopt uw aderen'. Maar a) hij had hier helemaal geen toestemming voor gegeven en b) hij rookte niet eens! Nu is de man - hij verloor zijn been na een jachtongeval - boos op de Europese Commissie, die verantwoordelijk is voor de campagne. De pointe van deze anekdote: dit is waar het Gerecht van de Euro pese Unie zich óók mee bezig houdt. Het is heus niet alleen Google en Starbucks, en de vele, vele miljarden die daarbij op het spel staan. De nieuwe president, Marc van der Woude (59) zit in zijn beschei den werkkamer op de tweede ver dieping van het Europese Hof van Justitie. Als hij naar buiten kijkt, ziet hij de straten en gebouwen van Kirchberg, het plateau hoog boven de oude stad van Luxem burg. Zo'n dertig jaar geleden zette je hier je fiets tegen de muur (niet op slot!), en wandelde je naar bin nen. Op het gras stonden schapen. Je ziet hem denken: 'Dat was een mooie tijd'. Nu zijn er geen scha pen meer, er staan nergens fietsen tegen de muur en het hele plateau is volgebouwd. Hier zijn we in het Hof van Justitie, daar staat de Eu ropese Investeringsbank, een eindje verder de Europese Reken kamer. Net als in Brussel en Gerecht: rechtbank van Europa Straatsburg klopt hier het hart van Europa. Er werken duizenden en duizenden mensen, die overal vandaan komen. Van der Woude is niet de meest bekende Nederlander. Zeg 'Eu ropa' en je denkt 'Frans Timmer mans', niet 'Marc van der Woude'. En waar hij precies elke dag mee bezig is, weten ook weinig men sen, laat staan wat een Europese rechter allemaal op zijn of haar bordje krijgt. Hij heeft een stan- daardantwoord op vragen met dit karakter. Als hem op een feestje wordt gevraagd wat hij doet, ver telt hij: ,,Ik controleer als rechter de rechtmatigheid van het gedrag van de Europese instellingen." Hij snapt ook wel dat na dit zeer feitelijke antwoord niemands hart sneller gaat kloppen. Het is niet anders, zegt hij: ,,Wij werken nu eenmaal in Brusselse sferen." Maar als hij op een ander moment in het gesprek probeert uit te leggen waarom nu juist dit, waarom hier en waarom hij, dan wordt het iets duidelijker. ,,Alles wat je doet, eet, ziet, hoort en aanraakt, wordt beïnvloed door het Europese recht. En het wordt alleen nog maar meer." Vraag hem naar zijn liefde voor Europa en hij neemt je jaren mee terug in de tijd. Hij vertelt hoe hij tijdens zijn studie werd meege voerd door juridische grootheden als André Donner (de vader van Piet Hein, voormalig minister van Justitie) en Christiaan Timmer mans. Hij had toen al besloten dat hij geen leraar wilden worden, zo als zijn vader graag wilde, en zelfs geen historicus (zijn eerste keus), maar de lokroep van het recht wilde volgen. ,,Zij leerden me naar de Europese Unie te kijken als naar een vredesmachine die conflicten heeft omgezet in economische re laties, die vervolgens beheerd wor den door het recht. Van de loop graven naar de rechtbank, ja." Grote doses Hij studeerde in Groningen, daarna aan het Europacollege in Brugge. Een eyeopener, noemt hij dat nu. ,,Daar kreeg ik het Euro pees recht in grote doses toege diend." Hij werd in 1986 docent aan de Leidse universiteit en her- ZATERDAG 25 JANUARI 2020 GO Onze man in Luxemburg MARK VAN ASSEN Dit geamputeerde been is inzet van een Europese zaak. FOTO TWITTER Het Gerecht is een van de twee onderdelen van het Hof van Jus titie van de Eu ropese Unie, vergelijkbaar met de Neder landse bestuurs rechter. Als men sen problemen hebben met be sluiten van de overheid (in dit geval dus de Eu ropese instellin gen) die hen rechtsreeks aan gaan, kunnen ze zich wenden tot het Gerecht. Dat geldt zowel voor burgers en be drijven als voor EU-ambtenaren. Wie in beroep gaat tegen een uitspraak van het Gerecht, komt te recht bij het Hof van Justitie (het andere onder deel). Dat is het hoogste rechts- orgaan van de EU, vergelijkbaar met onze Hoge Raad of Raad van State. Het Hof moet erop toezien dat de Europese wetge ving en verdra gen uniform wor den nageleefd. Marc van der Woude, president van het Ge recht van de Euro pese Unie. FOTO VALENTIN BIANCHI/ID PHO TOAGENCY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66