Het kabinet zou meer ambitie moeten tonen 'Ik woon tijdelijk bij mijn ouders' 16 Toename huishoudens x mln Boelhouwer is het eens dat er te veel voor hogere inkomens wordt gebouwd. ,,Neem al die dure appartementen die nu al in Rotterdam in omloop zijn. Dat zag je in Groot-Brit- tannië ook misgaan. Tegelijk is het wel de bovenkant van de markt waar de winsten worden gemaakt. Die maken het voor projectontwikke laars mogelijk om óók in de sociale sector te bouwen." Opmerkelijk is bovendien dat er vaak over woningbouw voor starters wordt gerept, maar de snelstgroeiende groep Nederlanders bestaat uit ouderen. Die willen niet groter, maar kleiner wonen. „Ouderen houden nu de hui zen bezet waar starters in zouden kunnen wonen, maar ze kunnen nergens naartoe. Ze willen van een huis met een steile trap naar een huis gelijkvloers. Ga je voor oude ren bouwen, dan sla je twee vliegen in één klap'', zegt Bernadet Naber van oude- renorganisatie ANBO. een rapport van onderzoeks bureau Rigo wordt gesproken over suburbanisatie. Amster dam verliest al enkele jaren huishoudens aan de rest van de Randstad. Omdat de prij zen daar ook behoorlijk stij gen, breidt de trend zich uit naar andere delen van het land. Die verhuizingen zouden een teken kunnen zijn dat de Randstad, op veel kleinere schaal, wereldsteden als Lon den achternagaat, denkt hoogleraar demografie Clara Mulder. „Londen is welis waar een magneet voor jon geren die op zoek zijn naar opleidingen en banen, maar de woonruimte is zo enorm schaars dat zelfs kleine appar tementen nauwelijks te beta len zijn. Na een periode in Londen gaan veel gezinnen later in hun leven op zoek naar ruimere en betaalbaar- dere woningen op enige af stand van de stad." Een prikkelende mening komt van Mathijs Bouman. De term woningnood wordt véél te gemakkelijk gebezigd, stelt de econoom en com mentator. Hij wijst er op dat Nederland 7,7 miljoen wo ningen en 7,9 miljoen huis houdens telt. ,,Het probleem is dat die huizen niet allemaal op de juiste plek staan." Bouman ageert tegen de door Amerikaanse experts gespotte trek naar de steden. ,,De gang naar de grote ste den speelt vooral in ontwik kelingslanden, maar in de westerse wereld beduidend minder." Er is volgens Bou- man dan ook geen reden om massaal in de Randstad te gaan wonen en 'cappuccino's te drinken omdat het daar ge beurt'. ,,Dankzij internet konden we toch overal wo nen? Of is dat argument ineens foetsie?" De econoom pleit voor meer hoogwaardig openbaar vervoer, bijvoor beeld een hogesnelheidslijn naar het noorden. Bouman krijgt deels bijval van Boelhouwer. De woning marktprof denkt eveneens aan meer ov en lightrailver- bindingen, zoals de Randstad Rail. In de dorpen waar die lijn langskomt, vinden aller lei nieuwbouwprojecten plaats. Volgens Boelhouwer moeten er snel grootschalige bouwlocaties worden be dacht en dient Nederland net als Groot-Brittannië groei steden te scheppen. De tijd van treuzelen is echt voorbij, meent hoogleraar Peter Boelhouwer. ,,Er moeten nu meters gemaakt worden." Het kabinet moet daarbij meer ambitie tonen en de regie pakken. ,,Het doel van 75.000 nieuwe woningen per jaar is veel te weinig ambitieus. Dat moeten er minstens 100.000 zijn." Die regierol betekent ook dat grote projecten vlot getrokken moeten worden. Paulus Jansen van de Woonbond eist ook meer overheidsinterventie op de huizenmarkt. ,,Er moeten meer sociale woningen bij en die moeten ook bereikbaar zijn voor huishoudens die tot twee keer modaal verdienen. Minister Blok heeft dat een Gina, 7 jaar ZATERDAG 25 JANUARI 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 Het aantal huishoudens neemt tussen 2019 en 2030 naar verwachting toe met 550 duizend. Huishoudens naar type Alleen wonend Paar zonder kinderen Paar met kinderen Eenouder 2030 2019 3 ER WORDT OP DE VERKEERDE PLAATSEN GEBOUWD Het idee dat iedereen in de Randstad wil wonen en daar moet worden ge bouwd, is achterhaald. In 4 ER IS GEEN REGIE VAN DE OVERHEID Tringa, 8 jaar ,,Ik droom van een tropische strandvilla met een zwembad.'' Lina, 8 jaar ,,Ik heb een boerderij getekend. Ik heb al heel vaak over dit droomhuis gedroomd.'' Kimberly Ernest woont bij haar ou ders. ,,Ik ben 25 jaar oud en werk onge veer drie jaar, met een modaal inko men. Na het afron den van mijn studie heb ik de eerste twee jaar samenge woond met huisge noten in Rotterdam. Omdat ik graag wat meer zelfstandig heid zou willen heb ben, heb ik vorig jaar besloten om tij delijk bij mijn ouders te gaan wonen in West-Brabant en geld opzij te zetten voor een eigen plekje. Ik heb me op dit moment inge schreven op een project waar ik met mijn collega zou wil len wonen, zodat wij de woonlasten kun nen delen. Dat komt neer op ieder 600 euro per maand. Kimberly Ernest. FOTO MARCO DOBBELMANN Gezien de huidige situatie is dit voor mij de enige moge lijkheid om redelijk te kunnen wonen. Veel leeftijdsgeno ten zitten in de zelfde situatie. Ik gun iedereen een fijne plek om te wonen. Of ik er ver trouwen in heb dat de situatie de ko mende jaren veran dert? Het hangt er vanaf wat de over heid gaat doen. Ik hoop dat het kabi net snel actie on derneemt." ,,Een huizenboot.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64